021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Încotro acum?

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Salut,
Asta vară am primit un diagnostic mai neplăcut și grijile combinate cu frică m-au ținut departe de alcool 3 luni.
Totuși la un moment dat sa uit de toate am încercat să beau controlat, lucru care nu mi-a iesit.
Apoi 3 luni iarăși nu am mai baut.
Eram bucuros ca am scapat de obsesia băuturii.
Cu mare încrederea am mers la o petrecere.
5 ore cât am stat se servea in jurul meu numai băuturi, plus muzica.
Mi-au facut pofta, mai ales că mă gândeam la un viitor nesigur și la un acum ori niciodată.
Nu am baut in seara aceea dar a doua seara am baut.
Acum sunt bine.
Am reluat programul Smart.
AA ul este exclus pentru mine.
Mi-am facut balanța decizionala (Avantajele dezavantaje consumului/abstinentei)
E greu de creionat un viitor mai bun in condițiile unei afecțiuni progresive suprapuse.
Aștept sfaturi și sugestii.
Ultima oară modificat 04 Feb 2016, 15:14 de către Tudor., modificat 1 dată în total.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Modificare
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Încotro acum?

Mesaj de ilyuta »

Draga Young Tudorel imi pare rau sa aud dar din experienta proprie, stiu cum te simti pt ca atunci cind inchidem usa dupa dupa ce intram in casa seara, numai noi ne stim durerea.Pentru mine personal(crede-ma ca am trecut prin foarte multe dureri) m-au ajutat enorm prietenii si mi-am dat seama ca ei sunt o mare parte din viata mea acum si vor fi mereu. :zambetoi: Incerca sa nu stai singur si fii inconjurat de oameni care-ti fac bine, care te motiveaza sa fii pozitiv si vorba mea, invatata in familie:"nimeni nu scapa viu de-aici dar depinde cum ne traim viata".Zic si eu Young Tudorel si tu stii ca eu am avut si am o slabiciune pt tine, indiferent de ce spui si ce faci. Ai grija de tine! :hug:

PS Young Tudorel imi permit sa-ti dau un sfat pt ca ai intrebat.De fapt este o sugestie:sa incetezi sa crezi ca esti mai puternic si intelept decit alcoolul!Crede-ma ca vei fi doborit inca de la prima inghititura.Si se merita pt 15 min de placere(atit dureaza bucuria si concluzia este dupa multi, multi ani de studii pe mine :ras: :ranjet: ) iadul de dupa, cu stari de rau si remuscari? :ranjet:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de styx »

Salut Tudore !
Mă bucur că ti-ai găsit un program care să te tină departe de alcool, dacă functionează pentru tine este perfect, tine-te de el si îți doresc mult succes, orice program sau orice lucru care te tine departe de alcool este mult mai bun decât starea de amorteală a creierului datorată consumului.
Aș dori să-ți mai spun ceva fără a da naștere la polemici : Poti să-ți spui cum vrei tu, absolut oricum dar boala asta e ALCOOLISM iar noi suntem ALCOOLICI, și odată un Alcoolic voi fi toată viața un Alcoolic indiferent de ce program urmez, dar e mai bine să fii un alcoolic abstinent decât unul activ. Faptul că stiu că sunt alcoolic mă tine departe de primul pahar, iar lucrul acesta nu mă deranjează absolut deloc.
Succes și sper să te mai citesc ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Mulțumesc mult pentru feedback, Iliuță si styx.

Chiar aveam nevoie de un feedback oricare ar fii fost el.
Am nevoie de comunitate, suport, speranta.
Aceste trei valori le găsesc în credință.
E buna credinta.
Poate o să le găsesc și eu sub o forma.
Știință mi-a oferit niste răspunsuri.
Un univers aparut din nimic.
Miliarde de miliarde de sisteme solare.
Pe unele din ele condiții de viață.
Evoluția formelor de viață in miliarde de ani.
Forme inteligente de viață ca rezultat.
Selecție neîntaplatoare a unor variații întâmplătoare.
Un univers care nu ne este cu nimic dator, pentru ca la nivel cosmic sunt irelevanti.
Pentru că universul este de sine stătător.
Dornic de exprimare și răbdător.
Pentru că universul când nu se mișcă așteaptă.
Eu sunt recunoscător universului pentru că m-a gazduit și a ales să se exprime și prin mine la un moment dat.
Și îi mulțumesc pentru celelalte ființe prin care a ales sa interacționeze cu mine.
Mai pe românește va îmbrățișez cu drag.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Încotro acum?

Mesaj de ilyuta »

Young Tudorel, am sunat la nr-ul vechi dar nu raspunde nimeni.Pot sa iau nr-ul din nou de la Danisor?
Te imbratisez si va pup cu drag! :wink: :hug:
Nume anterior: ilyuta
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Draga Styx,
Legat de termenul alcoolic.
Exista o mare capcana de a uita ca ești alcoolic.
În același timp nu poți să spui că alcoolismul te definește în întregime în perioada de abstinenta.
Tu esti și parinte, soț, angajat, etc.
Alcoolismul este o parte negativă din tine.
Metoda Smart se bazează pe creșterea stimei de sine, și un cuvânt sinonim ratarii, nu face bine.
Cei 12 pasi adoptat o atitudine mai umila, specific religilor.
Avantajul acestea este ca se bazează pe acceptarea de sine vs stima de sine.
Lucru recunosc si de unii psihologi Smart, ca fiind mai eficient pe termen lung.
Ce ce? Pentru că nu poți fii mereu într-o ascensiune motivationala și în cazul unei căderi motivationale acceptarea de sine te ajută să depășești criză.
Sunt terapii similare doar ca una se bazează mai mult pe motivatie și alta mai mult pe acceptare, însă și in AA se dau mondene motivationale și in Smart se practica acceptarea.

Mulțumesc de opinie.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Iliuță sună liniștit
Te pup
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Experienta mea cu e AA ul.

Vreau să lămuresc și acest aspect.
Eu nu am AA la mine în oraș.
Am participat însă la ședințe on-line și tin să mulțumesc pe această cale lui Ghita care se ocupa de site și membrilor participanți.
Să vă spun avantajele:
E facil și comod.
Poți să auzi povești de viață.
Nu ești întrerupt când vorbești

Dezavantaje :
Nu e dialogul.
Nu exista feedback.
Se vorbește la modul general.
Se vorbește mult de Dumnezeu.

Și va spun ceva interesant.
Eu după unele ședințe am băut, pentru că în timpul ședinței mi s-a facut pofta de băutură (când ne amuzam pe anumite faze haioase cu happy-end).
Și poate e și vina mea dar eu asociam discutiile haioase cu discuțiile la pahar cu prietenii, mai ales că unii membrii imi erau chiar simpatici.
Eu pot spune liniștit că am baut mai mult pe fond de exaltare.
Și tot când eram beat iubeam pe toată lumea.
Odată am fost surprins de după gât cu un boschetar(din spusele unor martori), amadoi fiind foarte încântați de revedere.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de styx »

Draga Tudor , îți multumesc de răspuns.
Sunt hipertensiv nici asta nu mă defineste ca părinte sot, angajat, dar in fiecare dimineata imi iau pastila de hipertensiune, altfel tensiunea o ia razna si la un efort mai puternic pot muri...la fel, altii sunt diabetici , nu-i defineste asta, dar daca uită sa-si ia tratamentul si scapa in dulciuri au toate sansele sa moara.Asa si cu alcoolismul, ai dreptate nu ma defineste, dar este o boala cu care sunt obligat sa trăiesc toată viata, iar singurul tratament este abstinenta, metoda prin care obtii aceasta necesara abstinenta contează mai putin sau chiar deloc atât timp cât stai departe de pahar. Departe de mine gândul de a spune că metoda Smart nu e bună, e bună pentru tine sau pentru altul iar dacă tie îți prieste tine-te de ea si incearcă să nu o abandonezi, căci ar fi păcat să te întorci unde ai fost. Penru mine functionează metoda celor 12 Pasi AA, de ce? nu pot să-ți răspund exact dar se mulează pe ceea ce doresc si ceea ce simt eu că-mi face bine, iar dacă merge de ce să o stric? Nu am zis nicodată că ar fi singura metodă infailibilă de a te mentine abstinent, am un coleg care nu bea de vreo 4 ani fără a urma vreun tratament, deci... se poate, cum ? fiecare ne găsim drumul în abstinentă, m-am luat întotdeauna dupa zicala ,, ia ce ai nevoie si lasă restul” , ce îmi place mie mai mult la AA: Prietenia. Un alcoolic vorbind cu altul, oamenii cu care mă întâlnesc si care urmează acelasi drum cu mine sau eu cu ei( nu in spirit de turma ci în cel de camaraderie ), în ce cred ei, si ar mai fi multe altele inclusiv faptul că pot râde de tâmpeniile făcute pe timpul când eram activ fără să fiu judecat..Însă m-am ferit ca [...] de tămâie de cei care insistă să spună că ei cunosc răspunsul la toate întrebările. Cam așa văd eu lucrurile. Așa si cu tine , dacă ai găsit drumul asta si te simti ok cu el, mergi pe el fără să te mai întrebi dacă este ok.
:jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Încuiat