021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineața de Ajun, dragă forum!
Vă doresc tuturor Sărbători senine în suflet!

De reflectat...

„Ne aflăm în preajma Crăciunului și a Noului An, perioadă pe care poate mulți dintre voi v-ați dori să vi-o petreceți altfel, dincolo de restricții, rigori și griji.
În ciuda vremurilor mai puțin luminoase prin care trecem, această etapă din an are potențialul de a rămâne în continuare una frumoasă, deoarece doar de percepția noastră depind frumusețea și bucuria pe care le putem simți.

Deși mulți dintre voi poate că nu reușiți să vă întâlniți cu persoanele dragi ori să petreceți sărbătorile așa cum erați obișnuiți odinioară, sentimentul de „acasă” este doar la un pas distanță în mintea și în sufletul nostru.

A te simți „acasă” înseamnă a te simți în armonie cu tine însuți, împăcat și liniștit și poate că acesta este un prilej bun să încercăm să conștientizăm ce anume ne împiedică să ne simțim așa, dincolo de circumstanțele exterioare, pentru că nu circumstanțele ne dictează felul în care ne simțim, ci gândurile și atitudinea noastră.

Să ne întrebăm „oare unde mai am de lucrat cu propria persoană?”, „oare ce mi-ar fi util să schimb la mine?”, „oare ce aspecte din interiorul meu mă împiedică să fac acele schimbări?”.

Să nu mai rămânem ancorați în frustrarea și tristețea pe care le putem simți dacă deplângem vremurile de altădată – poate că întrebarea de pe buzele multora „chiar nu putem reveni la ce a fost înainte de pandemie?” este mai degrabă izvorâtă din deznădejde și nu face decât să ne mențină captivi într-o stare de așteptare lipsită de încredere. Dar noi în acest timp ce facem? Ce emoții hrănim în mintea noastră? Cum alegem să ne trăim viața?
Da, poate că nu vom reveni la exact ce a fost înainte, dar acest lucru nu este neapărat unul rău. Acum avem prilejul să plantăm, de fapt, semințele pentru viitorul nostru – să ne dăm seama dacă vrem, într-adevăr, să revenim la ce a fost ori dacă nu cumva putem face niște schimbări benefice.

Să ne aplecăm înspre interiorul nostru și să reflectăm ce este cu adevărat important pentru noi – poate că nu am acordat prea multă atenție acestui aspect până acum, ci ne-am lăsat „furați” de ritmul alert al vieții de zi cu zi. Să învățăm să facem ce e mai bun din ceea ce avem sau suntem pentru că în „întuneric” pot fi ascunse cele mai mari comori.”
-Dr. Ursula Sandner

Cale Senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

La multi ani Catalin! La multi ani dragi forumisti!
Catalin ma bucur sa te revad pe aici chiar daca numai sa ne saluti
Toate bune si la locul lor in ceea ce ma priveste ceea ce va dorescsi voua.
Cale senina sa avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Tx girl, same to you! :)
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Sarbatori cu bine si sanatate, suflet cald! 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Suflet frumos îți doresc un an cu liniste si pace în inimă! 🤗😘
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Helău pipăl!
las si eu asta aici...
Dacă ești suficient de norocos pentru a nu înțelege dependența, atunci este bine pentru tine. Sper că niciodată nu va trebui să o înțelegi.
Sper să nu vezi niciodată pe cineva pe care-l iubești, dispărând din fața ochilor tăi.
Sper să nu ai niciodată de ce să stai treaz toată noaptea rugându-te ca telefonul să nu sune, dar sperând, în același timp, că va suna.
Sper să nu cunoști niciodată sentimentul de a face tot ce ai crezut că este bine și să vezi în continuare că totul merge prost.
Sper să nu iubesti niciodată un dependent.
Sper să nu știi niciodată ce înseamnă să trăiești frica de tine însuți, să nu ai niciodată încredere în tine, să porți un război furios în interiorul propriei tale minți în fiecare moment, să te simți nedorit și nedemn, să simți că ai nevoie de ceva care știi că te va distruge și să faci orice pentru a-l obtine, să te vinzi pe tine, viața ta, sufletul tău și totuși să sfârșești distrus și singur, să dai deoparte totul și pe toți, să nu ai răspunsuri, să ai întotdeauna îndoieli, să nu ai nici o alegere, dar totuși să alegi să-ți duci luptele.
Sper că niciodată nu va trebui să trăiești ca un dependent.
Text: preluat, tradus și adaptat de pe site-ul ”Break The Chains Diary of An Addict”

Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de HOPE »

Am vazut c-ai fost in vizita. Te salut cu drag! De cate ori ''te vad'' imi amintesc de mare.😉
Sa nu te superi ca am resuscitat ''Ceainaria", dar la tine -n cafenea era nematurat de anul trecut...😊😬
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Domniță, întotdeauna cu mare drag!
Si mi-e dor de Mare, de Marea Neagră, pe la sfârsitul luiAugust,începutul lui Septembrie o să reusesc să ajung si eu pe acasă prin Constanța, primul drum va fi să-mi văd Marea mea iubită Marea,vorba cântecului... https://www.youtube.com/watch?v=MW0m9-uEGms
Cale senină tuturor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Hello Vizitator1@345 girl!
Nice one, o să o ascult si eu diseară că acum mă ia cu somnuri :))
Zi senină tuturor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare!
Recomand cu caldura:
Imagine

Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns