021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Aseara urmaream un documentar.. si se vorbea la un moment dat despre cum dependenta este strans legata uneori de o dorinta puternica de autodistrugere.. Ma gandesc ca este foarte adevarat..
Am mai inteles ca, pentru un dependent abstinent, este foarte importanta disciplina si programul de lucru. Asta observ si eu la tine Catalin... pasiune in munca ta, familia aproape, momente de relaxare atunci cand se poate... Din acest punct de vedere, imi esti un foarte bun exemplu. Multumesc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Cătălin!
""Scuze, dar "infumurarea" specifica culturilor ma retine pe mine personal in a apela la AA."
Mult succes si seninatate!"
Mi-am cerut scuze celor care se simt lezati. Nu au de ce să simtă lezati de umila mea parere.
Cine sunt eu sa contez pentru cineva?
Toate cele bune îți doresc și eu!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Salut!
Weekend plăcut va doresc și eu!
Este important sa fiu atent la ce îmi doresc ca s-ar putea să se împlinească!
Si pentru weekend-ul acesta îmi doresc să mă simt bine în abstinența.
Ceea ce vă doresc și vouă @
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ratacita
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2020, 10:43
Zile de abstinență: 04,07,2020

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ratacita »

Și eu locuiesc în străinătate... sunt foarte deprimată. Dar întâi aş dori să mă prezint. Sunt femeie, am 46 de ani sunt căsătorită și am un băiat adolescent. Locuim de 7 ani în străinătate. Avem joburi relativ bune și eu și soțul meu. Bineînțeles că sunt sub nivelul nostru de pregătire, că noi am studiat, dar totuși am luptat mult până am avansat la un nivel cât de cât onorabil. Studiile noastre nu sunt recunoscute aici. Oricum, stres există. Din cauza stresului am început să beau. Îmi place berea. Nu beau altceva. Dar când scap la bere, am ajuns la concluzia că nu mă mai pot opri. Cred ca am devenit alcoolică. Îmi este foarte rușine cu mine. Soțul meu mă înțelege, că și el refula în felul asta când era mai tânăr. Acum el e bine dar am luat-o eu... cel mai rău mă simt pentru că m-a văzut de câteva ori și copilul meu. Și e normal să nu accepte asa ceva... și nici să nu înțeleagă. Nu este de înțeles asa ceva... am nevoie de ajutor și de părerile voastre. Știu că mă înțelegeți. Ați trecut cu toții prin experienta asta... nu mai vreau să mi se mai întâmple... vreau să devin abstinenta... mi-e foarte frică, că nu reușesc. Că îmi slăbește voința... sper să mă puteți sfătui. Am uitat sa menționez. Iau și antidepresiv pentru că am avut o depresie puternica acum mulți ani... de pe la vârsta de 30 sau 35 de ani... motivele sunt cumulate. Au fost mai multe necazuri și probleme... oricum, nu sunt bine și îmi este foarte frica sa nu alunec din nou. Ajutor!
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Andreea S »

Sa stii ca merge si de "buna dimineata!" 😄
Zi frumoasa, Catalin!
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Andreea S »

Imagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Cătălin!
O zi frumoasa sa avem cu toții !🙂
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Andreea S »

La fel iti dorim si tie!
Catalin, te gasesc mai optimist decat de obicei... iti sade bine asa :)
Vacanta placuta!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Salut, Cătălin!
Vacanța plăcută!
Vizitator12#45 scrie:...sunt de fapt realist, asa cred eu.
Banc deci o glumă 😜
Optimistul vede partea plină a paharului.
Pesimistul vede partea goală a paharului.
Realistul este trist ca stie că el va spăla paharul.
O zi frumoasa sa avem cu toții .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Nalina »

Vacanta frumoasa, Catalin! Se simt unde de optimism din mesajul tau! Zile senine sa ai!
Încuiat