021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

No multam fain Dorule, a trecut o zi, doar o zi si azi ce sa vezi , ca asa se intampla, cand esti mai hotarit vine cineva si-ti da o sticla de bautura fina de parca ar sti si sa-ti faca in ciuda. Da, am rezistat, e dimineta , si dimineata nu am in program alcool. Daca era spre 4-5 nu stiu dar a sa a trecut cu bine. Am observat ca dupa ora la care obisnuiesc sa beau, ori ce aluzie , cuvat, miros legat de alcool declanseaza ceva ce nu pot controla. Sti ceva, m-am lasat de fumat si eram toata ziua cu ea in gura ma las eu si de baut ca no fi bai daca ma culc mai devreme pana trece potopu.
Te pup, Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Salutare Lucuță!
Coincidență sau nu si eu m-am lăsat de fumat cu exact un an inainte sa intru in abstinentă... si eu am zis aproape la fel:
daca m-am lăsat după 32 de ani de fumat (in ultimul timp bagam aproape 2 pachete de tutun pe zi) ce nu pot eu si de băut ?! că doar nu beau asa de mult... A mai trecut un an si datorită faptului că nu mai fumam am crescut cantitatea de alcool... dar ai dreptate si am avut dreptate până la urmă, că m-am lăsat si de băut... cum si în ce mod am mai spus pe aici, dar nu a fost deloc ușor si nu din prima, dar se merită din plin.
O să reusesti si tu până la urmă. Așa cum am mai spus, functionează dacă perseverezi!

Seninătate si sănătate că-s mai bune decât toate!

P.S. Mă poti suna cand doresti, nu e nici o problemă.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Multumesc Styx, sigur reusesc.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de sobrichet »

Salut,

As vrea si eu sa ma las de fimat si cafea. Mi se pare tare greu sa nu fumez mai ales in masina.
Luca, daca ai reusit cu tigarile sigur reusesti si cu alcoolul.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Multumesc Sorbi.
Cand m-am lasat de fumat am avut un ajutor , Alcoolul, acum trebuie sa ma bazez doar pe mine, pe forum, pe carti si filmulete.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de colica zis alcoolica »

La multi ani Sobri , La multi ani Luca , am trecut sa va salut .
Si eu am reusit sa ma las de fumat , dar cand ma reapucam de baut luam si tigara .Cand s-a intamplat invers si am intrat in abstinenta , am renuntat cam dupa un an si la tigara .
Doar ca la alcool nu am reusit niciodata singur , fara prietenii abstinenti nu reuseam , fara forum , fara grup de suport .
O zi buna va doresc si la multi ani inca o data !
Colea , sa nu uit😉, alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

La multi ani Colea!
La multi ani Tuturor!
Sa fiti sanatosi alaturi de ei dragi, sa fiti inconjurati de caldura sufleteasca, tot ce-mi doresc mie va doresc si voua, tuturor, si in special celor care sunteti strajerii acestui forum Ilie, Mihai, Stix, Asido, Staval, Tudor, Colea......, si care aveti grija de noi cei care incercam sa va urmam.
Sarbatori binecuvantate!

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

La multi ani Luca.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Salutare Lucută si la multi ani cu bucurii!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Ambasador »

La multi ani Luca!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns