021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Multumesc frumos!😘
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Hope, n-as fi crezut ca-mi urmareste cineva evolutia. Multumesc! Imi sunt recunoscatoare tot timpul pentru ca am reusit sa nu mai beau. Indiferent de cate alte probleme am mai avut, de sanatate, cuplu, relatii de familie, peste toate am trecut mai usor cu mintea limpede si cu demnitatea femeii care nu bea. Nu stiu voi cum ati fost, dar eu am fost pusa de multe ori in situatia de a nu-mi putea sustine punctul de vedere, din cauza consumului de alcool. Imi era teama ca cineva o sa-mi spuna: tu sa taci ca nu esti in masura sa zici nimic. La mine in casa exista alcool de toate felurile, dar nu mai am nici o tentatie, stiu ca nu pot bea doar un pahar si gata. Este ca si cu mancarea zic eu, sunt alimente interzise bolnavilor cu diverse afectiuni. Asa si cu alcoolul, e interzis celor care nu stiu sa bea!!
Va imbratisez cu drag! Speranta, ma bucur pentru zilele tale bune fara alcool, ai un tonus tare fain.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de HOPE »

Airam scrie:Hope, n-as fi crezut ca-mi urmareste cineva evolutia. Multumesc! Imi sunt recunoscatoare tot timpul pentru ca am reusit sa nu mai beau. Indiferent de cate alte probleme am mai avut, de sanatate, cuplu, relatii de familie, peste toate am trecut mai usor cu mintea limpede si cu demnitatea femeii care nu bea. Nu stiu voi cum ati fost, dar eu am fost pusa de multe ori in situatia de a nu-mi putea sustine punctul de vedere, din cauza consumului de alcool. Imi era teama ca cineva o sa-mi spuna: tu sa taci ca nu esti in masura sa zici nimic. La mine in casa exista alcool de toate felurile, dar nu mai am nici o tentatie, stiu ca nu pot bea doar un pahar si gata. Este ca si cu mancarea zic eu, sunt alimente interzise bolnavilor cu diverse afectiuni. Asa si cu alcoolul, e interzis celor care nu stiu sa bea!!
Va imbratisez cu drag! Speranta, ma bucur pentru zilele tale bune fara alcool, ai un tonus tare fain.
Cum nu, Maria?!!! Ma bucur pentru reusita fiecaruia, mai ales a unei femei pentru ca stiu cat de greu este.😘
Fa Rai din ce ai!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Sunteti minunate, toate fetele care scrieti aici, eu parca te vad Speranta, cat de bine esti!😘😘
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Multumesc frumos!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Imi pare rau sa constat ca sunt respinsi de pe acest forum, cei care nu reusesc sa se lase de baut. De fapt acest forum este doar pentru cei care reusesc? E pacat ca nu stim sa fim toleranti, si nu stim sa acceptam ca nu toti suntem la fel.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Vbc »

Stimabila " inteligenta intruchipata"

"Mi-e groază să mă gândesc, ce fel de om erai atunci când consumai, dacă alegi să te exprimi în modul asta, pe uscat fiind" > genocid , nu toxic.

"Nu spun că nu e mult un an, pentru mine este, dar nu asa" > ce rost are dc e mult sau puțin? oricum ești pro alcool!
Cauți sa convingi toti alcoolici inactivi veterani, (nu e cazul meu)ca gândul lor este tot la alcool.. e normal sa ai cumpene dacă ai avut probleme grave cu alcoolul, și gânduri, important e însă cum le depăsim cu brio?, cred...

"Prefer să mai beau inca 5, decât să ajung ca tine" > cea mai slaba scuza a unui alcoolic activ..

Pe lângă faptul ca ești "inteligenta "din plin, cu siguranță rolul tău pe acest forum este altul, (sa ti atingi toate corzile ) sa fi în prin plan!! Aceasta lume virtuala , practic e locul perfect pt tine, și masca ta.(nu ma refer la cea obligatorie)
Poate nici nu ai prob cu alcoolul cine știe?!

PS. Nu știu ce meserie ai , daca ai, (și nu trăiești pe urma unei mosteniri)
dar cu siguranță nu salvezi vieti și nu vei salva vreodată cu inteligenta ta!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Vbc »

24h a durat, problema ta este ca te si lauzi singura, imediat după un text scris, sa zic spre SF... îți scade inteligenta cu astfel de practici, duduie..
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Buna dimineata, e trist sa citesc aici certuri care nu sunt de nici un folos. Aici nu se cuantifica inteligenta nimanui, fiecare, in felul lui vrea sa stea abstinent.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Buna dimineata dragilor. Suntem bine cu totii azi, e o zi frumoasa de duminica.
Va imbratisez cu drag!
Scrie răspuns