021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Mulțumesc!
Asa am in gând sa nu beau azi.
Abstinența senină și petrecere frumoasă VBC.I
Poți să te distrezi foarte bine fara băutură când începi să îți placă în abstinență.
Abstinența senină vă urez tuturor celor care și-o doresc, sănătate bucurii și împliniri!👌
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Vbc »

Multumesc Tudor!
🤝
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Alliona »

La mulți ani dragii mei, doamne și domni.
Anul nou, să vă aducă ceea ce vă doriți.
Vă îmbrățișează cu drag, Maria!
Mihai_23
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 31 Dec 2022, 13:11

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Mihai_23 »

La multi ani !!
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Alliona »

Mulțumesc Mihai!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

La multi ani Maria si aici in casuta...noastra!Noi am petrect Anul nou impreuna!😉😂😂😂😍🤗
Cu drag,
me
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

Buna dimi din nou Maria si multumesc pt chiria gratis!🤔😂😂😂Niciodata nu am primit nimic fara multa munca si sacrifiicii asadar pretuiesc f mult.🤗

Si pt ca este inceput de an am luat aminte si la sfaturile marelui Prof Univ Dr Alexandru Vlad Ciurea care ne indeamna sa incepem anul optimisti lucru pe care eu il fac nu numai acum, va doresc tuturor abstinenenta senina si TIMP sa va bucurati de toate...🙏😊🍀👍

“Îți doresc timp

Nu-ți fac o urare oarecare,
Îți doresc doar ceva, ce cei mai mulți nu au.
Îți doresc timp, timp să te bucuri, să râzi,
Dacă-l folosești bine, vei fi câștigat.
Îți doresc timp, pentru faptă și gând,
nu doar pentru tine, ci pentru a și dărui.
Îți doresc timp, dar nu pentru grabă și fugă,
Ci timp, ca să poți fi fericit.
Îți doresc timp, nu doar așa, să-l petreci,
Îți doresc timp, să-ți mai rămână și ție,
Timp să te poți mira și timp să te poți încrede
în loc să privești doar cum trece timpul pe ceas.
Îți doresc timp, să te’nalți către stele,
și timp ca să crești, timp de coacere-adică.
Îți doresc timp, să speri din nou, să iubești.
Chiar n’are rost să irosești acest timp.
Îți doresc timp, să te poți regăsi,
să vezi fericire în fiecare zi, în fiecare oră.
Îți doresc timp, să poți ierta ce-i greșit,
Îți doresc: TIMP să ai să trăiești! "

Cu drag,
Primavara🤗🍀👍
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Alliona »

Foarte frumoasă poezia, mulțumesc!
Când vom învăța să ne bucurăm de lucruri simple, vom fi fericiți.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

Buna dimineata!
O noua zi, o noua sansa , o noua viata!

Ce trist, am aflat ca a murit Russel Crow!😓

Azi clar il sun pe Gladisor si intotdeauna cand vorbeam cu el ma gandeam la Gladiator.🤔

Zi frumoasa, abstinenta si senina sa avem toti!🙏🍀👍
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

Ceva divin extrordinar de intelept si frumos in care eu m-am regasit total!🙏😊🍀👍

“Poți avea defecte, să fii anxios și chiar să fii supărat, dar nu uita că viața ta este cea mai mare întreprindere din lume. Doar tu o poți opri să eșueze. Ești apreciată, admirată și iubită de atât de mulți. Amintește-ți că a fi fericit nu înseamnă să ai un cer fără furtună, un drum fără accidente, un job fără efort, o relație fără dezamăgiri.
A fi fericit înseamnă a găsi putere în iertare, speranță în lupte, siguranță în frică, iubire în discordie. Nu e doar pentru a te bucura de zâmbet, ci și pentru a reflecta asupra tristeții. Nu este vorba doar despre a sărbători succesul, ci despre a învăța din eșecuri. Nu este vorba doar despre a te simți fericit cu aplauze, ci despre a fi fericit în anonimat. A fi fericit nu este o fatalitate a sorții, ci o realizare pentru cei care pot călători în ei înșiși.
A fi fericit înseamnă să încetezi să te mai simți ca o victimă și să devii autorul propriei tale soarte. ” Se plimbă prin deșerturi, dar să poți găsi o oază în adâncul sufletului. Îi mulțumește lui Dumnezeu în fiecare dimineață pentru miracolul vieții. Să fii fericit înseamnă să nu-ți fie frică de sentimentele tale și să poți vorbi despre tine. Ai curajul să auzi un „nu” și să găsești încredere în critică, chiar și atunci când este nejustificata. E să-ți săruți copiii, să-ți alinți părinții, să ai momente poetice cu prietenii, chiar și atunci când ne rănesc.
A fi fericit înseamnă a lăsa creatura care trăiește în fiecare dintre noi să trăiască, liberă, veselă și simplă. Ai maturitatea de a putea spune: “Am făcut greșeli”. Am curajul să spun că îmi pare rău. Are simțul să spună „am nevoie de tine”. Este să ai capacitatea de a spune „Te iubesc”. Fie ca viața ta să devină o grădină de oportunități pentru fericire… ca primăvara să fie iubitore de bucurie și iarna iubitore de înțelepciune.
“Și când greșești, ia-o de la capăt. Pentru că doar atunci vei fi îndrăgostit de viață. Vei descoperi că a fi fericit nu înseamnă a avea o viață perfectă. Dar folosește lacrimile pentru a iriga toleranța. Folosește-ți înfrângerile pentru a-ți antrena răbdarea.
Folosește-ți greșelile cu seninătatea sculptorului. Folosește durerea pentru a te conecta la plăcere. Folosește obstacolele pentru a deschide ferestrele inteligenței. Nu renunța niciodată… Mai presus de toate nu renunța niciodată la oamenii care te iubesc. Nu renunța niciodată la a fi fericit, pentru că viața este un spectacol incredibil. “.Traducere din italiana preluata!
(PAPA FRANCISC)
Scrie răspuns