021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de HOPE »

Dora, te îmbrățișez cu drag! 😘
Fa Rai din ce ai!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Si eu te imbratisez Dora!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Aliata »

Nu ma lasa sufletul sa nu va urez si eu Paste fericit!
Speranta si putere va doresc tuturor:)!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Paste fericit!
Si tu sa ai parte la fel de Speranta si putere!
Zi frumoasa!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Dora draga, tu ar trebui sa scrii aici. Imi place atat de mult sa citesc ce scrii. Intelepciunea, inteligenta si frumusetea sufletului tau...lipseste de aici Dora.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ginditorul »

Buna ziua Ambasador!
Multumesc pentru cuvintele frumoase si sensibile si citind cu atentie toate povestile adevarate de pe Forum am constatat ca povestea mea este povestea voastra a tuturor pt ca pt un motiv sau altul toti am facut acelasi lucru incercand sa scapam de niste "dureri" si sa fugim macar pt putin timp din lumea reala.Ceea ce m-a trezit pe mine a fost faptul ca ceea ce faceam eu singur a fost gresit si mi-am dat seama ca facand acelasi lucru nu voi avea niciodata alt rezultat si am constatat ca cel mai simplu si usor lucru este sa-i imit pe "invingatori" pt ca asa nu voi da gres, ceea ce s-a si intimplat.Fiecare om are probleme si incercand sa le rezolvi cu alcool vei dobandi in timp cea mai grea, grava si urata problema pt ca acest obicei nevinovat la inceput, se cronicizeaza si te va distruge mai devreme sau mai tarziu(vb in general nu despre tine).
O seara senina iti doresc!

https://www.youtube.com/watch?v=cs6uFuTNeOI
EvelinCosolinski
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 12 Oct 2021, 22:13

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de EvelinCosolinski »

Fumatul duce la dezvoltarea a trei boli majore fatale: cancerul pulmonar; bronșită cronică și emfizem. Speranța de viață a unei persoane care fumează este redusă cu 20-25 de ani. Nicotina este principalul ingredient al produselor din tutun. Nicotina este ucigașul corpului uman. Pentru a scăpa de fumat în beneficiul sănătății mele, am folosit un medicament care m-a ajutat să scap de acest obicei prost. Pe site-ul o puteți afla mai multe despre acest medicament. Chiar ajută să scapi de fumat chiar și cel mai dur fumător.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

EvelinCosolinski scrie:Fumatul duce la dezvoltarea a trei boli majore fatale: cancerul pulmonar; bronșită cronică și emfizem. Speranța de viață a unei persoane care fumează este redusă cu 20-25 de ani. Nicotina este principalul ingredient al produselor din tutun. Nicotina este ucigașul corpului uman. Pentru a scăpa de fumat în beneficiul sănătății mele, am folosit un medicament care m-a ajutat să scap de acest obicei prost. Pe site-ul o puteți afla mai multe despre acest medicament. Chiar ajută să scapi de fumat chiar și cel mai dur fumător.
Primele 6 rânduri sunt perfect adevărate, cel mai bun medicament este vointa , dupa ce ai întrerupt brusc! Ca si la alcool:)
Din păcate eu am reluat fumatul, dupa mai multe întreruperi, dar de fiecare data când am încetat sa fumez, asa am procedat.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Cand am întrerupt prima oara, am reușit sa nu fumez 4ani jumate, atunci ma motivam altfel: " nu mai fumez ,beau mai mult" sau "numai fumez, am mai multi bani de bautura"....total eronat...

Zi buna și senina!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns