021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Poate că nu ar fi rau sa încerci să il salvezi pe soțul tău, Vizitator123$5. Dacă el nu vrea e greu, știu. Dar.. de ce îl mai accepți? Ai trecut în baricada "codependentilor" și poate, nu ai realizat. Dar ce știu eu?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

🙏
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Ambasador scrie:Poate că nu ar fi rau sa încerci să il salvezi pe soțul tău, Vizitator123$5. Dacă el nu vrea e greu, știu. Dar.. de ce îl mai accepți? Ai trecut în baricada "codependentilor" și poate, nu ai realizat. Dar ce știu eu?
Bună dimineața, Prieteni!
Frumos mesajul tau, Vizitator123$5 și astanu că scri la adresa mea la un mod care ști că ne îmi face bine la ego, ego-ul fiind cel mai mare dușman al spiritului. Optimismul tau este molipsitor.
Dora ști câți au vrut sa mă salveze?
Soția, părinții, frații, socrii,ba chiar și șefii.
Când soția m-a întrebat de ce beau, ce îmi lipsește, cum mă poate ajuta i-am răspuns că nu știu și m-au podidit lacrimile. Dar am continuat să beau. Apoi după un timp mi-a zis că dacă vreau să mă sinucid cu băutura nu am decât
Mi-a zis că măcar să nu mai beau pe ascuns. Am continuat să beau conștient de dependența mea de alcool.
Când am eșuat de mii de ori sa beau normal in neputința mea l-am rugat pe Dumnezeu să mă ajute sa renunț că eu nu pot.
Așa că am cerut ajutorul celor care au reușit!
Soluții există și nu numai AA dar nu pot fi ajutat cu paharul in mână întâi trebuie să îl pun jos.
Când mă aflu în groapă dacă vreau să ies primul lucru pe care îl fac este sa încetez să sap.
Codependentul are ... programul lui . El nu este salvatorul nimănui. El trebuie să se salveze pe sine :"...Ce poţi face azi
Tristul adevăr este că cei care ţin cel mai mult la băutorul problemă, le pot face de multe ori mai mult rău decât bine. Prin acţiunile noastre putem să le prelungim anii de băut şi agonia asociată acestora.

Dar există o cale de scăpare. Deşi mulţi dintre noi am avut reacţii auto-distructive la boala alcoolismului, am descoperit că prin schimbarea atitudinilor ne putem găsi seninătatea şi un mod de viaţă satisfăcător.

Şi tu poţi să o faci . Te poţi ajuta pe tine şi pe cei pe care îi iubeşti prin învăţarea unor noi moduri de a face faţă problemei alcoolismului

Iată câţiva paşi pe care poţi să îi faci astăzi.

Acceptă faptul că există o problemă cu alcoolul şi că poţi învăţa să îi faci faţă.
Recunoaşte faptul că ai dreptul la o viaţa demnă şi decentă.
Aminteşte-ţi că multe dintre lucrurile spuse şi făcute la mânie, frustrare sau disperare pot înrăutăţi lucrurile.
Fii conştient că fiecare dintre noi poate să se schimbe doar pe el însuşi.
Participă la întâlnirile Al-Anon pentru a afla cum facem noi faţă unor situaţii similare cu ale tale."
http://alanoniasi.xhost.ro/ghidul-pentru-familie.html
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Dar de ce trebuie sa faci tu curat in lift, Vizitator123$5?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de lupica »

👍👍👍
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5 scrie:"Buna dimineata Vizitator123$5"😂🙋, buna sa va fie inima tuturor!😊👍
Cam acum 9 ani de zile asa scriam eu pe Forum pt ca lumea nu prea imi raspundea asa cum as fi vrut(eu voind sa fie si ei vorbareti ca si mine😂) m-am salutat si am scris ceea ce aveam eu de scris ... f adevarat ca putem invata noi oamenii de la animalute, ele nu ne tradeaza niciodata plus ca...nu beau alcool!🤔😂😂😂😊👍
Da' mai bine ia sa ma duc eu sa fac curat in lift si sa nu ma mai pling!🤔😂😂😂🙋
O zi frumoasa si-un weekend minunat va doresc tuturor oriunde v-ati afla!😊👍
Ce am mai ras si eu ...singur cand am citit ce ai scris ma jos si am citat mai ...sus !😂😂😂 <<nu prea imi raspundea asa cum as fi vrut(eu voind sa fie si ei vorbareti ca si mine😂>>
Multi nu stiu de verva ta... vocala !!!!😂😂😂😂
Vizitator123$5 , frumos gestul tau de a face curat in lift .Si eu mai strang cand sunt biletele si hartai, mai ales la parter si din fata scarilor din fata blocului .
Dora ,sambata si duminica persoana care face curat are liber asa ca mai se intampla sa intervenim ,noi locatarii. Vara trecuta cand am terminat de renovat apartamentul am zugravit palierulsi am pus un bec cu senzor la usa care bate direct catre lift si sotia mea se astepta sa fim laudati .Ei as! Multumirea este ca atunci deschidem usa liftului este o priveliste super cu florile minunate
Cand te astepti la recunostinta sansele sa te alegi cu dureri de inima sunt foarte mari 🙂
Noi sa fim sanatosi !


Imagine


Un weekend minunat va doresc !

P.s. Este un ger naprasnic si este accentuat si de vant, asa mi-am scurtat plimbarea !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Aaaa.. ce frumos Vizitator123$5 și Tudor! Aveți spirit civic și va felicit! Eu locuind la casa chiar nu știam cum stau lucrurile cu lifturile.. 😆😂
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Vbc »

https://youtu.be/2ssCL292DQA>> 👍🏻
Sfecla este foarte bună, eu consum constant , cu oțet:)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Vbc »

Oțet am consumat mai tot timpul, îmi dau seama cam despre ce gluma e vb....:)
In general salata de sfecla consum , eu am greșit ca nu am specificat exact.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Vbc »

Ar fi bine, sper sa deschidă toti, si cei unde ma duc eu, în Corbeanca :) , azi am descoperit ca au acces la bazin cei care fac cursuri sau inot de performanta
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Încuiat