021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Vizitator123$5 !

La mulți ani tuturor de 1 Martie!
Să ne bucurăm. Calendaristic începe Primăvara
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Tudor, salut Vizitator123$5, o primăvară frumoasă la toți prietenii.
Vizitator123$5 am o esperienze diversa chiar ieri am întrebat pe mama prietenului meu daca pot să-mi împrumute 1500 euro, că aș vrea să cumpăr aici un apartament ( de renovat și foarte mic ), am făcut un împrumut în bancă , dar îmi mai lipseau pentru acte ceva și am avut așa o bucurie când mi-au spus din prima "da " .
I-am spus că o sa vb și cu ai mei , daca pățesc ceva să le returneze , nu știu dacă o să se concluzioneze afacerea dar tare m-a bucurat încrederea care au avut-o în mine . Și eu le-am lăsat cheia la apartamentul in care stau , la ei renova cineva deasupra lor , băiatul a fost operat de o tumoare acum vreo 20 de ani și nu suporta zgomotul , așa că a stat la mine ziua cam o luna și ceva de zile .
Sunt in pauza de masa , va îmbrățișez pe toti , bune 24 de ore va doresc !
Colea , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

colica zis alcoolica scrie:Salut Tudor, salut Vizitator123$5, o primăvară frumoasă la toți prietenii.
Vizitator123$5 am o esperienze diversa chiar ieri am întrebat pe mama prietenului meu daca pot să-mi împrumute 1500 euro, că aș vrea să cumpăr aici un apartament ( de renovat și foarte mic ), am făcut un împrumut în bancă , dar îmi mai lipseau pentru acte ceva și am avut așa o bucurie când mi-au spus din prima "da " .
I-am spus că o sa vb și cu ai mei , daca pățesc ceva să le returneze , nu știu dacă o să se concluzioneze afacerea dar tare m-a bucurat încrederea care au avut-o în mine . Și eu le-am lăsat cheia la apartamentul in care stau , la ei renova cineva deasupra lor , băiatul a fost operat de o tumoare acum vreo 20 de ani și nu suporta zgomotul , așa că a stat la mine ziua cam o luna și ceva de zile .
Sunt in pauza de masa , va îmbrățișez pe toti , bune 24 de ore va doresc !
Colea , alcoolic.
🤗🤗😘Te salut si eu Colea !
Sa dea Domnul sa infaptuiesti ce ti-ai propus si sa ai parte de oameni ...omenosi .
Respect pentru cei care ti-au zis da! 👏👍
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de HOPE »

Vizitator123$5 scrie:Buna dimineata tuturor!😊👍
Ieri va povesteam despre trairile si reactiile mele in situatii care nu-mi plac uneori in viata , fapt pt care am fost la psihoterapeut.Nu mi-a placut inca de la intrare, nu mi-a placut cabinetul prea intunecos, tinuta cu care era imbracata si alte chestii chiar m-am gindit ca este un fel de "mama Omida" in versiune moderna, ceva autorizat sa incaseze bani, cam asa a inceput sedinta in mintea mea....Pai cind am mai auzit-o ca viseaza si sa emigreze...😂😂😂, va inchipuiti ce am simtit.Ceea ce am vrut sa va spun, este ca acasa ajunsa am vb cu o prietena la tel care fara sa-si dea seama m-a ajutat mult mai mult decit psihoterapeuta si daca ieri seara eram suparata f tare de reactiile mele avute intro-o disputa in care cred eu ca am avut draptate, dupa ce am jignit asa cum numai eu stiu sa o fac🙄 si am primit raspunsuri pe masura🤔😱😂🤕, am ajuns la o concluzie invatat aici pe Forum si asa cum spuneam eu de multe ori aplic in viata mea privata ceea ce stiu de aici.Deci,"... in viata uneori ierti nu pt ca acele persoane ar merita , ierti pt ca tu meriti sa fii linistit".Cu greutate am facut asta si mi-am cerut scuze desi n-as fi crezut in ruptul capului ca o pot face dar cu siguranta lucreaza si acum sunt eliberata de tensiune si de stress.😊👍
Va multumesc tuturor cu recunostinta zilnic pt cea care am devenit eu pe acest Forum si va doresc o zi abstinenta si senina cu soare in suflet mereu!🙏
Inteleapta si desteapta, Vizitator123$5,
Mi-a placut foarte tare concluzia trasa de tine.🤗😇
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5 scrie:Singurii care nu ne judecam si ne intelegem unii pe altii despre acesta problema suntem noi doar, atit!🤔👍😊
👍👍👍
Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

"...Si, da, am intalnit persoane care s-au lasat de baut si nu-i sufera pe cei care o fac."

Da, Vizitator1@345 ! Asa eram si eu pana mi-a vorbit sponsorul meu despre asta .Adica nu ii puteam sa ii sufar pentru ca ma recunoasteam in ei .Imi aduceau aminte de mine in consum .
Acum cand vin la grup persoane baute si spun ca nu au baut in ultimile 24 de ore nu pot decat sa ma rog petru ei si sunt recunoascator pentru ca sunt abstinent si nici decum superior .Si eu sunt "la o lungime de brat fata de primul pahar " Si eu pot fi oricand in locul lui .
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Vbc »

Buna seara
Numai sunt fulgi de zapada pe grup? :)
Ar trebui puși din nou, măcar weekend ul, asta ....
Ai dreptate Vizitator1@345! :) si eu în perioada când nu fumam ii judecam pe cei care fumau, mai rău e ca la inceput cand m am oprit din baut, incepusem sa i judec pe cei care beau :( , acum în schimb sunt indiferent, pana la urma fiecare face ce vrea , pot sa ofer un sfat unei persoane care vad ca face eforturi si isi dorește sa numai bea..
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Buna seara
Numai sunt fulgi de zapada pe grup? :)
Ar trebui puși din nou, măcar weekend ul, asta ....
Ai dreptate Vizitator1@345! :) si eu în perioada când nu fumam ii judecam pe cei care fumau, mai rău e ca la inceput cand m am oprit din baut, incepusem sa i judec pe cei care beau :( , acum în schimb sunt indiferent, pana la urma fiecare face ce vrea , pot sa ofer un sfat unei persoane care vad ca face eforturi si isi dorește sa numai bea..
👏👍👍👍
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Încuiat