021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Vbc »

El Sugativo
Nu vreau sa par badaran,
Intri pe forum doar in timpul orelor de consum? Pt socializare sau dc?
Eu nu as fii putut să intru in timpul consumului, cred ca numai realizam ce citesc , de scris nici atat,
Probabil iti crează o stare de liniștite, nu am vrut să fiu ironic, sa nu ma înțelegi gresit.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Speranta, tu esti cam fara speranta asa...si te amagesti ingrozitor
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Vbc
<<Intri pe forum doar in timpul orelor de consum? Pt socializare sau dc>>
To be quite sincere,nici eu nu prea stiu de ce intru pe forum...Ca,de cand intru,viata mea e iezact la fel,tot alcoolic sunt,si tot consum.Imi cer scuze daca pe-acest forum au voie sa intre doar alcoolicii care sunt ferm(da' FERM) hotarati s-o termine cu alcoolul,si-i rog sa tolereze un alcoolic sovaitor si nehotarat,asa,ca mine,care nici el nu prea stie ce vrea.Asa e,poate imi creeaza si o stare de liniste,e un cumul de cauze(oricum nu prea am ce face seara la calculator,tot ca sa fiu sincer).
Acum inca nu-s in orele de consum si am intrat(mi-am luat inima-n dinti si am indraznit).De fapt,intru si dimineata,dar mi-e lene sa scriu(nici nu stau foarte mult).
Iar cum de eu pot sa citesc si sa scriu in timp ce consum,(in vreme ce tu nu ai fi realizat nici ce citesti,nici ce scrii in timp ce consumai),pai ce sa-ti spui,am o oarece toleranta la alcool(ma imbat destul de greu,bine,nici nu incerc cu tot dinadinsul),de-aia mi-am si pus pseudonimul pe care mi l-am pus,si folosesc alcoolul doar pe post de anestezic,atat cat sa suport faptul ca exist,ramanand lucid in acelasi timp.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Daca ati sti realmente ce gandesc si ce e in mine probabil ca m-ati bana de mult,ca pe un mar stricat care le strica pe toate din cos.Dar n-am spus niciodata tot despre mine. Nu pot sa spun tot ceea ce gandesc,iar uneori(sper ca nu de multe)nu pot sa gandesc tot ceea ce spun...
Am terminat cu consumul de la ora 21.30,doar ca-n questa sera am baut bere,nu vin...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Si eu cred in tine, El Sugativo! :)
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Multumesc,Vizitator123$5.Probabil ca esti o persoana care incearca sa faca bine.Dumnezeul tau sa te rasplateasca.Dar tot tind sa cred ca crezi in mine pt. ca nu ma cunosti...Eu care ma cunosc,nu mai cred in mine.Vezi tu,mediul virtual e nenorocit.Oricine poate sa apara drept ce nu e.La urma urmelor,cu cati din cei ce vorbesc pe acest forum,ma voi intalni vreodata?
Nu-mi spune ca la cum beau eu sunt sanatos.Nu vreau sa traiesc pe pamantul asta,si singurul motiv pt.care nu-mi pun capat zilelor,e ca mi-e frica de durerea fizica si de senzatiile nasoale din timpul mortii prin metode din astea violente(spanzurat,aruncat de la etaj,taiat venele,etc).Daca as putea apela la injectia letala,eram dus de mult.Pentru conformitate.
A ma autosugestiona inseamna ,pt. mine, a ma trage in sus de sireturile de la pantofi.
Sunt obosit.
Da,Raza,multumesc si tie.O sa-mi fac un grup de suporteri.Nu vreau sa fiu ironic.N-am suportat niciodata ironia de dragul ironiei.Iti spun si tie ce i-am zis lui Vizitator123$5 mai sus.
Probabil ca intr-o zi,veti obosi si voi in a va pierde timpul cu mine.Daca intre timp,nu mi se va implini cererea de a fi luat de pe pamantul asta,unde simt ca fac umbra degeaba.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Speranta,
<<Uite, eu recunosc ca te-am mintit. 16 este data mea de nastere...>>
Si a mea,dupa cum ti-am zis.Doar ca tu nu mi-ai spus care-i ziua ta de nastere,mi-ai spus,din cate(nu)-mi aduc aminte,ca 16 e cifra ta norocoasa.
Si nu,nu sunt brainstorm.Sunt El Sugativo.Nu scriu beat.Scriu baut.Nu reusesc,sa ma imbat(bine,cum am mai zis ,nici nu-mi dau toata silinta in sensul asta,desi poate ar trebui sa-ncep),sa-mi pierd nenorocita asta de luciditate...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)

Draga Brainstorm, nu tre sa ma iei ca niciun reper, relax :) nu asta e scopul meu in viata :) Nu tre sa ma placa toti, asta e :)
Eu nici macar nu sunt alcoolica, nu am probl cu alcoolul, nici nu pot, nu stiu si nu am cum sa ajut pe aceasta tema, am sustinut mereu asta, nu sunt nici psiholog. Nici nu ma bag in seama sa dau indicatii....cu exceptia sportului.....
Io observ :)
Ce pot spune in schimb e ca ii admir enorm pe Vizitator123$5, Danny, Danuta, Tudor, Asido si probabil ca mai sunt si altii, ii admir fiindca au reusit ce si-au propus in lupta asta cu dependenta, sunt niste invingatori..si vazandu i pe ei, stiu ca se poate....si mai sunt cativa care incet incet le calca pe urme. Nici n o sa cant in struna celor care se complac la infinit....si care arunca vorbe rautacioase gratuit, e un mecanism defensiv....acuma na, fiecare cum poate. Sigur astora nici macar nu le acord atentie :) sanatate!
El Sugativo, nu despre tine e vorba, zi frumoasa :)
Draga mea Vizitator123$5, pupiiiici
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Bogdan zis si El Sugativo, am trecut sa te salut , eram obisnuit sa te citesc si am zis sa te intreb de sanatate .
O zi frumoasa iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

tot alcoolic sunt,din pacate...am ajuns la (aproape) 2 litri de vin pe zi.Beau si dimineata si dupa masa.E nasol.nici nu mai prea ies din casa,decat sa-mi iau de baut de la cel mai apropiat supermarket.Nu mai pot face nimic fara alcool.
Scrie răspuns