021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Discutand la un mom dat cu cineva, imi tot spunea ca are nevoie de o motivatie din afara....si eu nu pricepeam nici la Dumnezeu de ce o motivatie din afara, nici acuma nu pricep, ca la mine vine din interior :d io ma motivez
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Catalin,
Eu,din pacate,traiesc(inca)in RRomania,in cartierul si blocul si cu vecinii de KK pe care-i am,nu intr-o tara nordica.Where am I to go?Nordicii,cand ajung in punctul in care viata nu-i mai atrage,sau considera ca nu mai MERITA traita,iau frumos un kil de somnifere,sau se duc intr-un centru de assisted suicide,si gata.
Credinta in viata de apoi e cel mai ieftin sedativ(oare?)
Raza,
Eu nu ma mai pot motiva.Nu-mi mai place nimic,dar absolut nimic,mi-e sila dimineata cand ma scol din pat,mi-e pana in gat de aceleasi si aceleasi si aceleasi apusuri si rasarituri de soare,again and again and again.Chimia creierului meu e alta decat cea a creierului tau.My brain is damaged,si nu neaparat de la alcool.Enjoy your life,and stay away from alcohol.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Dupa o varsta,nimeni nu se mai poate bucura de sanatate.Unii mai devreme ,altii mai tarziu.Incepi sa-ti dai seama ca petreci mai mult timp pe la doctori decat acasa sau la alte activitati.Iti faci grafic every fucking week la ce doctor si/sau farmacie tre' s-ajungi.Si atunci,stau eu si-ntreb:daca n-ai credinta intr-o alta viata,si finalul e-acelasi,oare mai MERITA traita (prelungita)asta de-aici?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

El Sugativo, nimeni nu moare sanatos cred :))) dar pana sa murim sa mai si traim :) (in afara de accidentati sau un caz de razboi si cutremur)
Io nu incerc sa te conving de nimic, io ma simt bine cu mine si cu altii, faza cu motivatia - asa o vad eu, poate altii altfel...si da, ma tin departe de alcool, de fapt io nu ma simt tentata, nu simt nevoia...in vacanta asta am baut si eu cu fetele cate un pahar fara probleme....nu am exagerat niciuna. Io exagerez cu fumatul ....si stiu ca e o problema, mi am pus problema sa ma las
Maine reiau sportul :) abia astept, mi a lipsit
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Vbc »

Salutare,
Dacă îți dorești cu adevărat sa renunți la alcool, privind trecutul si prezentul, pentru un viitor mai bun si senin, care să te facă să nu rămâi pe străzi,
aici este locul potrivit alături de oameni potriviți, care au aceași poveste cu a ta , în unele cazuri poate poveștile au fost mai dure.(poti citi mesajele)
Trebuie să ti doresti sa renunți la alcool pentru tine, in primul rand,
cu ajutorul suportului grupurilor A.A poti gratia zi cu zi prin ABSTINENTA TOTALA, această stare(boala)
Mentionez ca si eu sunt nou pe forum, am doar 1luna de abstinenta, dar la mine a functionat până acum ce i drept, doar fiind activ pe forum citind mesaje, si carti publicate de aceasta organizatie A.A
Veteranii acestor grupuri si acestui forum iti pot împărtăși căile spre tratarea Bolii mai bine decat mine.
Cat priveste consumul tau de alcool, se putea si mai rau, dar și mai bine, asta depinde de fiecare organism.
Desi sunt mai tanar, Eu m am oprit dintr un consum asemănător cu al tau pt bere dar mai combinam si vin pe langa. Desigur aveam si aceași problemă ca a ta legat de condusul auto aproape, zi de zi....stări de frica si panica, sa nu fiu oprit de poliție, cred ca un NOROC chior, dar și experiența in condus de 17 ani in distributie, m a făcut sa nu am parte de evenimente sau controale în trafic , atunci când am fost sub influența acestui virus periculos alcool.
Mult succes iti doresc! PT obținerea abstinentii
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)

La azilul de batrani e interzis consumul de alcool.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Pentru conformitate.
Cantitatea de vin zilnica nu (mai)este 500,ci intre 500 si 750,repet,INTRE.Plus apa si sifon.
Orele de consum sunt aceleasi,17.15-19.30
Da,mentin lucrurile relativ sub control,dar de asa control mai bine lipsa.
A,sa nu uit:in ultimul timp,de abia mai suport gustul de vin,il beau EXCLUSIV PT. EFECTUL PSIHIC.As bea bere,dar se duce prea repede,in schimb gustul berii imi place.Se duce unsa pe gat.Doar ca,ma cam doare capul dupa.Am incercat si cu bere,o sticla de doi litri pe seara nu-mi ajunge,tre' s-o-ncep pe-a doua.PLus ca,in bere nu pot sa pun apa si sifon,si ma duce mai scump decat vinul,nu mai pot sa pun inapoi in sticla ce-a ramas in pahar,si tot asa.
Brainstorm,am multe in comun cu tine,dar nu vreau sa discut aici.Si nici nu stiu cat de bine ti-as face,poate mai mult rau.Starea mea psihica e foarte nasoala.Daca te-ncumeti.lasa-mi o adresa de mail,dar think twice,nu stii la ce te bagi,gandeste-te bine,sa nu te trag in jos,nu in sus.Eu nu mai pot sa spun nimanui chestii pozitive.Nu-ti pot spune tie"nu mai bea!",de vreme ce eu beau in continuare.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Erata:
<<Orele de consum sunt aceleasi,17.15-19.30>>
Corect:Orele de consum sunt aceleasi,17.15-21.30
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

te-am bagat in contacte pe mail,poti sterge adresa si da-mi de veste daca ai primit mailul
Acum over,timpul meu de consum a expirat.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Vizitator123$5,nu,nu sunt bine cu consumul si tu stii asta,si eu stiu asta,si tu stii ca eu stiu...Multumesc ,oricum ,pt. intentie
My self esteem is zero.
Scrie răspuns