021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Vbc »

Era vorba de timp, pana a creascut consumul si dependenta a devenit mai copleșitoare, asa mi s a intamplat si mie.
Îmi amintesc ca aveai "foarte bine "calculat consumul zilnic
<<Nu mai pot face nimic fara alcool>> Poti face multe fara alcool , dc iti doresti bineînțeles
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de tudor »

El Sugativo scrie:tot alcoolic sunt,din pacate...am ajuns la (aproape) 2 litri de vin pe zi.Beau si dimineata si dupa masa.E nasol.nici nu mai prea ies din casa,decat sa-mi iau de baut de la cel mai apropiat supermarket.Nu mai pot face nimic fara alcool.
Salut ,El Sugativo !

Asa cum am constat pe propria mea piele depedendenta de alcool este progresiva si in final letala .
Simteam ca daca beam mor , simteam ca mor daca nu beau /
M-am inselat .Nu am murit ca nu mai beau de ani buni si nu am ruginit ca beau apa si sucuri . Daca am putut eu sa ma las de baut vei putea si tu desi este foarte greu .Dar mai greu este sa ramai abstinent in perioada de inceput .
"Bautul controlat" ? Este metoda sa iti furi singur caciula .
"Noi, alcoolicii, suntem bărbaţi şi femei care ne-am pierdut capacitatea de a ne controla consumul de alcool. Ştim că un al¬coolic adevărat nu-şi va recâştiga niciodată puterea asupra al¬coolului. Cu toţii am avut din când în când impresia că ne-am recâştigat-o, dar asemenea momente - de obicei scurte - erau ur¬mate inevitabil de şi mai multă lipsă de control, ceea ce ne-a dus cu vremea la o demoralizare jalnică şi nemărginită. Cu toţii suntem acum convinşi că alcoolicii de tipul nostru se luptă cu o boală care se agravează continuu. După o anumită perioadă, starea sănătăţii noastre se înrăutăţeşte constant, fără să se mai amelioreze vreodată."
Suntem precum infirmii care şi-au pierdut picioarele; ele nu le vor mai creşte la loc niciodată. Tot aşa, se pare că nu există nici un fel de tratament care să facă din alcoolici ca noi oameni obişnuiţi. Noi am încercat toate remediile imaginabile. Uneori, avea loc o revenire de scurtă durată, după care urma întotdeauna o recădere şi mai gravă. Medicii care cunosc boala alcoolismului sunt de acord cu părerea că alcoolicul nu poate fi transformat într-un băutor normal."
Daca vrei sa te lasi de baut si nu poti interneaza-te ca sa stai departe de alcool apoi mergi la psiholog ,ori la vreun grup de suport pentru ca singur sa stai departe de alcool este greu .
"Numai tu poti reusi dar nu poti de unul singur ! "
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Ambasador »

Se scrie foarte putin aici despre perioadele de inceput, cand un alcoolic incearca/lupta/accepta lipsa consumului in viata lui. Din punctul meu de vedere, este o perioada infernala, chinuitoare, dramatica, cumplita si doare atat de tare incat simti ca nu mai poti respira.

El Sugativo, te felicit pentru curajul marturisirii tale. E greu sa te deschizi, sa fii sincer cu tine in primul rand. Nu pot emite nicio singura parere pertinenta, din pacate,... doar ca.... te incurajez sa fii bine! Simt ca vei fi bine, chiar daca va mai dura putin, putin de tot. Scrie, fii activ, doreste-ti necontenit, mai ales!

Vizitator1@345, ai primit ”daruri” extrem de pozitive, constructive si motivationale aici. Asemenea, ai daruit din experienta ta, care este cu atat mai pretioasa cu cat este la inceput de drum. Abstinenta bate la usa ta. O auzi? Sa ii deschizi te rog, de fiecare data. Stiu ca iti doresti, stiu ca ai PUTEREA asta! Iti urez sanatate multa si iti voi mai scrie, cu siguranta!

Multumesc Tudor pentru mana intinsa! Promit sa raspund si in privat. Cel mai sigur in decursul zilei de maine, cand voi fi putin mai degajata sufleteste..
Multumesc Vizitator123$5 pentru energia ta extraordinara! Ai avut mereu sfaturi bune, pentru cei care chiar au stiut sa te citeasca. Esti o luptatoare, o mare altruista si te admir pentru prezentul vietii tale care sta in spatele unui trecut cu suficienta suferinta. Asa am simtit eu.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Ambasador »

🙏 Îți mulțumesc, Vizitator1@345! Conteaza enorm sa știu că m-ai citit." Restul " ,...s-ar putea sa fie doar, ..vointa de a accepta. Nimic mai greu, dacă ma întrebi.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns