021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
happyday
Boboc
Boboc
Mesaje: 12
Membru din: 23 Oct 2018, 10:50

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de happyday »

Bună! Nu am reușit să mă las de alcool. Am avut perioade când mi-am propus să nu mai beau ( cel mai mult am stat o lună), dar mereu mă întorc la alcool. Nu reușesc și îmi este ciudă. Vreau sa nu mai beau alcool. Îmi dau seama că îmi fac mult rău când beau dar degeaba. Problema este că realizez doar a doua zi când îmi este foarte rău. Din ce in ce mai rău. Probabil cedează organismul.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de tudor »

Bună dimineața !
Nimeni nu a spus că este usor sa te lași de băut dar nu poți să te lași de băut bând.
Incepe prin a nu mai cumpăra de băut. Nu te atinge de primul pahar si nu te poți îmbăta.
Numai tu poți reuși dar nu poți reuși de unul singur si nu merge la fără frecvență pe un grup de susținere care poate fi și acest forum.
Citește topicurile lui ASIDO, Vizitator123$5 , Stix, și ale altor membri ai acestui forum și vei vedea ce i-a ajutat pe alții în abstinența.
Citește și la Povești de succes .
Scrie aici despre tine si vei primi feedback.
Ține minte.
"Un pahar este prea mult și o sută prea puține!
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
happyday
Boboc
Boboc
Mesaje: 12
Membru din: 23 Oct 2018, 10:50

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de happyday »

Mulțumesc pentru mesaj, Tudor! De cumpărat, nu prea cumpăr bautura deoarece am de la tara. Nu lipsește vinul din casă și rachiul. Tărie nu prea consum. Mai mult vin. Cum intru in posesia cărții'Cartea mare' despre care se vorbește pe forum?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de tudor »

happyday scrie:Mulțumesc pentru mesaj, Tudor! De cumpărat, nu prea cumpăr bautura deoarece am de la tara. Nu lipsește vinul din casă și rachiul. Tărie nu prea consum. Mai mult vin. Cum intru in posesia cărții'Cartea mare' despre care se vorbește pe forum?
🙂 Pai cum te lasi de baut daca ..."Tărie nu prea consum. "😲
Cum sa te lasi de baut ...cu bautura pe masa .
Nu merge asa .
VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂ
“tratamentul implică, în primul rând abstinenţa de la băutură ”… (Asociaţia Medicală Americană)
Însuşi îndemnul de a „nu bea” – ca să nu mai vorbim de noţiunea de „a trăi fără băutură” – ne-a ofensat pe mulţi dintre noi, când ni s-a dat acest sfat pentru prima oară. Deşi beam mult, nu ne simţeam a fi beţi şi eram convinşi că nici nu se vedea. Nu cădeam niciodată, umblam drept şi vorbeam neîmpleticit. Mulţi dintre noi nu eram deloc dezorientaţi, nu lipseam nici o zi de la serviciu, nu pricinuiam accidente rutiere şi categoric nu am fost internaţi la dezalcoolizare, nici nu am fost reţinuţi de poliţie pentru „stare de ebrietate”.
Cunoşteam mulţi oameni care beau mai mult decât noi şi oameni care „nu ştiau să bea”. Noi nu eram ca ei. Aşa că sugestia „poate ar fi mai bine să nu bei” ne suna aproape ca o insultă.
În plus, părea a fi o măsură mult prea drastică. Cum să trăim fără băutură? Mai mult ca sigur, nu era nimic rău în a beau un păhărel sau două la o cină de afaceri sau înainte de prânz. Oricine are dreptul să se relaxeze cu câteva păhărele sau să bea câteva barici înainte de culcare, nu?
Însă după ce am aflat câteva lucruri în legătură cu boala numită alcoolism, ne-am schimbat părerile. Ni s-au deschis ochii asupra faptului că milioane de oameni suferă de alcoolism. Ştiinţa medicală nu furnizează explicaţii cu privire la cauze, dar medicii experţi în alcoolism ne asigură că cel mai mic strop de alcool creează necazuri alcoolicului, numit şi băutor problemă.
Deci, a nu bea deloc – adică, a nu ne atinge de alcool – devine baza recuperării noastre din alcoolism. Şi dorim să subliniem că traiul fără băutură se dovedeşte a nu fi mohorât, supărător sau dezagreabil, cum ne-am temut că va fi, ci ceva care în fine ne tihneşte, o viaţă mult mai bună decât cea din vremea băutului."
http://aamo.info/bb/aaromania/aabbromania.html
ori comanda http://www.alcooliciianonimi.ro/index.p ... i-p3032022
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
happyday
Boboc
Boboc
Mesaje: 12
Membru din: 23 Oct 2018, 10:50

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de happyday »

Mulțumesc. Când am spus că tărie nu prea consum, mă refeream la ce am băut până acum. Îmi doresc foarte mult sa nu mai beau deloc. Voi încerca și am căutat sprijin aici pe forum. Din păcate, va trebui să mă descurc cu băutura in casa, fiindcă restul familiei consumă controlat.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de tudor »

happyday scrie:Mulțumesc. Când am spus că tărie nu prea consum, mă refeream la ce am băut până acum. Îmi doresc foarte mult sa nu mai beau deloc. Voi încerca și am căutat sprijin aici pe forum. Din păcate, va trebui să mă descurc cu băutura in casa, fiindcă restul familiei consumă controlat.
Este mai bine să te straduiesti decat sa incerci
Foarte bine ca vorbesti la timpul trecut despre consumul de alcool . Este ca si cum ti-ai luat adio de la el.
"Din păcate, va trebui să mă descurc cu băutura in casa, fiindcă restul familiei consumă controlat"
Mie nu mi-a legat nimeni mâinile la spate si nu mi-a pus pâlnia la gură să toarne necontrolat.
Tatal meu si frații beau unul ,două pahare de vin și ziceau gata. Eu dipaream din cand in cand si beam pe ascuns.
Nu anturajul, supărările, bucuriile au generat consumul meu compulsiv de alcool ci slăbiciunea mea față de alcool și incapacitea de a gestiona emoțiile, de a le accepta.
Consumul compulsiv de alcool este simptomul bolii iar comportamentul este este manifestarea defectelor de caracter.
. Nimeni nu poate să renunțe definitiv la alcool fără o schimbare majoră.
Secretul este să pui altceva în locul alcoolului. Ceva pozitiv si durabil.
Dacă am putut eu, si alții ca mine , vei putea și tu însă dorința de a înceta bautul trebuie să fie mai mare decât dependența. Si nu merge la fără frecvență și cu jumătăți de măsură ori cu paharul in fata.
Consumul sa fie intrerupt deodată si necondiționat .
Succes

Eu sunt pe aici mai mereu.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
happyday
Boboc
Boboc
Mesaje: 12
Membru din: 23 Oct 2018, 10:50

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de happyday »

Mulțumesc pentru sfaturi. Să dea Domnul să auzim de bine!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de tudor »

happyday scrie:Mulțumesc pentru sfaturi. Să dea Domnul să auzim de bine!
.
Cu plăcere. Nu sunt sfaturi ci sugestii de care poți să ți cont sau nu.
Dumnezeu ne ajută dar nu bagă în traistă.
Dumnezeu ne-a dat discernămînt si liberul arbitru dar alcoolul mi-a luat puterea de a alege să beau să să nu beau. . La Alcoolicii anonimi am invatat sa spun Azi nu beau care este deviza zilei in fiecare zi la timpul ei.
Nu este îndeajuns însă în fiecare zi la timpul ei fac ceva pentru abstinența mea.
Nu te atinge de primul pahar nu te poți îmbăta.
Să ne citim numai de bine!

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
happyday
Boboc
Boboc
Mesaje: 12
Membru din: 23 Oct 2018, 10:50

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de happyday »

Azi nu beau alcool.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Vreau sa nu mai consum alcool

Mesaj de tudor »

happyday scrie:Azi nu beau alcool.
Iată un text dintr-o carte "Viața fără băutură " ce m-a ajutat cu sugestii care ajuta sa stai abstinent însă fără schimbarea mentalității care ducea la băut abstinența este ... abținere
3. Planul de 24 de ore
Pe vremea când beam, aveam adesea momente atât de neplăcute, încât juram: „Nu mai beau cât trăiesc”. Ne luam angajamente de nebăut ori promiteam cuiva că nu ne mai atingem de „pileală” trei săptămâni sau trei luni. Şi desigur, am încercat să le lăsăm de băut pentru intervale mai lungi sau mai scurte.
Eram absolut sinceri în timp ce făceam aceste declaraţii scrâşnind din dinţi. Voiam, din toată inima, să nu ne mai îmbătăm niciodată. Eram hotărâţi. Juram că ne lăsăm de băut de tot, cu intenţia de a o face cu adevărat, începând cu o dată definită, în viitor.
Şi totuşi, în ciuda intenţiilor noastre bune, rezultatele erau întotdeauna – inevitabil – acelaşi. Mai devreme sau mai târziu, amintirea jurămintelor şi a suferinţelor care ne-au forţat să le facem pălea. Beam din nou şi sfârşeam în mai mari necazuri. Astfel „nu mai beau cât trăiesc” nu durase prea mult.
Unii dintre cei care făcuserăm asemenea jurăminte, nutream gândul secret că promisiunea de a nu mai bea privea doar „tăriile” şi nu şi berea sau vinul. Astfel am aflat, dacă n-o ştiam deja, că berea şi vinul ne puteau îmbăta tot aşa de bine – doar că trebuia să bem cantităţi mai mari, ca să obţinem acelaşi efect pe care-l obţinuserăm din băuturile distilate. Iar îmbătarea cu vin sau cu bere era tot atât de gravă, ca şi cea cu „tării”. Da, unii ne-am lăsat de tot de băut, exact până la data promisă; ne-am ţinut angajamentele. Apoi, puneam capăt „regimului de secetă” cu băutura şi, curând, sfârşeam iar în necazuri, cu o povară şi mai mare de vinovăţie şi remuşcări.
Cu asemenea bătălii la activ, în AA încercăm să evităm expresii precum: „lăsat de băut” şi „făcut promisiuni”. Acestea nu fac decât să ne amintească de eşecurile trecute.
Deşi ştim că alcoolismul este o stare permanentă, ireversibilă, experienţa ne învaţă să nu mai facem promisiuni de abstinenţă-pe termen-lung. Găsim că este mult mai realist – şi mai de succes – să spunem: „Azi nu beau”.
Chiar dacă ieri am băut, ne putem face planuri să nu bem azi. Poate că vom bea mâine (cine ştie dacă mâine vom mai fi în viaţă?), dar decidem să nu bem în cele 24 de ore prezente. Indiferent de tentaţii sau de provocări, suntem determinaţi să mergem până în pânzele albe cu efortul de-a evita paharul, azi.
Este de înţeles că prietenii şi familia sunt sătui până peste cap să ne audă spunând: „Zău că de data asta vorbesc serios”, numai ca apoi să ne vadă împleticindu-ne în drum spre casă. Deci, nu promitem nimănui, nici lor, nici altor membri AA, că nu vom mai bea. Ne-o promitem doar nouă înşine. La urma urmelor, este vorba de propria noastră viaţă şi sănătate, care sunt în cumpănă. Noi înşine trebuie să facem paşii însănătoşirii, nu familia, nici prietenii.
Dacă dorinţa de a bea este foarte puternică, mulţi dintre noi „tranşăm” cele 24 de ore în „felii” mai mici. Decidem să nu bem, să zicem, cel puţin o oră. Putem îndura disconfortul temporar al nebăutului timp de numai încă o oră; apoi, încă una şi aşa mai departe. Mulţi ne-am început recuperarea exact în acest fel. De fapt, fiecare caz de recuperare din alcoolism a început cu o oră de abstinenţă.
O variantă a acestei metode este amânarea următorului pahar.
(Ce părere aveţi? Tot mai sorbiţi din sifon? Aţi amânat paharul de alcool, de care vorbeam la începutul primului capitol? Dacă da, poate că acesta este începutul recuperării dumneavoastră.)
Vom putea bea următorul pahar mai târziu, dar în clipa de faţă îl amânăm pentru o zi sau pentru un minut (să zicem, până terminăm de citit restul paginii).
Planul de 24 de ore este flexibil. Îl putem începe iar şi iar, oricând, oriunde ne-am afla. Acasă, la serviciu, într-un bar sau într-un salon de spital, chiar atunci, la ora 16:00 sau la 3:00, putem decide să nu bem în următoarele cinci minute.
Reînnoit continuu, acest plan nu mai are carenţele metodelor cu lăsatul de băut sau cu angajamentele. Perioadele de lăsat de băut şi cele de abstinenţă prin angajamente solemne – toate au ajuns la termenul stabilit, cum plănuiserăm, aşa că mereu ne-am simţit liberi să bem din nou. Dar astăzi este mereu prezent. Viaţa este zilnică; astăzi este tot ce avem; şi oricine poate trăi o zi fără băutură.
Încercăm înainte de toate, să trăim în prezent, numai cu scopul de a ne menţine abstinenţi – şi metoda se dovedeşte a fi bună. Odată ce ideea a devenit parte din modul nostru de a gândi, descoperim că trăitul în segmente de 24 de ore este o cale eficientă şi satisfăcătoare pentru rezolvarea majorităţii problemelor noastre de orice natură.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns