021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Poveste de codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Poveste de codependenta

Mesaj de Andreea S »

Buna seara!
Desi sunt membra in acest grup de mai multe luni, pana acum doar am citit ce s-a postat.
Sunt impreuna cu sotul meu de 8 ani si de cand ne stim a baut cand mai mult si cand mai putin.
Chiar daca nu provin din familie de alcoolici, am crezut ca asa e normal: barbatul mai bea si el cate un paharel in plus iar femeia trebuie sa fie intelegaroare.
Pe 6 oct anul trecut a baut exagerat de mult la o zi de nastere a unei fetite de 2 anisori iar pe drumul spre casa ne-a injurat pe mine si pe fetita noastra de doi ani, cazut pe jos...etc...a fost momentul in care am stiut ca trebuie sa fac ceva.
In scurt timp eu am inceput terapia, am citit tot ce mi-a fost recomandat pe domeniul dependentei si codependentei. Despre mine pot spune ca sunt un alt om dupa toate informatiile. Ma vede ca citesc, nu stie ca fac terapie, vede insa ca m-am schimbat. Nu stiam ce e codependenta...dar cred ca si acum ma mai complac in ea.
Sotul meu cand accepta ca are o problema, cand nu. Bea in cam 5 zile din 7, de cele mai multe ori tarie. De vreo luna s-a izolat de toata lumea, inclusiv de prietenii de pahar.
De ce scriu? Ca sa ma descarc, in primul rand. De cand fac terapie am inceput sa ii vad si sa ii apreciez mult mai mult partile bune si innebunesc cand il vad ca isi arunca tineretea la gunoi. Ca noi, familia, nu-i suntem suficienti ca sa stea treaz.
Uneori ma simt atat de optimista si increzaroare ca va fii bine, alteori angoasele ma sufoca.
A avut o perioada cand accepta ca are o problema cu alcoolul dar excludea oricefel de ajutor. Acum nu mai accepta ca are probleme. Va rog, impartasiti-mi din experientele voastre...
Ultima oară modificat 27 Noi 2020, 13:13 de către Ivan Petre Paul, modificat 1 dată în total.
Motiv: titlul subiectului a fost actualizat la cererea autorului
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Codependentele de la Grupul Al-anon București si din alte orase au împărtășit faptul că le-a pus soților la vedere cartea Alcoolicii anonimi (BIG BOOK) și le-a sugerat să o citească. Nu au pus presiune pe ei. Unii au citit și apoi au mers la grup. Alții beau si acum.
Nu există soluție miracol dar poți încerca.Imagine
Aici poți să citești topicul utilizatoarei Staval . . .Doamna Staval
Ce sa faci ?
Mulţi dintre noi care suntem apropiaţi unui alcoolic, am simţit, uneori, că suntem vinovaţi pentru problema cu alcoolul. Nu suntem. Cu toate încercările, eforturile pline de furie sau frică, de a face ceva în legătură cu asta sau cu problemele ce rezultau din aceasta pot doar să înrăutăţească lucrurile. De fapt, mulţi membri Al-Anon au învăţat că „o problemă legată de băut în familie poate fi mai uşor recunoscută prin comportamentul celor care trăiesc cu un alcoolic, decât prin cel al alcoolicului .In Al-Anon am reuşit să ne dăm seama că unele dintre atitudinile şi comportamentele noastre, deşi sunt normale, nu sunt folositoare. Când privim în trecut la eforturile noastre de a face faţă problemei consumului de alcool al altei persoane apropiate nouă, ne dăm seama că mulţi dintre noi au încercat câteva din următoarele. Poate că şi tu ai încercat câteva dintre ele.

Noi cei care trăim sau am trăit cu un alcoolic activ probabil ...
• Am cerut scuze pentru alcoolic.
• Am încercat să menţinem aparenţele, asigurându-ne că alcoolicul apare prezentabil.
• Ne-am asigurat că îi trezim în timp pentru a merge la serviciu, şcoală sau în alte locuri; am sunat să cerem scuze atunci când ei nu au fost în stare.
• I-am acoperit în faţa vecinilor, rudelor sau prietenilor.
• Am făcut tot posibilul să le dăm de mâncare.
• Am stat acasă, departe de privirea oamenilor.
• Am ieşit ori de cate ori era posibil că să scăpam de toate.
1

Probabil ...
• Am făcut tot ce era de făcut pe lângă casă.
• Am suplimentat veniturile sau noi am fost singurii care au adus bani în casă.
• Am plătit facturile alcoolicului, dar şi pe ale noastre.
• Am controlat toată suma de bani, sau cel puţin cea care ne-a ajuns în mâinile noastre.
• Le-am găsit de lucru sau i-am ajutat la lucru.


Unii dintre noi ...
• Am încercat să bem cu ei, astfel încât ei să nu se îmbete aşa de tare.
• I-am încurajat să încerce băutul controlat şi apoi le-am urmărit eforturile.
• I-am încurajat să bea acasă, astfel încât să nu intre în aşa de multe necazuri.
• Am curăţat atunci când au vomitat sau mai rău; ne-am plâns în legătură cu asta; apoi am curăţat şi ne-am plâns din nou şi nou.


Probabil ...
• Am minţit în legătură cu suma de bani pe care am câştigat-o sau pe care i-am avut la dispoziţie.
• Am mărit nota de plată astfel încât lor să nu le mai rămână bani de cheltuit pe alcool.
• Am încercat să umplem timpul liber al alcoolicului astfel încât el să nu aibă timp să bea.
• Am adus tot felul de jocuri sau echipamente astfel încât să fie interesat şi de altceva în afară de băut.
• Ne-am simţit jigniţi atunci când noutatea a “expirat” şi ei s-au reîntors la băut.


2
Alţii dintre noi ...
• Le-am spus să iasă afară ca să nu îi mai vedem; apoi îi trimiteam pe copii să îi aducă înapoi acasă.
• Am ieşit noi înşine să îi căutăm sau am dat telefoane ca să îi găsim.
• I-am spus alcoolicului să nu strige sau să îi lovească pe copii, apoi am strigat noi la copii şi i-am lovit.
• Ne-am plâns că ei nu ne iubesc; am negat când ei au spus acelaşi lucru despre noi.

Mulţi dintre noi ...
• Am avut resentimente în legătură cu banii cheltuiţi pe alcool, apoi am cumpărat mai mult sau le-am dat bani să îşi cumpere alcool.
• Le-am aruncat băutura în chiuvetă.
• Am dat vina pentru consum pe locul lor de muncă.
• Am dat vina pe prietenii lor sau pe colegii de muncă.
• Am negat că alcoolismul este cauza problemelor noastre şi i-am învinovăţit pentru toate celelalte.

Poate ...
• I-am consolat pe alcoolici când le era milă de ei înşişi.
• Le spuneam să nu le fie aşa de milă de ei înşişi.
• Am folosit sexul ca pe o armă care să îi controleze.
• Refuzam să ne culcăm cu ei; ne culcam cu ei.
• Am continuat să avem copii împreună.
• I-am înşelat pentru că şi ei ne-au înşelat pe noi.


3

Practic toţi dintre noi....
• Ne-am făcut griji din cauza lor
• Am plâns pentru ei.
• Le-am aplicat tratamentul silenţios.
• I-am alungat de acasă.
• Am încercat să ajungem la o înţelegere.
• Am făcut orice ca să le fie pe plac.
• Am umblat pe coji de ouă în jurul lor.
• Ne-am ascuns de ei.
• Am dormit la rude, la vecini, la prieteni.
• Am chemat poliţia, i-am reclamat şi, mai apoi, ne-am retras reclamaţiile.
• Am ameninţat că îi părăsim pentru totdeauna; am eşuat la a duce la îndeplinire ameninţarea.
• Ne-am lăsat pe noi şi casa noastră să se distrugă.
• Am refuzat să fim bătuţi din nou.
• Am fost bătuţi din nou - şi din nou.
• I-am bătut şi noi.
• I-am implorat să nu conducă când erau beţi.
• I-am scos din buclucul în care au intrat din cauza băutului

Noi ...
• I-am iubit şi am vrut ca şi ei să ne iubească pe noi.
• I-am urât.
• Le-am urât prietenii sau rudele.
• Am încercat să obţinem ajutor pentru ei.
• Ne-am rugat ca ei să înceteze consumul.
• Ne-am rugat să bea până mor.
• Ne-am rugat să îşi frângă gâtul înainte să o facem noi.
• Le-am planificat mormântarea.



4


Şi în final....
I-am forţat să părăsească locuinţa sau am plecat noi de acasă sperând că îi vom convinge să facă ceva în legătură cu consumul lor.

Poţi să vezi cât de inutile sunt toate aceste manevre?
Îţi dai seama că acesta nu este comportamentul sănătos şi consecvent care este necesar în a face faţă acestei probleme serioase?
Tristul adevăr este că cei care ţin cel mai mult la băutorul problemă, le pot face de multe ori mai mult rău decât bine. Prin acţiunile noastre putem să le prelungim anii de băut şi agonia asociată acestora.
Dar există o cale de scăpare. Deşi mulţi dintre noi am avut reacţii auto-distructive la boala alcoolismului, am descoperit că prin schimbarea atitudinilor ne putem găsi seninătatea şi un mod de viaţă satisfăcător.
Şi tu poţi să o faci. Te poţi ajuta pe tine şi pe cei pe care îi iubeşti prin învăţarea unor noi moduri de a face faţă problemei alcoolismului

 Iată câţiva paşi pe care poţi să îi faci astăzi.
• Acceptă faptul că există o problemă cu alcoolul şi că poţi învăţa să îi faci faţă.
• Recunoaşte faptul că ai dreptul la o viaţa demnă şi decentă.
• Aminteşte-ţi că multe dintre lucrurile spuse şi făcute la mânie, frustrare sau disperare pot înrăutăţi lucrurile.
• Fi conştient că fiecare dintre noi poate să se schimbe doar pe el însuşi.
• Participă la întâlnirile Al-Anon pentru a afla cum facem noi faţă unor situaţii similare cu ale tale.



5

Putem găsi ajutor!

Grupul familial Al-Anon este o sursă importantă de ajutor pentru cei afectaţi de consumul de alcool al altei persoane. Grupurile Al-Anon sunt constituite din membrii familiei, prietenii şi rudele alcoolicilor care îşi împărtăşesc experienţa, puterea şi speranţa.
Prin participarea regulată la întâlnirile Al-Anon vei descoperi moduri sănătoase, pozitive de a face faţă dificultăţilor cauzate de alcoolismul altei persoane.
Chiar dacă alcoolicul continuă să bea, rudele sau prietenii lui îşi pot câştiga seninătatea.


Rugăciunea pentru seninătate

Doamne, dă-mi seninătatea
Să accept ceea ce nu pot schimba,
Curaj să schimb ceea ce pot
Şi înţelepciunea să le deosebesc.

Reflectarea asupra fiecărei idei din rugăciune ne poate ajuta să vedem situaţia într-o perspectiva mult mai clară.












Grupul Al-anon București are ședința în clădirea sociala a Bisericii Nicolae Brosteni strada Cuza vodă miercuri ora 18 dacă dorești nr de contact să îmi scri.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Multumesc pt raspuns.
Din pacate, oricat am cautat, in Oradea nu exista un grup de suport.
Eu fac terapie online cu o doamna psiholog de la clinica de la Sura Mica.
Intr-adevar mi-am identificat multe dintre trasaturile codependentului si fac tot posibilul sa ma regasesc si sa limitez aceste comportamente insa rezultatele vin tare greu.
Am scris acum pt ca simt ca sunt la limita puterilor.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Bună ziua, din nou!
Imi pare rau pentru că treci prin încercări grele. Totuși nu iti pierde speranta. Nici doamna Staval nu si a pierdut-o și am înțeles că este bine și soțul dansei.
Nu amenință cu nimic daca nu pui in practică. Alcoolicul santajeaza emotional , manipuleaza ,ca sa își protejeze bautul . Am făcut asta de mii de ori. Dacă nu esti consecventa vei pierde .
Daca divortezi fa-o fara sa mai revi pentru te va minții iar apoi intră iar la consum . Increderea vine dupa ani.
Ai mai jos cateva link -uri:
Sunt mai multe adrese de internet ca sursa de informatii :
https://alanonromania.wordpress.com/cat ... anon-iasi/
http://alanoniasi.xhost.ro/
https://www.facebook.com/pages/category ... 448995036/
https://www.facebook.com/pages/category ... 385257146/

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Buna seara!

Am citit si recitit mesajul tau de nenumarate ori.
Oricat de greu e uneori, raspunsul e nu, nu vreau sa renunt la ce am caldit pana acum . Nu vreau sa divortez si nici nu am amenintat cu asta dar, desi citesc tot ce imi este recomandat pe sibiect si imi urmez cu strictete terpia, viata de zi cu zi pare un pic mai complicata decat ce scrie acolo.
Intr-adevar, dupa toata documentatia, inteleg mult mai bine situatia lui, a mea si a noastra, impreuna. Fac eforturi sa corctez ce tine de comportamentul meu co-dependent si se vad rezultate. Cel putin la starea mea de prezenta, de implicare si, de ce nu, de fericire.
Sotul meu nu accepta ca are o problema si evident ca ma gandesc de multe ori daca eforturile mele sunt canalizate in directia potrivita.
Apreciez foarte mult linistea si impacarea pe care o observ la voi toti care ati trecut prin asa ceva. As vrea sa dobandesc si eu acest echilibru si probabil atunci imi va fi mai clar ce trebuie sa fac.
Daca mai ai documente sau siteuri de citit, chiar si carti, te rog, scrie-mi-le.

Cu multumiri,
Andreea
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Cel mai mult m-au convins pe mine consecințele băutului meu.
Cand soția nu m-a mai acoperit, menaja, doftoricit, nu a mai mințit pentru că să nu îmi pierd serviciul atunc conștientizarea bolii mel6 a fost deplină.
A început prin a spune că "dacă ai de gând să te sinucizi bând nu mai are puterea sa să mă oprească. Nu mai ascunde alcoolul că nu î-l mai arunc."
Dacă vrei text texte de codependente
scrie un email de contact
[...]

"A DA DRUMUL"
Fragmente
Introducere
Concentrându-ne energia asupra lucrurilor care stau în puterea şi responsabilitatea noastră de a controla, lăsând tot restul, ne facem comportamentul mai pozitiv şi mai eficient. Nu mai pierdem timpul şi energia, încetăm să ne mai simţim frustraţi şi mizerabili. Începem să avem grijă de noi în cel mai adevărat şi

Acceptarea ajutorului

Învăţăm să avem grijă de noi, să fim mai independenţi, să avem încredere în noi înşine şi în Puterea Superioară. Dar asta nu înseamnă că trebuie să facem totul singuri. Putem cere şi accepta ajutor de la alţii.
Uneori simţim nevoia să vorbim iar cineva ne poate ajuta ascultând. Alteori avem nevoie de informaţiile şi experienţa pe care o altă persoană le poate împărtăşi cu noi. Şi câteodată avem nevoie să râdem, să ne jucăm sau pur şi simplu să fim cu alţi oameni. Sunt multe moduri sănătoase prin care oamenii se pot ajuta.
Atunci când renunţăm la credinţa că noi singuri trebuie să facem totul, devenim deschişi la acceptarea ajutorului venit din partea altora. Uneori, Puterea noastră Superioară ne întinde mâna prin ei. Nimeni nu poate trăi sau rezolva problemele în locul nostru, dar putem da drumul temerilor şi neîncrederii, şi accepta ajutorul de care avem nevoie.


Când am nevoie de ajutor, dau drumul temerii de a-l accepta.





Dau drumul perfecţionismului şi îmi deschid mintea pentru toate bucuriile de astăzi.


Recreaţia

În trecut probabil că ne-am simţit atât de responsabili pentru viaţa şi fericirea altora, încât am uitat cum să ne relaxăm şi să ne distrăm.
Până acum am învăţat cum să ne folosim mai bine timpul şi energia. Am început să facem mai multe pentru noi şi să spunem nu la nevoie. Dar avem nevoie de timp şi pentru recreaţie. Nimeni nu are resurse infinite de energie. Trebuie să ne odihnim şi să ne re-alimentăm. Recreaţia înseamnă a te re-crea, renaşte, înviora, "a face plinul".
Dacă nu suntem obişnuiţi cu joaca şi distracţia, la început ni se pare ciudat să ne lăsăm inhibiţiile pentru o vreme. Dar alergatul, plimbarea, înotul, sporturile şi jocurile, înălţarea zmeului, cântatul şi dansul sau un simplu râs cu poftă ne poate ajuta să ducem la o mai bună îndeplinire toate celelalte activităţi.

Voi petrece timp în mod regulat cu recreaţie.


Control

Poate nu suntem încă în totalitate conştienţi de toate modurile în care încercăm să controlăm oameni şi evenimente. Grija pentru cineva se poate transforma repede în a avea grijă de el/ea. Participarea poate aluneca uşor în manipulare. Îngrijorarea poate deveni obsesie, înainte să ne dăm seama.
Trebuie să ne întrebăm
Nu sunt victimă

Dacă relaţiile din trecut ne-au făcut rău în copilărie sau mai târziu, poate ne vedem ca victime. S-ar putea să dăm voie altora să abuzeze de noi în multe feluri, simţind pe undeva că aşa trebuie.
Dar putem trece peste acest comportament auto-distructiv. Imaginea noastră despre sine trăieşte în mintea noastră, şi ne stă în putere să o schimbăm. Nu suntem victime decât dacă ne vedem aşa. Chiar dacă nu ne putem apăra faţă de abuzul din trecut, asta nu ne face victime în prezent.
Abandonarea imaginii noastre deformate ne va schimba comportamentul. Ne vom vedea ca fiinţe întregi şi responsabile. Vom accepta lucrurile pe care nu le putem schimba, şi le vom schimba pe cele care stau în puterea noastră.

Nu sunt o victimă.


Anotimpuri

În natură, fiecare anotimp cedează graţios locul următorului. Vara se termină în splendoarea culorilor de toamnă. Iarna pleacă lăsând ploaia şi zăpada în topire să hrănească pământul care se trezeşte. Schimbarea anotimpurilor reflectă natura mereu schimbătoare a vieţii.
În vieţile noastre putem da cu piciorul, striga şi lupta împotriva schimbărilor care ne ies în cale. S-ar putea să ne simţim ameninţaţi de pierderea vechilor atitudini, comportamente şi relaţii familiare. Nu îndrăznim să sperăm că schimbările sunt spre binele nostru.
Dar aşa cum am învăţat să avem încredere în anotimpurile care se schimbă, putem dezvolta credinţa şi în vieţile noastre schimbătoare. Ne putem aştepta că orice ne-ar trimite Puterea noastră Superioară în cale, serveşte cel mai bun interes al nostru. Putem crede că greutăţile vor trece, şi că fiecare schimbare ne va duce mai departe pe drumul nostru spiritual.



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Buna,

Multumesc pt raspuns.
Am trimis mail ca sa primesc si alte documente.
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Buna,
Am parcurs toate materialele pe care mi le-ai trimis si iti multumesc. Sa spunem ca imi erau in mare parte familiare, unele chestii mi s-au parut intr-adevar interesante.
As dori sa iti cer sfatul pentru situatia actuala.
Iata ca desi sotul meu nu accepta ca ar avea vreo pb cu alcoolul, isi inventeaza tot felul de reguli si restrictii, asa cum scrie si prin documentele de la tine. Dar uite urmare a acestor reguli, de duminica pana azi nu a mai consumat alcool absolut deloc. Si nu pare nervos dimpotriva, e foarte ok.
Ma astept ca in weekend sa bea (pt a si spus ca asta va face) la fel cum ma astept sa se foloseasca de aceasta perioada de abstinenta pt a-mi demonstra ca el poate controla alcoolul.
Care ar fi atitudinea mea cea mai inteleapta? Cum as putea face sa ii arat cat de ok este fara alcool? De spus i-am spus cat de fericita sunt eu, cat de mult imi place cum se comporta cu mine si cu fetita, cat apreciez ca s-a implicat in activitatile de zi cu zi, etc...
Multumesc
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Bună ziua!
Legat de recunoașterea problemei:
Într- zi soția m-a întrebat de ce beau.
Care sunt problemele pentru care îmi inec amarul ?
Nu am reusit sa răspund dar mi-a dat de gandit.
Dar ulterior am revenit la consumul compulsiv de alcool.
Apoi mi-a zis ca dacă vreau să mă sinucid band nu mai sta sa se impotriveasca .
Ma lasa sa imi fie rau si să îmi revin singur. Nu mai mintea pentru mine . Trecuse separat cu banii.
Isi făcea programul separat.
Astea m-au dezmeticit.
Ca m-am oprit din băut este un miracol.
Nu i-l pune sa aleaga intre familie si sticla .
Intodeauna daca spui ca vei face ceva drastic FA-O .Nu reveni.
Va vedea cât de slaba esti și va merge la șantaj.

Toate acestea sunt particulare si nu întotdeauna se potrivesc.
Navighează aici si da-i să citească

http://alcooliciianonimi.ro/

să ne citim numai de bine.
Ultima oară modificat 20 Mar 2020, 18:43 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

In masura in care am avut timp, am citit dintre topicurile de pe forum. Am vazut ca trebuie sa ajungem la "fundul sacului". Am vazut si ca "fundul sacului" e diferit de la om la om. Ma macina intrebarea "cand va ajunge sotul meu la fundul sacului"?
I-am urmarit consumul din ultima vreme...a scazut considerabil...nu stiu daca are legatura cu mersul meu la terapie. Relatia dintre noi se imbunatateste, relatia cu fiica noastra se imbunatateste, responsabilitatile pe care si le asuma in casa sunt tot mai multe... si totusi consumul nu dispare.
Normal ca ma bucur de cum evolueaza lucrurile si incerc sa ii arat asta dar oare nu va interpreta ca pe un acord fata de consumul redus? Pentru ca asa imi spune ca el bea de placere si ca stie el cat bea.
De cand este si pb cu Corona foarte mult ma pot baza pe el dar bautura tot nu o lasa. Ca e mult, ca e putin, zilnic trebuie sa fie ceva.
De cand am mers la terapie am inceput sa ii vad calitati pe care pana acum nu i le vedeam: cata tactica poate avea cu fetita, cat de bine poate sintetiza anumite situatii, ce solutii practice poate gasi la o pb. Am inceput sa observ si cat de mult se transforma imd ce bea o singura inghititura de alcool. Am obervat ca bea mai ales cand nu vre sa stiu ca il preocupa ceva si mascheaza acea preocupare cu un fel de furie la adresa mea si la "cartile alea" pe care le citesc.
Ma dispera ca pt un moment nu se poate vedea cat de misto e fara sa bea paharul ala de orice. Si la fel...ca nu se vede ce diferneta e intre el inainte si dupa paharul ala
Scrie răspuns