021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Poveste de codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Vbc »

Sunt multe segmente unde lucrează foarte mulți care au probleme cu alcoolul grav(eu eram în aceasi oala) in compania unde lucrez sunt mulți care a u probleme ,,dar încă si fac treaba cum trebuie, aspect foarte important ..., in general sunt concediați doar cei in faza critica, unii rezista datorita unor relatii , ....cunosc directori pe funcții mari, cu experiența in multinaționale , care au probleme grave, patroni de companii mari, cu renume ... care beau pana dorm pe mese....
Remediul stim care este, pana nu si doresc sa renunțe la alcool..... nu se intampla nimic, vor pierde cu siguranta tot treptat...
Alcoolismul este o problema grava la nivel mondial... care este subestimata
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Andreea Simina scrie:Buna, Tudor, Elsa ... si tuturor celorlati!
Si eu sunt prezenta zilnic cu cititul, mai putin cu scrisul.

Pt mine e o perioada foarte interesanta, probabil asa cum e pt toata lumea.
In alta ordine de idei, in decursul acestui an, am fost nevoita sa concediez 3 persoane (foarte harnice si devotate) pe fondul consumului de alcool in timpul programului. Firma are politici clare in aceasta privinta. Am simtit sa scriu despre asta pt ca de putine minute am fost rugata de unul dintre colegii pe care il stimez foarte mult sa stau de vorba cu un altul despre care se stie ca vine baut la lucru si sa ii amintesc ce patesc la noi cei care sunt prinsi bauti. Bineinteles ca voi face asta. Inteleg ca cel mai probabil va cauta sa afle cine mi-a spus si nu se va gandi sa renunte.

Insa, dincolo de aceste masuri, m-am gandit la fiecare dintre ei: de ce s-o fi apucat de baut? cum o fi familia lor? ce vor face dupa ce pleaca de la noi?
E o boala mai altfel ca oricare alta!
Acum trei ani Patronul meu a adus adus un etilotest electronic pentru ca erau angajati care consumau alcool la locul de munca .Au urmat avwertismente date celor in cauza dar nu i-a dat afara .Acestia au vazut "ca merge" si au recidivat de multe ori .Se bea zilnic iar unii chiar se imbata .Lunea unii lipsesc din motive evidente .Acestia nici nu mai au zile de concediu pentru ca le-au prpapadit cu zile de recuperare dupa betii .Nu am fost mai breaz. Nu imi consumam eu chiar toate asa dar concediul sigur il faceam acasa cu sticla in mana .Acum nu este an in care concediul sa nu il fac in excursii mai lunigi sau statiuni .Chiar si anul acest tot am plecat o sapatamna in septembrie .
Scuze pentru divagatie .
Deci este clar ca alcoolicul "intinde coarda cart merge " pentru ca este lipsa de mana de lucru calificata la ceea ce facem la firma .Media de varsta este foarte ridicata si se apropie de 58 -60 ani .
Sugestia mea este cea din Big Book Cartea AlcooliciI Anonimi si anume ca daca recidiveaza sa nu mai stai pe ganduri si sa il demiti si exista sansa sa inteleaga "mesajul "
In cartea Alcoolicii anonimi exista un capitol "Pentru patroni " si este link-ul mai jos .Stiu ca nu se potriveste cu situatia din Romania si poate si de la firma dar maca ai informatii :
http://aamo.info/bb/aaromania/aabbroman ... %20PATRONI

Rugaciunea de seninatate ajuta :
Doamne, dă-mi SENINĂTATEA
Să accept ceea ce nu pot schimba,
CURAJ să schimb ceea ce pot
Şi ÎNŢELEPCIUNEA să le deosebesc.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Vbc »

Rugaciunea de seninatate ajuta :
Doamne, dă-mi SENINĂTATEA
Să accept ceea ce nu pot schimba,
CURAJ să schimb ceea ce pot
Şi ÎNŢELEPCIUNEA să le deosebesc
🙏
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Multumesc comentarii ficaruia.
Tudor, la mine discutia a fost relativ scurta si ferma, fara sa le las loc de promisiuni care stim ca nu vor fi respectate. A avut loc discutia si daca dupa aceea a venit din nou baut, l-am "executat".
Poate suna dur dar am calculat in felul urmator: daca vine beat la serviciu isi pune colegii in pericol (de ex un stivuitorist). Nu pot accepta sa fiu complice la asemenea situatii, mai ales ca fiind conducator al unui loc de munca, in anumite contexte, pot fi trasa la raspundere din pct de vedere legal.
Ironia sortii e ca trebuie sa fiu transanta cu ei insa am si eu fix unul la fel acasa. Culmea, imi mai e si coleg, ii stie si el pe cei care beau si ai ramane surprins sa vezi cat de dur ii judeca. Nu e falsa modestie daca spun ca eu am dezvoltat destula compasiune pt alcoolici, in timp ce sotul meu, un alcoolic el insusi, are 0 intelegere pt cei asemeni lui
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Vbc, de regula cand auzim "alcoolic" ne gandim la cei care zac in santuri sau pe la birturi.
De aceea ne e asa de greu sa vedem ca multi alcoolici au trasaturi valoroase: harnici, devotati, isteti, artisti deosebiti, mesteri iscusiti etc si cum spui tu, au functii importante.
Eu am ales sa aplic regulile si sa nu tolerez consum de alcool in timpul orelor de program. Nu stiu de ce am ales asa, poate ca s afac la lucru ce nu am curaj sa fac acasa.
Am intr-adevar, un electrician, cel mai vechi si mai meserias, se stie si se vede pe el ca e mare consumator insa niciodata nu vine beat la servici - pe verificate.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Andreea , chiar ai atins un punct sensibil cu acest subiect , alcoolicul si locul de munca si sunt total de acord cu ceea ce ai spus, ca siguranta lui si a colegilor trebuie sa fie pusa pe primul loc .
Mai mult, imi dau seama inca o data ca in Romania nu exista nici un fel de sprijin pt ei. Ok, trebuie sa suporte consecintele, il cercetam disciplinar, ii luam din bani, il dam afara... dar oare nu ar fi normal... ca asa in cazul unei boli... cand declari la Medicina Muncii... sau in acele evidente de boli profesionale... sa poti cumva sa sesizezi undea, pe cineva ca oamenii astia sa primeasca si ajutor specializat!? Ah da... degeaba sesizezi daca nu vor si ei. Nu stiu, mi se pare nedrept! E o boala mai altfel ca oricare alta!
😢😢
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Vbc »

<<Vbc, de regula cand auzim "alcoolic" ne gandim la cei care zac in santuri sau pe la birturi. >>
Corect ! Din punct de vedere al celor care nu au prob cu alcoolul sau a celor care nu recunosc ca au prob cu alcoolul
Ai procedat bine, ai aplicat masurile necesare , pt a evita sa pui în pericol siguranta angajaților și a societății.
Eu altceva am vrut sa spun, alcoolismul nu tine cont de poziții sociale sau profesionalismul fiecăruia, lovește peste tot , ....din păcate nu este luat în serios cum ar trebui la nivel mondial.
Lipsa de personal calificat e o problema în România, valabil pt mai multe domenii, in general, multi patroni inchid ochii, cum a zis și Tudor..
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Buna dimineata,

Vbc, multumesc pt precizari, acum am inteles mai bine ce ai vrut sa spui. Asa e. Patronii nu iau masuri datorita lipsei de persinal calificat dar si pt ca nu stiu ce sa faca ori le pare rau de om sau de familia lui. Cred, ca din nou, ar ajuta educatia. Cand faci un curs de management, printre alte chestii abordate, sa fie si o parte referitoare la cum faci fata unei astfel de situatii.

Tudor, multumesc pt link! Imi aduce claritate. App, tu ai un link saubun citat pt orice? 😄

Va slaut pe toti,
Duminica luminoasa tuturor!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Bună dimineața Tuturor!
Mă bucur să văd că a fost"acoperit" bine subiectul"alcolismul și alcolicul la locul de munca"
Ieri scrisesem un mesaj dar nu a apărut.. Colică, VBC au scris ceea ce vroiam să scriu.
Andreea Simina , cu modestie îți scriu că am citit mult în abstinență.
Programul AA presupune o "trezire spirituala " ceea ce nu înseamnă să vezi o lumină sau vreun sfânt, ori pe Dumnezeu ci sa te dezvolți spiritual în așa fel încât defectele de caracter să fie măcar minimalizate dacă nu se poate elimina.
Deci citind foarte mult și datorită că sunt foarte dornic de schimbare permanenta ceea ce m-a împresionat rămâne în memoria mea.
Sunt norocos că memoria îmi funcționează în bine iar de fiecare dată când scriu un mesaj și dau exemple din sau de dau și refresh informaților.
Mulțumesc pentru mesajele tale. Sunt sigur cei, cele, care le citesc au luat învățăminte.
O duminică frumoasă vă doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Seara buna, dragilor!
De vreo doua zile ma doare gatul si ma simt slabita, asa ca, precentiv, am lasat totul de-o parte, am ramas acasa, am expediat copilul la bunici si m-am pus pe zacut. Si ca sa fie totul mai placut, am deschis Netflix.
Am inceput sa urmaresc Queen's Gambit. Usor plictisitor la inceput, nu l-am abandonat, pt ca avea rating bun. Am descoperit usor usor ca e un film despre dependenta de pastile si alcool. Abia astept deznodamantul!!!
Scrie răspuns