021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de admin »

Corect. Trebuia specificat ca este vorba de ceaiuri stimulante sau calmante.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de Ambasador »

Aseara, baietelul meu de nici 12 ani, a venit cu urmatoarea remarca uimitoare: "Mama, chiar nu inteleg de ce oamenii aleg sa fumeze sau sa consume alcool!". Iar eu, cu vinovatie in glas, atat am avut putere sa ii pot raspunde: "Cred ca din obisnuinta dragul meu, din obisnuinta..".
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de asido1973 »

De peste o luna si ceva traiesc clipe minunate alaturi de fetitele mele si sotia mea. Pentru mine aceasta pandemie este o adevarata binecuvantare, pe langa tot ceea ce am castigat in toti anii de abstinenta, Dumnezeu mi-a dat posibilitatea sa recuperez pana si din timpul pierdut cu copii si sotia din cauza consumului de alcool. Inainte de pandemie imi vedeam fetele o zi o data la doua saptamani uneori chiar si la o luna. Cea mare termina facultatea anul asta si avea si are de gand sa se angajeze in Bucuresti sa continuie masterul . Cea mica este la arhitectura anul 2 si are o facultate foarte grea si abia mai venea pe acasa. De acum fiecare cam avea viata ei si ne mai vedeam din cand in cand. Dar iata ca nu a fost asa, Dumnezeu mi-a dat posibilitatea sa recuperez timpul pierdut si sa ne bucuram zi de zi impreuna timp de doua luni , timp pe care in mod normal l-as fi petrecut cu ele adunat in vreo 3 ani de zile. Ce mod minunat are Dumnezeu de a lucra si cat de mult ne iubeste uneori iar noi nu ne dam seama. Ma bucur pentru timpul acesta, ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt alcoolic si ii multumesc pentru aceasta perioada! Si uite cum am facut din perioada de criza si pandemie in afara, o perioada de bucurie si binecuvantare in casa mea!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
danstop
Senior
Senior
Mesaje: 114
Membru din: 05 Dec 2012, 22:05
Zile de abstinență: 19,04,2014
Ani de abstinență: 5 ani
Localitate: Bucuresti

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de danstop »

Buna seara! Covid 19 ne invata ca suntem bine atunci cand nu avem nevoie de nimic sa fim bine. Noi, cei cu experienta abstinentei sunte o dovada clara de adaptabilitate si de evolutie. Sunt multe caile prin care un om poate evolua si suferinta face parte din ele. Alcoolismul este o problema de securitate nationala in Romania. sunt mii de persoane in sistem care au putere de decizie asupra vietii nostre(inclusiv medicii, procurori, judecatori...etc), cu judecata grav afectata de acest marsav drog. Scopul nostru in aceasta viata este sa corectam ce consideram ca este gresit, ce ne face rau, sa transmitem mai departe un ADN mai bun si sa ne folosim latura creativa/constructiva pentru a lasa ceva in urma noastra. Va multumesc celor ce incercati sa deveniti mai buni. Singur, cu bune si rele am ajuns la 6 ani de abstinenta.
Cel mai mare dusman al tau esti Tu
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de admin »

Multumim pentru ganduri si felicitari pentru cei 6 ani de abstinenta !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de Ambasador »

Poate ca "noul chip" Alcohelp este fistichiu si sofisticat.. Insa ordinea paginilor "cap-coada" pare putin... confuza " :) . Nu e problema, ma pot adapta, m-am adaptat deja, dar nu remarc importanta.. De obicei, incepem cu amintirile, apoi cu trairile si apoi cu prezentul continuu. Cam asta ar trebui sa primeze. Dar, e doar o parere. Personal, primele pagini imi afiseaza doar primele impresii ale celui care poate si-a inceput, si-a continuat/sau nu drumul abstinentei. Cel mai mult conteaza prezentul, acel "AZI" cu adevarat important. Cine isi doreste povestile pretioase ale celui ce a trecut deja prin purgatoriu pentru a deveni abstinent, are datoria sa rasfoiasca, macar atat..! Dar nu ma pot supara nici pe noua interfata a acestui miraculos forum. Cu siguranta va aduce multe beneficii, ca intotdeauna!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de Ambasador »

"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de Ambasador »

"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Admin!

Am o intrebare, te rog. Mai poate fi redeshis topicul "Ambasador"?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de admin »

Buna Ambasador. Da. Il redeschid acum.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns