021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc frumos Admin!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
mudokins
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 11 Aug 2021, 20:44

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de mudokins »

Nu ma intereseaza ce [...] vrei! Am 43 si beau bere la greu si nu imi place deloc [...]!
Si da! Nu am citit nici un regulament! daca vrei sa ma banezi...[...]...
Iarta-ma!... de abia ce am terminat de baut 9 beri1...(abia vad ce scriu...) [...] this [...]! Nici macar nu stiu cum functione grupul aste!...
Ajutor!
mudokins
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 11 Aug 2021, 20:44

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de mudokins »

eee...j/lk; uykeu vreu sa nu mai nm beau!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de Aliata »

Buna ziua:)! Salut, Mudokins! Sunt convinsa ca vei citi.
Am vazut mesajele (strigatul de ajutor) de cand ai scris. Ma asteptam, sa-ti raspunda cineva. N-am facut-o eu, pentru ca nu sunt exemplul fericit de urmat si am si epatat prea mult pe aici.
Ce m-a surprins a fost faptul ca nimeni nu a facut-o. Nu vreau sa atac pe nimeni, dar am impresia ca multi dintre cei recuperati si unii dintre cei activi ignora si fug (nu sau) de partile urate ale alcoolismului, care, vrem sau nu vrem, exista sau au existat. Daca consumul s-ar limita la stari de liniste, muzica buna, vocabular elevat si euforie, cred c-ar bea toata lumea. Aici consider ca intervine boala si diferenta, cand iti schimbi personalitatea, cand devii cea mai proasta versiune a ta si, in situatia asta, ai nevoie de cel mai mult ajutor, forumul in speta de fata.
Nici eu nu am intrat in cea mai buna forma a mea si putini au fost cei care mi-au sarit in ajutor, la inceput. Ulterior, cand mi-am ascuns partea urata, am primit mult mai multa atentie. Din acest motiv scriu, sa subliniez faptul ca, boala asta scoate ce e mai urat din om si ca "semenii" nu trebuie sa ignore, daca chiar notiunea de ajutor neconditionat este reala.
Sper ca esti bine!
Bobo183
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 01 Apr 2022, 10:12

Re: Coronavirusul, alcoolul, abstinenta, izolarea si carantina

Mesaj de Bobo183 »

Salut!
Detaliaza putin situatia ta....am inteles ca, consumi cantitati mari de bere. Dar spune cat de des, cum reactionezi dupa ce consumi, cum te simti a doua zi, bei singur, bei cu prietenii?
Scrie răspuns