021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Aici puteti povesti experientele personale.
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Cătălinul, care e povestea ta?
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Tin pumnii Vizitator123$5!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Taii , eu sunt Colea și sunt un alcoolic , astăzi , mulțumesc lui Doamne Doamne și prietenilor cu aceiași problema ca și noi , astăzi abstonent. Eu am intrat pe forum pe la 34 de ani , după aproape 20 de ani de consum , depres , trist și aproape fără speranță , nu reușeam să mă adaptez vieții și de asta o uram . Azi chiar sunt bine .După cum ți-a scris și Paparuda , fiecare topic al prietenilor abstinenti este un adevărat ghid .
Te îmbrățișez și încă o dată îți urez bine ai venit pe un forum care mie personal mi-a salvat viața ! 🙏
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Salut colica, cum ai reusit sa te lasi de baut? Imi povestești un pic? Cam asta e si problema mea, depresie, anxietate si alcool... Mi se pare ca nimic nu mai are sens in jurul meu..
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Speranța, tu la ce varsta te-ai apucat/lasat de baut? Ce cantitati beai? Si cum ai reusit sa te lasi?
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Paparuda? Cum esti? Ai reusit sa te abtii de la băut zilele astea? Sunt curioasa in ce domeniu lucrezi, nu neaparat ca ar conta, e doar curiozitate.
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de paparuda »

Buna Taii,

Mie deocamdata nu cred ca imi face bine sa imi pun teluri prea radicale, pentru ca nu sunt pregatita sa le implinesc (si nu cred ca.mi face bine sa simt ca am esuat, sa.mi pierd increderea ca voi reusi). O iau pas cu pas. De cand am inceput sa scriu pe forum n.am mai avut zile de mahmureala, si n.am mai fugit la magazin sa.mi mai iau bautura dupa ce.am terminat ce aveam (deci obligatoriu nu tin mai mult alcool in casa decat cat imi permit sa beau intr.o zi). Deci imi mentin obiectivul setat, incerc sa nu l depasesc, si incet incet sa reduc din cantitatea de alcool.
La momentul potrivit, cand voi capata mai multa incredere, vreau sa nu beau 30 de zile. Momentan nu pot.

In ce priveste domeniul in care lucrez... prefer sa nu dau prea multe detalii.. dar pot spune ca lucrez intr.o corporatie. Intr.o lume ideala cred ca mi.ar placea sa lucrez cu plante, flori. Sa le cresc, sa ma ocup de mediul lor, sa.mi 'murdaresc' mainile cu pamant, sa le tai ca sa creasca frumos si sanatos... Nu m.ar deranja sa fac asta zilnic.

Beau si fumez aproape zilnic de peste 10 ani. Am inceput in adolescenta, dar de la un punct incolo a devenit un ritual, seara bere si tigara dupa tigara... Si pentru ca toata viata mea de adult am trait.o sub forma asta, mi.e greu sa fac schimbare radicala, de aceea am hotarat sa nu.mi mai propun marea cu sarea decat facand mici pasi inspre viata pe care imi doresc sa traiesc.

Spune despre tine. Ai avut tratament medicamentos pt depresie si nu a functionat? Sau pt anxietate? Ai incercat alte tratamente? Daca spui ca te tratezi singura cu alcool, este un moment in care ti.e bine dar apoi nu te mai poti opri din baut?

Spui ca nimic din jurul tau nu mai are sens.. Este o stare pe care o ai de curand? Sau ceva mai vechi? Simti asta si cand nu consumi? Simteai si cand luai medicamentele prescrise pt depresie?
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Merci de raspuns paparuda. Probleme cu depresia am de cativa ani, am baut inclusiv cu pastilele antidepresive si probabil asta a adancit si mai tare depresia. Beau zilnic aproape de peste zece ani, in ultima perioada mai mult, mai ales acum cu izolarea. Eu lucrez in domeniun de beauty sunt hairstylist/barber si din 15 încep munca. Sper ca asta sa ma faca sa beau mai putin sau deloc. Anul trecut am reusit doua luni jumătate si efectiv ajunsesem sa fiu panicata la gândul ca as bea o bere pt ca îmi era frica sa nu mi se adâncească depresia. Dar se pare ca alcoolul a câștigat si de data aceasta :(
La fel ca tine as fi vrut sa cred ca pot tine bautul sub control, sa beau social dar nu am reușit. Cred ca trebuie lasat de tot altfel in timp ajungi sa bei tot mai mult.. Asta e parerea mea. Sper sa reușești sa ai un control si sa fii bine!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de tudor »

Buna dimineata, tuturor !
Usersters123 scrie: situatia s-a inrautatit de cand a aparut depresia in viata mea..Bautul nu a mai fost la fel.
ALCOOLUL NU ajuta ,Alcoolul adanceste mai tare in depresie.Alcoolul nu rezova probleme . Alcoolul aduce nefericire,insingureaza,goneste oamenii din viata celui dependent.
Cand impartasesti cu cineva ce te apasa este mai usor in abstinenta.
viewtopic.php?f=5&t=1243&p=79919#p79919



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Buna Speranța. La fel ca si tine am "dat-o" doar pe bere sau vin uneori si la fel nici eu nu sunt fan tarii. Depresia de cand s-a instalat la tine? Stii care e cauza ei? Ar trebui sa incepi sa tratezi cauza depresiei ca sa iti fie mai usor sa lasi bautul deoparte. Parerea mea. Adica din ce observ in jur toti cei care ajungem sa bem necontrolat avem niste traume nerezolvate din trecut sau chiar prezent.

Tudor, sunt perfect de acord cu tine. Ajuta pe moment alcoolul după care a doua zi te trezești plin de remușcări si cu o doza de ura pt fiinta ta incapabila sa dețină controlul in fata alcoolului. Am dreptate?
Scrie răspuns