021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Alcool

Mesaj de Ana M »

Bună ziua. Sunt soție de un alcoolic de 32 de ani. Stăm la părinții mei, în aceeași curte. Am încercat să lase alcoolul prin tratament dar s-a reapucat din nou... Lucrează 8 ore pe zi și seara tot timpul bea. Mă învinovățește când e beat că din vina mea e el așa, că din cauza mea locuim la ai mei, totul e din vina mea. A început treptat o bere încă una și acum tărie în fiecare seară. Nu știu ce să mă mai fac...e operat și de hernie de anul trecut, plus probleme cu piciorul drept. Ce pot face? Deci își pune in pericol viața, plus că atunci când are liber bea încontinuu o zi, două până se trezește... îmi zice că aici îi vine doar să bea în locul ăsta...pretexte, motive doar pentru alcool...
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Alcool

Mesaj de paparuda »

Buna seara Ana,
In niciun caz nu sunt in masura sa dau sfaturi.. doar ca am remarcat ca nu ai primit raspuns pana acum...
Si eu lucrez peste 8 ore pe zi (9-10) si seara beau... dar incerc sa ma indrept si sa scap de acest obicei, de aceasta dependenta, si sub nicio forma nu mai invinovatesc pe altcineva pt ceea ce fac... (desi recunosc ca pana acum ceva timp reuseam sa gasesc vina pt asta in toate partile gresite, eu fiind victima de circumstante, iar problema nu era niciodata alcoolul, el era doar "prietenul de nadejde")
Ai scris ca " Am încercat să lase alcoolul prin tratament". A fost initiativa lui? A dorit el asta?
Nu sunt psiholog, dar as vrea sa te intreb: isi da seama ca are o problema reala cu alcoolul? Doreste sa se indrepte? Are atitudinea aceasta de a te invinovati si cand nu bea? Aveti copii?
Ai mai scris: "îmi zice că aici îi vine doar să bea în locul ăsta". Poate i.ar face bine sa stea un timp in alt loc, ca sa.si dea seama daca.i vine sa bea de la loc si de la situatie si de la tine, sau daca e de la el.
Ti.am scris cu cele mai bune intentii, sper ca stii asta!
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Nu cred că de la situatie...și nu poți învinovăți când ești beat o soție care lucrează, aduce un venit bun în casă, am grijă și de fetița noastră de 7 ani, toate cele trebuincioase în casă, mâncare, curatenie și că e in toate felurile posibile. Plus că mă ajută părinții mei cu fata când suntem la servici fără a îmi cere nimic în schimbul ajutorului. Și apoi când e treaz soțul îmi mulțumește că exist și că am grijă de el și că ce femeie minunata sunt. Datorită insistențelor mele a luat tratament o lună și ceva deoarece a ajuns să mă lovească la beție, și așa bine ne-a fost luna aceea dar l-a întrerupt cu pretexte că amețește că nu are probleme cu alcoolul... Când e treaz realizează, dar când e cu alcoolul în cap nici nu își amintește ce prostii face. Am să văd ce are de gând în continuare o schimbare în bine sau nu. Mulțumesc de răspunsuri. Am să citesc ce mi-ai zis de pe forum. O seară minunată.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcool

Mesaj de tudor »

Buna seara .Ana !

Numele meu este Tudor si sunt abstinent .
Am fost in postura sotului tau .Cand eram in consum dadeam vina pe orice si oricine pentru ca sa imi justific bautul . Chiar daca as fi avut cea mai buna situatie financiara as fi baut ca m-am lovit la degetul mic de la picior in coltul patului .🙂
Beam ca eram alcoolic in consum . Am "muncit " ani de zile ca sa ajung dependent/
Reversul insemna abstinenta .Adica fara strop de alcool .Aceasta este treaba alcoolicului .
Treaba ta este sa ai grija de tine si de copil .Acelasi lucru pe care i i-am scris Andreei il adaug la tine :
"Cand se depresurizeaza avionul prima care isi pune masca de oxigen este mama si apoi o pune fiicei .Daca mama nu este bine cum ar putea sa se simta bine fiica ?
De acum incolo faptul ca tu esti bine si sigura pe tine v-a descumpani pe sotul tau si sper ca nu va face accese de gelozie pentru ca el va vedea cum " il neglijezi " si nu il mai doftoricesti .Autonomia ta nu ii va face bine asa ca daca ii vei explica ca nu esti de acord cu sinuciderea sa lenta si ca nu vrei sa fi partasa la asta poate va intelege ca la el este problema .Explica-i ca exista o solutie : abstinenta .Ca sunt oameni care nu beau de decenii si ca se bucura de viata pentyru ca sunt in viata ."
Sunt mult de spus dar primul este sa ai grija de tine [entruca daca tu nu esti bine nu ai cum sa ai grija de copil si apoi de sotul tau .Inceteaza sa il mai doftoricesti ci lasa-l sa suporte consecintele bautului sau .
Te rog sa ne mai scri ca iti face bine .
Citeste acolo unde te trimit urmatoarele link-uri : http://alanoniasi.xhost.ro/ce-ai-facut.html
http://alanoniasi.xhost.ro/ce-poti-face.html
http://alanoniasi.xhost.ro/ghidul-pentru-familie.html


Ce ai făcut până acum
Mulţi dintre noi care suntem apropiaţi unui alcoolic, am simţit, uneori, că suntem vinovaţi pentru problema cu alcoolul. Nu suntem. Cu toate încercările, eforturile pline de furie sau frică, de a face ceva în legătură cu asta sau cu problemele ce rezultau din aceasta pot doar să înrăutăţească lucrurile. De fapt, mulţi membri Al-Anon au învăţat că „o problemă legată de băut în familie poate fi mai uşor recunoscută prin comportamentul celor care trăiesc cu un alcoolic, decât prin cel al alcoolicului însuşi”.

Se pare că orice am încerca, de foarte puţine ori vom reuşi să facem îmbunătăţiri durabile. Cu toate acestea, perseverăm în eforturile noastre inutile. După ani de experienţe dureroase nenumărate, în Al-Anon am reuşit să ne dăm seama că unele dintre atitudinile şi comportamentele noastre, deşi sunt normale, nu sunt folositoare. Când privim în trecut la eforturile noastre de a face faţă problemei consumului de alcool al altei persoane apropiate nouă, ne dăm seama că mulţi dintre noi au încercat câteva din următoarele. Poate că şi tu ai încercat câteva dintre ele.

Noi cei care trăim sau am trăit cu un alcoolic activ probabil ...

Am cerut scuze pentru alcoolic.
Am încercat să menţinem aparenţele, asigurându-ne că alcoolicul apare prezentabil.
Ne-am asigurat că îi trezim în timp pentru a merge la serviciu, şcoală sau în alte locuri; am sunat să cerem scuze atunci când ei nu au fost în stare.
I-am acoperit în faţa vecinilor, rudelor sau prietenilor.
Am făcut tot posibilul să le dăm de mâncare.
Am stat acasă, departe de privirea oamenilor.
Am ieşit ori de cate ori era posibil că să scăpam de toate.
Poate că...

Am făcut tot ce era de făcut pe lângă casă.
Am suplimentat veniturile sau noi am fost singurii care au adus bani în casă.
Am plătit facturile alcoolicului, dar şi pe ale noastre.
Am controlat toată suma de bani, sau cel puţin cea care ne-a ajuns în mâinile noastre.
Le-am găsit de lucru sau i-am ajutat la lucru.
Am minţit în legătură cu suma de bani pe care am câştigat-o sau pe care i-am avut la dispoziţie.
Am mărit nota de plată astfel încât lor să nu le mai rămână bani de cheltuit pe alcool.
Am încercat să umplem timpul liber al alcoolicului astfel încât el să nu aibă timp să bea.
Am adus tot felul de jocuri sau echipamente astfel încât să fie interesat şi de altceva în afară de băut.
Ne-am simţit jigniţi atunci când noutatea a “expirat” şi ei s-au reîntors la băut.
Unii dintre noi ...

Am încercat să bem cu ei, astfel încât ei să nu se îmbete aşa de tare.
I-am încurajat să încerce băutul controlat şi apoi le-am urmărit eforturile.
I-am încurajat să bea acasă, astfel încât să nu intre în aşa de multe necazuri.
Am curăţat în urma lor; ne-am plâns în legătură cu asta; apoi am curăţat şi ne-am plâns din nou şi din nou.
Alţii dintre noi ...

Le-am spus să iasă afară ca să nu îi mai vedem; apoi îi trimiteam pe copii să îi aducă înapoi acasă.
Am ieşit noi înşine să îi căutăm sau am dat telefoane ca să îi găsim.
I-am spus alcoolicului să nu strige sau să îi lovească pe copii, apoi am strigat noi la copii şi i-am lovit.
Ne-am plâns că ei nu ne iubesc; am negat când ei au spus acelaşi lucru despre noi.
Mulţi dintre noi ...

Am avut resentimente în legătură cu banii cheltuiţi pe alcool, apoi am cumpărat mai mult sau le-am dat bani să îşi cumpere alcool.
Le-am aruncat băutura în chiuvetă.
Am dat vina pentru consum pe locul lor de muncă.
Am dat vina pe prietenii lor sau pe colegii de muncă.
Am negat că alcoolismul este cauza problemelor noastre şi i-am învinovăţit pentru toate celelalte.
Probabil ...

I-am consolat pe alcoolici când le era milă de ei înşişi.
Le spuneam să nu le fie aşa de milă de ei înşişi.
Am folosit sexul ca pe o armă care să îi controleze.
Refuzam să ne culcăm cu ei; ne culcam cu ei.
Am continuat să avem copii împreună.
I-am înşelat pentru că şi ei ne-au înşelat pe noi.
Practic toţi dintre noi....

Ne-am făcut griji din cauza lor
Am plâns pentru ei.
Le-am aplicat tratamentul silenţios.
I-am alungat de acasă.
Am încercat să ajungem la o înţelegere.
Am făcut orice ca să le fie pe plac.
Am umblat pe coji de ouă în jurul lor.
Ne-am ascuns de ei.
Am dormit la rude, la vecini, la prieteni.
Am chemat poliţia, i-am reclamat şi, mai apoi, ne-am retras reclamaţiile.
Am ameninţat că îi părăsim pentru totdeauna; am eşuat la a duce la îndeplinire ameninţarea.
Ne-am lăsat pe noi şi casa noastră să se distrugă.
Am refuzat să fim bătuţi din nou.
Am fost bătuţi din nou - şi din nou.
I-am bătut şi noi.
I-am implorat să nu conducă când erau beţi.
I-am scos din buclucul în care au intrat din cauza băutului
Noi ...

I-am iubit şi am vrut ca şi ei să ne iubească pe noi.
I-am urât.
Le-am urât prietenii sau rudele.
Am încercat să obţinem ajutor pentru ei.
Ne-am rugat ca ei să înceteze consumul.
Ne-am rugat să bea până mor.
Ne-am rugat să îşi frângă gâtul înainte să o facem noi.
Le-am planificat mormântarea.
Şi în final....

I-am forţat să părăsească locuinţa sau am plecat noi de acasă sperând că îi vom convinge să facă ceva în legătură cu consumul lor.
Poţi să vezi cât de inutile sunt toate aceste manevre?

Îţi dai seama că acesta nu este comportamentul sănătos şi consecvent care este necesar în a face faţă acestei probleme serioase?

Ce poţi face azi
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Mulțumesc Tudor de sfaturi. Am citit toate link-urile tale. Ieri am vorbit cu el să își ia niște pastile antialcol de la medicul de familie, azi urma să își ia rețeta, iar aseară o fugit la părinții lui când am ajuns de la servici, era amețit, nu i-am zis nimic care să îl supere. Are impresia că eu sunt de vină pentru toate, că eu l-am distrus. Mă gândeam că avem niște economii dacă mai sunt tot, trebuie să verific si are de unde să își procure alcoolul . Mă deranjează că nu îi spune părinții lui să lase alcoolul, tatăl lui având aceeași problema, adică parcă e normal pentru ei să își vadă fiul așa.
Zice că și-a luat rețeta azi dar nu-l cred deloc. Tu cum ai reușit să devii abstinent? Trebuie să ai voința, ambiție și putere multă. I-am spus să facă niște perfuzii, să curețe sângele apoi un tratament să ia...eu îl ajut cu toate dar e greu când te zbați de una singură.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcool

Mesaj de tudor »

Am ajuns la concluzia că trebuie să las alcoolul din momentul în care soția mea mi-a spus că dacă am de când să beau să nu a mai ascund. Că ce fac eu este sinucidere și că nu vrea să ajute sa ma doftoricească. Că are copii de crescut și că nu vrea să se chinuie cu mine în loc să aibă grijă de copii și de ea.
Îmi era rău ...Ma lasa sa zac, nu mai făcea ceaiuri. Nu mai mințea pentru mine să mă acopere... S-a dat separat cu banii etc . La ceva timp de când a spus asta am luat o pauza de 3 luni.
Am reînceput de Crăciun sperând că o să mă opresc de sf Ion . Nu am reusit să mă opresc până 14 martie. Îmi pierdusem stima de sine. Atunci am realizat că este necesar să fac ceva. Am mers la Alcoolicii Anonimi din București.
Este necesar să ai grijă de tine si copil și mai puțin de el.
Nu trebuie să te temi de el. Legea te a para El are nevoie de tine slabă să te poată șantaja că să bea fără să se justifice. N mai asta cu gura pe el ca sa dea vina pe tine Protejează banii familiei. Nu hotărâri importante la nervi si dacă nu le pui In Practica .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Câtă dreptate ai Tudor în tot ceea ce spui. Mai are serviciul de 8 ore datorita faptului că l-am convins eu să facă cursul de stivuitorist toamna trecută și că am avut grijă să se țină de servici. Săptămâna asta avea liber și i-am promis să facem ceva mai mult să scape de problema asta iar el a fugit... Uneori plânge alteori zice că l-am distrus. Discuția că se autodistruge am avut-o de multe ori, eu trag să facem ceva mai mult, părinții mei ne-o ajutat tot timpul dar pentru el tot nu e bine. În primul rând el e distrus cu operația de hernie se mai distruge și cu alcoolul. E tânăr 32 de ani, în loc să fi avut că model în problema asta pe tatăl lui că nu e bine, așa era și el la tinerețe. Știi scandaluri, lovituri, jigniri când nu vroiam să îi dau bani de băut...la un moment dat am cedat fă ce vrei dacă nu îți pasă de sănătatea ta. Îți dai seama că m-a amenințat la beție plus că m-am mai lovit uneori. Sprijin o avut, ajutor are, dragoste are, un copil care și l-au dorit are, familie la fel are. Probabil e mai bine acolo unde poate să bea fără a i se spune asta. Și totuși toți ai lui îl susțin că din cauza mea bea. Aseară mi-a zis că și-a luat rețeta dar nu ia pastile că așteaptă să îi iese alcoolul din el. Sigur a băut și ieri. Are problemă cu picioarele, îl dor genunchii,mai ales dreptul puncte roșii afectat de alcool, plus că avea semipareza nerv sciatic popliteu extern drept după operație care trebuia să facă recuperare și vitamine multe. El anul trecut cum l-am adus de la spital de la Iași cum a fugit la părinții lui să bea, știa că acolo nu îi spune nimeni nimic. Știi e foarte greu când te lupți singură împotriva a tot ce îi face rău lui... Mă regăsesc cate am făcut pentru el, câte mi-am asumat și cât de mult țin la el. De ce atâta încăpățânare în a îți face rău singur? În a nu asculta de soția ta care ți-a fost alaturi mereu? Probabil e mai importantă sticla...
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Da așa e. Am o parte din vină că i-am permis abuz verbal, emoțional, că sunt curva de când am servici, că îmi plac doar banii, apoi fizic dacă nu îi dădeam bani de băut. Dacă o să se schimbe măcar pentru sănătatea lui și pentru copil. Sincer cred că eu sunt cea mai distrusă, nu el. Știi mă lovea iar apoi își cerea scuze și plângea că nu era el conștient de asta. De parcă ar fi fost vina mea în toate.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcool

Mesaj de tudor »

Ana M scrie:Câtă dreptate ai Tudor în tot ceea ce spui...Mă regăsesc cate am făcut pentru el, câte mi-am asumat și cât de mult țin la el. De ce atâta încăpățânare în a îți face rău singur? În a nu asculta de soția ta care ți-a fost alaturi mereu? Probabil e mai importantă sticla...
Și eu am ales sticla dar Dumnezeu mi-a trimis un vapor cu alcoolicii : Alcoolicii Anonimi
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Da bună întrebare, dacă nu se schimbă categoric va rămâne cu sticla, nu cu mine. Asa-i fetița noastră e cea mai importantă în ecuația asta. O să vorbesc cu el să încerce la Alcoolicii Anonimi. E vorba de voință multă. Un vapor cu alcoolici care au vrut să se vindece pentru binele lor apoi a familiei care suferă din pricina lor. Inițial când am scris pe forumul asta am zis că n-am ce face sigur nu îmi va răspunde nimeni cu problema asta. Și îmi face bine să vorbesc cu oameni ca voi. Bravo că ai reușit Tudor! Probabil soția ta e mândră de tine și te apreciază pentru această luptă grea că apoi să devină o victorie.
Scrie răspuns