021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor, am nevoie de sfaturi

Aici puteti povesti experientele personale.
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Buna,am si eu o poveste:Dupa o relatie de 10 ani,incerc sa pun punct si sa merg pe drumul meu.Motivul? Dependenta de alcool a partenerului.Cred ca am ajuns codependenta.Primii ani esti euforic, vezi totul in roz.Chiar mi se parea relaxat,amuzant,un om bun,iubitor asa il vad si acum cand e treaz.Nu am acordat importanta consumului de alcool pentru ca nu simteam ca ma afecteaza.Trecand timpul si relatia ajungand mai serioasa,mi s-a parut normal sa imi imaginez un viitor,1copil,1credit la banca pt o casa,o oarecare normalitate.Diferenta de varsta fiind de 21 ani, eu find cea "mica",el avand deja1copil de aceeasi varsta cu mine din mariajul anterior.Dupa,a mai avut o relatie lunga dar care s-a incheiat deoarece fosta, prin natura jobului era foarte mult timp plecata.Sa revenim, de fiecare data cand deschideam subiectul "copil" fiind baut spunea:"nu este timpul acum,nu stii ce presupune asta,nu iti poti asuma asta,mama e pe moarte si tu te gandesti la copii(mama lui trecea printr o perioada mai grea,dar este bine inca de atunci), nu vreau copil acum,etc.Asa ca timp de10ani m-am indopat cu anticonceptionale,dara sa fac vreo pauza,ca sa nu raman pt ca se parea ca nu e niciodata momentul.La un moment dat ma saturasem de pastila aia ce trebuia sa o iau zilnic,am cautat alte modalitati de protectie-a comentat la toate si nu i convenea nimic.Cu chiu cu vai a acceptat sa trec pe ovule pt ca efectiv mi se facuse scarba de pastile.Pana acum anticonceptionalele mi-au modificat corpul in 10 ani,am luat in greutate putin,fiind mai inalta nu se vede, in costum de baie e alta poveste😅.In fine,stia ca imi doresc un copil si la final de dec i-am zis ca renunt la orice metoda de contraceptie si ce o fi, o fi. Nu a acceptat de la inceput,acuzandu ma ca sunt iresponsabila,ca sa nu cumva sa raman insarcinata si sa fac cumva sa revin la pastile.Eu n-am mai vrut sa fac asta,chiar daca ma ameninta cu despartire daca incerc cumva sa raman insarcinata.Suntem in luna august spre final si fara nici o protectie , nu am reusit sa raman.Am si 2 aplicatii, am verificat cand sunt la ovulatie si nimic.In timp ce el a rasufla usurat de fiecare data,eu incep sa cred ca am probleme si poate nu voi mai putea sa fac un copil vreo data. Imi e teama sa merg la un consult sa mi se confirme 😔.Dupa cum am zis, cred ca era dependent inca de la inceput dar am fost oarba.Nici nu il ajuta stilul de viata,fiind artist si altceva in afara de asta nu vrea sa faca.In ultimii 3 ani,am observat ca ajunsese sa bea1litru de vodka pe zi,zilnic,plus 2 ,3 pachete de tigari.Cand are vreun eveniment/deplasare se limiteaza la 200 ml+sau 3 ore de somn inainte de plecare si cand revine de la eveniment inca 200 ml "ca sa ma pot linisti si sa dorm". Fiind ui rusine sa consume alcool cand e plecat.Acum de cand cu covidut, i-au "picat" toate evenimentele, cand a "fost pe val" n a pus nimic deoparte, nu a investit in ceva, toti banii i a cheltuit pe alcool tigari.Eu lucrez,sunt salariata si am avut norocul sa imi pastrez locul de munca chiar si in perioada asta grea pt toata lumea.Eu de luni pana vineri lucrez,iar el sta in aceeasi pozitie pe canapea, nu mananca nimic toata ziua, dar baga cate 1 litru cat sta la TV acuzand ca e deprimat , ca nu are activitate si de aia bea, tot timpul sunt motive, tot timpul bea din cauza a ceva, zice ca e depresiv ca nu are activitate dar nici nu se mobilizeaza sa faca ceva.Scenariul e asa, ne trezim la aceeasi ora, bem cafeaua, plec 9 ore - el bea si fumeaza in acel timp fara sa manance ceva , ajung acasa il gasesc sforaind pe canapea, trag de el o ora sa se trezeasca, reactioneaza foarte urat ca il trezesc din somn, ma jigneste, se poarta urat cu mine, si apoi parca imdediat ma ia in brate de parca nu s a intamplat nimic. Ii zic glumind ca iar a tinut post negru de la mancare dar a compensat cu litrul.Se enerveaza, incepe scandalul si adoarme.Dimineata ii scriu ca nu e ok cat bea si ca ar fi bine pt el sa mai reduca, e de acord cu mine si imi scrie frumos.Cand ajung seara acasca aceeasi poveste, acelasi litru de vodka, alt om. I-am reprosat de multe ori ca am impresia ca sunt intr o relatie cu 2 barbati - unul dimineata care e normal si unul seara care e mort de beat si care cand vorbeste, pe langa faptul ca e vulgar se si repeta des.Nu stiu daca va imaginati cum e sa ti se repete acelasi lucruri, sa dai acelasi raspuns de 10 ori,m-am enervat de prea multe ori, am facut atacuri de panica, m am imbolnavit de hipertensiune.Cand bea se poarta de parca nu i pasa de mine, a 2a zi isi aminteste ce a zis dar nu si aminteste cum m am simtit eu sau cat se rau mi a fost. Agresiv fizic nu a fost niciodata, agresiv verbal si emotional e zilnic.Sincer, as fi preferat o palma in locul a 3ore de logoree si repertari.Stiu, nu este bine sa gandesc asa.De cand cu covid singurul venit constant in casa este al meu din care platesc chirie, intretinere, facturi divervse si facturi utilitati,mancare.cand fac cumparaturi ma zgarcesc si caut ce e mai ieftin pt a face economie iar el consum 1 litru de vodka si 2 sau 3 pachete de tigari pe zi.El mai are cate un eveniment razlet, se mai imprumuta si spune ca pune si el bani in casa.Calculati voi costurile a 30 litri de vodka si un minim de 60 pachete de tigari lunar, evenimentele si imprumuturile sunt "asigurate pt vicii"ca plateste "proasta" tot ce tine de casa .I am zis bea prea mult si ca nu e ok ca eu sa muncesc sa i intretin lui viciile si sa achit si tot ce tine de casa.O saptamana cat nu a avut niciun venit a lasat o intradevar mai moale cu 6 beri la 0.33l si 200 ml de vokca, chiar a fost 1 zi intreaga in care a consumat doar bere.Si eu ca proasta am crezut ca se poate si uite asa va renunta la tarie cel putin.Cu cat a inceput sa dea de bani,cu atat a crescut cantitatea de tarie si a scazut cea de bere.Inainte daca stingea taria cu suc, acum o stinge cu bere🤦😒.Crezand CA EU NU VAD STICLELE DE VODKA CI DOAR BEREA.VAD IN FIECARE ZI CATE 2,3,4 STICLe A CATE 200 ML. CAND IL INTREB NEAGA, SPUNE CA ERAU DE IERI CELE GOALE.AM FACUT EXPERIMENT SI AM FACUT CURAT ,AM DUS GUNOIUL SI VIN DE LA MUNCA si GASesc 4 STICULTE goale ARUNCATE IN COS.FIIND EVIDENT BEAT NU RECUNOASTE, EU PLEC SUPARATA IN DORMITOR DAR ACUM NU MAI TRANTESC USILE SI NU MAI PLANG.AM AVUT MAI MULTE TENTATIVE DE A MA MUTA,AM STAT CU BAGAJELE STRANSE langa usa SA OBSERVE CA EU MA GANDESC SERIOS SA PLEC.DAR AM RAMAS DIN IUBIRE, CREZAND IN SCHIMBARE,N-A VENIT. ASA CA ACUM CAUT CHIRIE SA MA MUT SINGURA. I AM ZIS SI MA ACUZA CA AM PE ALTCINEVA SI DE ASTA M AM SCHIMBAT. NU CRED CA REALIZEAZA CA DEPENDENTA LUI MA DEPARTEAZA DE EL,MA ACUZA TOT PE MINE CA AM PE ALTUL. DACA AR FI FOST ASA NU AS MAI FI STAT SA INDUR, N AS MAI FI FACUT ACELEASI SACRIFICII.ACUM SINGURUL MOTIV CE MA MAI TINE SA LOCUIESC IN ACELASI LOC CU EL ESTE CA SINCER IMI E MILA CA NU ARE NICI UN VENIT SI NU S AR DESCURCA CU PLATA CHIRIERI SI A CELORLALTE CHELTUIELI.Mi e teama sa nu faca vreun gest necugetat si s a il am pe constiinta BAUTURA SI TIGARILE VOR TREBUI INTRETINUTE. NU STIU CE SA FAC,cand incerc sa am o discutie serioasa cu el zice ca ii pun conditii, ca il amenint cu despartirea si ca am pe altul, e deja un cliseu care se repeta de fiecare data cand incerc sa ii explic.AM COMPUS UN MESAJ , AS VREA SA IL TRIMIT DIMINEATA SA IL CITEASCA CAT E TREAZ IN CARE SA II SCRIU FRUMOS CA IN TERMEN DE X ZILE MA VOI MUTA CA SA STIE SI SA AIBE SI EL UN RAGAZ SA SE GANDEASCA CUM SA ISI REZOLVE PROBLEMELE FINANCIARE.CONSIDER CA ASA E CORECT FATA DE EL SI FATA DE CEI 10 ANI DE RELATIE. NU NEG, SI EU AM NEVOIE DE AJUTOR PENTRU CA SIMT CA SUNT LA PAMANT MENTAL, EMOTIONAL.CLACHEZ LA MUNCA, ACASA, FAC ATACURI DE PANICA, IAU PASTILE DE HIPERTENSIUNE SI SIMT CA mor incet pe interior DACA NU MA "RUP" DIN ACEASTA RELATIE.DACA ATI REUSIT SA CITITI PANA AICI, VA MUMTUMESC🤗🙏
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Nalina »

Buna,
Citind mesajul tau mi-a venit in minte povestea sindromului broastei fierte.

"Daca arunci o broasca vie intr-o oala cu apa fiarta va sari imediat pentru a-si salva viata – instinctul de supravietuire o obliga, pericolul fiind clar prin intensitatea brusca.

Daca insa pui broasca intr-o oala cu apa rece care apoi incepe sa fiarba incet si progresiv ca intensitate, broasca nu va simti pericolul si se va adapta incet si sigur la temperatura din ce in ce mai mare. Cand apa va deveni periculos de fierbinte broasca va muri pentru ca nu mai are energie pentru a sari din oala, toata vitalitatea fiindu-i consumata de procesul de adaptare la disconfort. Incercand sa se adapteze la pericol, si-a consumat toata forta si viteza de reactie. "
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Nalina »

Cu alte cuvinte... ne adaptam la conditii de viata distructive emotional in primul rand si poate si fizic (hipertensiunea ta) pentru ca de asta am avut parte copii fiind (eu cel putin) si cautam familiaritatea din copilarie, adulti fiind.

Iti recomand cartea "Femei care iubesc prea mult". Te va lamuri cat de cat de ce continui langa el, de ce iti este mila, de ce nu ai puterea sa iei o decizie in ceea ce te priveste.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Nalina »

Usersters123 scrie:...dar când vin remuscarile, va întrecem cu mult.
Nu vreau sa generalizez dar eu cred ca remuscari poate avea un alcoolic care isi pune problema ca are o problema. Sau, mai bine, e constient de boala lui. Altfel...cred ca e vorba de clasicele..."bagami-as...ce ma doare capu'; daca imi trece nu mai beau" sau " ce boacana am facut; daca scap nu mai beau" sau " iar am cheltuit banii pe alcool" ... care sunt de fapt niste remuscari lipsite de substanta si de profunzime.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Nalina »

N-as putea sa spun mai bine decat a spus-o Tudor in topicul "Cei de langa noi".

"...Si asta fara ca e codependentul cel care sufera cu mult mai mult decit un alcoolic ,pentru ca este lucid nu beat ca alcoolicul ,...

...Imi santajam sotia mintind tot timpul ba dimpotriva ea atunci cind imi era rau ma si cocolosea cu ceaiuri si alte hapuri .O trimiteam la servici sa ma scuze ca sint bolnav (DE OALA NU ?)..."

Pentru fiecare alcoolic sufera cel putin trei persoane in jur; este oricum dar numai echitabil nu.

De asemenea, nu vreau sa minimizez cu ceva suferinta sau remuscarile alcoolicului constient de boala lui, dar, din nefericire, alcoolicii astia constienti se urca la volan si pot produce adevarate tragedii. Unii chiar le produc. Asta este intr-adevar dureros...
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Nalina »

Usersters123 scrie::) Niciodată, într-un conflict, nu există o vina supremă.
Intr-adevar!
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Multumesc 🤗
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Usersters123 scrie:Buna. Cu toata parerea de rau, dar, niciodată, nu te-ai gandit ca "vina" e undeva la mijloc?
In ce sens vina sa fie la mijloc? Vina ca bea 1 litru de vodkca pe zi, sau?
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Vizitator123$5 scrie:Of Doamne cit de mult poti indura, imi pare extraordinar de rau.Esti o persoana minunata,harnica, responsabila, sensibila si desigur ca meriti mult mai mult.O fi si el un om bun, nu zic, dar ocrotit mereu va face aceeasi lucruri mereusi singurul lui ajutor poate fi numai el, nu altii in locul lui...El trebuia sa cearta ajutor aici inaintea ta...In fine, eu iti intrleg durerea si pina una alta citesti la topicul lui “ Raza de spare” , este o poveste adevarata de viata care poate te va ajuta si pe tine...🤔



Multumesc Vizitator123$5😘
Nu este drept pt tine sa ai ceea ce traiesti!
Succes in tot ceea ce alegi sa faci !👍
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Usersters123 scrie:Buna, Maria. Găsești explicația la topicul meu. Intrebarea mea este de ce bea 1 litru de vodka pe zi? Ce îl "doare" atât de tare?
Il "doare" plictiseala, faptul ca sta singur pe canapea, in acelasi loc , nu mananca, nu bea apa, ci doar vokdca pana ajung eu acasa. Si cand ajung il gasesc dormind. Crede ca ii trece efectul cat doarme, dar nu e asa. Daca incerc sa il trezesc sa mai petreaca timp cu mine nu e ok, daca merg in dormitor si il las sa doarma in continuare se tezeste in jur de 22 si tot el e suparat ca m am dus in dormitor...
Scrie răspuns