021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Sunt Elsa si sunt alcoolica. De mult nu am mai spus asta pentru că nu vroiam sa o spun. Inca nu vreau să o spun dar sunt alcoolica. Cand beau nu mai mai opresc. Incep cu o bere, doar una si ajung la cantitati industriale. Am fost internata intr-un centru si am renuntat un an. Apoi m-am reapucat. Ca proasta. Am crezut că imi ajunge, ca de aceasta dată reusesc. De fiecare data am crezut asta. Am putut să nu beau apoi după ce am aflat că sunt gravidă. Așa că iar am crezut că pot. Si m-am reapucat. După o luna după ce am nascut. Cred că fiica mea mă stie mai bine beata decat trează. Ultima data am inceput să beau vineri acum o săptămână. Si nu m-am mai oprit. Nici până azi pentru că sunt in sevraj rău. Normal. IEri am baut doua sticle de tărie. Si bere. Cum să fiu? Mă urăsc. Mă mir că mai e cu mine tatăl fetei. E si alcoolic abstinent probabil de aia e inca cu mine. Dar până când? Si cât o mai pot duce așa? Era să omor fetita si nici nu mi-as fi amintit. Si ea inca râde la mine. E mica acum, nu stie. Dar va afla. Nu mai vreau să beau. Măcar azi. Doar pentru o zi. Dar deja azi e prea târziu pentru asta. Macar o zi. O zi odată. Acum nu s-a intamplat nimic dar nu se stie cât mă mai ajută Dumnezeu si omul ăsta care nu are nici o vină că s-a pricopsit cu mine. A fost ziua mea si a vrut să vină tatăl meu in vizită. Eu eram praf așa că am mințit ca să nu il văd. Maine ar fi trebuit să vină mama. Am mințit-o si pe ea. De parcă nu ar știi. De parcă mai e cineva care nu știe. Ciudat cum eu sunt ultima care vede. Sunt alcoolică, sunt speriată și am un mare mare orgoliu. Acela de a bea ca un om nomal. CĂ eu pot, că sunt specială. Parcă nu am văzut că nu sunt... Nu mai știu ce să scriu dar vă mulțumesc că existati. De asta am intrat pe forum, am citit câteva povești și există viață și fără alcool. Dacă remnunți la orgoliu. Normal. Doamne, sper din suflet că nu mai pun gura pe alcool. Măcar azi, măcar mâine. Măcar o zi.
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună, Usersters123,

Multumesc pentru răspuns. Da, asta e cea mai grea luptă. Orgoliul ăsta care îmi mânâncă zilele. De fapt eu știam de ani de zile, dinainte de centru, normal. Dar cum să mă vadă oamenii pe mine învinsă de alcool. Nuuu.. e mult mai bine să mă vadă beată... Și oricum știu, toată lumea știe, nu e mare secret că oricum am și obiceiul de a fi vorbăreață la alcool. Normal, să afle și cei de departe că eu sunt beată. Știi, a zis cineva odată ceva ce mi-a rămas in cap. Dacă nu mi-a fost rușine când umblam beată, de ce să imi fie rușine să fiu trează. Sigur oricine mă cunoște s-ar bucura să știe că nu mai beau. Să am și eu cuvânt ca tot omul. Demnitate. Nu să mint in continuu ca să pot bea. Și apoi mă gândesc că poate nu am totuși o probelmă, că poate tura asta pot. Nu pot. Nu pot și tot nu mi-a intrat in cap. Vreau o viață normală, vreau zile de naștere în care să nu se uite nimeni urât la mine. Adică soră-mea. La ziua mea se uita urât la mine. Normal, știe ce poamă sunt. Chiar vreau să s euite și fetița mea la mine când crește? Chiar asta vreau? Dacă apuc să o văd mare. Că nu cred că dacă mai beau acea o singură bere, hai două sau trei dar nu mai muuult... nu o mai duc mult. Mă mir că mă mai ține organismul de câte suturi i-am tras. Că normal că de la alcool uit și să mânânc. Normal. Șoc... nu așa bea un om normal.

Tot eu, tot alcoolică. Poate imi intră în capul ăsta prost dacă o mai spun de destule ori.
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Vbc »

"Sunt alcoolică, sunt speriată și am un mare mare orgoliu. Acela de a bea ca un om nomal. CĂ eu pot, că sunt specială"

Buna Elsa!
Ai găsit locul potrivit pt o initiere în abstinenta, povestea ta este asemănătoare cu a noastră, daca iti doresti sa renunti cu adevărat, se poate ,sunt mai multe metode de urmat, sfaturi care te pot ajuta, gratis pe acest forum și la ședințele AA unde îți vei consolida abstinenta( pasi pe care si eu trebuie sa i urmez, deltfel)
Din păcate orgoliul tau îl am și eu, din cand în cand, mai si visez uneori, ca poate odată voi bea ca un om normal,,, lucru care este in totalitate FALS.
In viitor, Sper sa ai parte de zile senine si continua sa intrii pe forum și sa scrii! (Ai parte de lucruri frumoase aici, pe langa cele esentiale si necesare n oua, mai o glumita ,o ironie :) o melodie pt fiecare... :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună din nou,

De asta tot scriu, Mi-e groaznic de rău dar tot scriu și citesc. Știu că mă amăgesc cu bautul ca un om normal. Dar știu azi. Că sunt mahmură și mi-e frică. Peste o săptămână uit. Ca proasta. Și normal că apoi mă urăsc. Nu mai am nici prieteni, nici respectul celor din jur. Și sunt in concediu de creștere copil deci nici nu am de mers la muncă. Sunt singură cu fata toată ziua până la 6-7. Și zic că măcar o bere. Una, să treacă timpul. Și mereu e una....

Tot eu, tot alcoolică.
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Vbc »

Azi am fost la masa 4 prieteni 2 băutori sociali si 2 alcolici unul activ, unul inactiv(eu) , mi a trecut prin gând sa beau o bere, din toate discuțiile avute cu ei legate de alcool, mai ales cu cel activ, care pana sa servim primul fel in 20min a consumat 300ml de vodka, "ca sa si facă pofta de mancare" nu ca să i treacă stările de nervozitate, deși era foarte agitat cand ne am întâlnit... din pocăit nu m a scos... am rămas pe poziție si am continuat cu apa,
Ceilalți 2 bautori sociali au încetat demult sa ma mai "corupa" sau "sa ma intepe" cu vorbe..:)
Tentații sunt si vor fi la orice pas, mai ales dc esti "înconjurat de alcoolici" >prieteni, colegi , neamuri , cum sunt eu, importanta este tăria si stăpânirea pe astfel de situații.
Dacă as fi băut acea bere ...nu stiu ce se întâmplat, sincer...
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Vbc »

Stiu sa gatesc, omleta si cartofi prăjiți:)))
Livada nu am :))
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Vbc »

Ce ai tu acolo în curte:))).
Iarba :)) gazon, tuia si doar 1mar ,micut, o sa facă mere, în nu știu care vara :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Buna ziua ,Elsa !

Bine ai venit pe Forumul Alcohelp !
Sunt .Tudor si sunt alcoolic ! Sunt abstinent AZI dar si de ceva timp.Sper ca si maine la fel ,dar azi este cel care conteaza si AZI NU BEAU
Iti spun bine ai venit pe Forum .Te felicit pentru curajul de a ne scrie .Sunt foarte multi care ne citesc dar nu au curajul tau sa ne scrie.
Iti multumesc pe impartasirea ta.M-am adus aminte din ce ai scris despre lupta ta cu alcoolul de bataliile mele trecute cu alcoolul si pe care le am pierdut 5 ani cu brio.NIMENI din cei dependenti nu a castigat lupta cu alcoolul .
Aici este este secretul unei vieti normale fara alcool sa nu mai lupti sa controlezi ceea ce nu poti controla .Dependenta de alcool este o boala a vointei , boala a lipsei de control asupra consumuli de alcool.
Singurul lucru este sa nu beau PRIMUL PAHAR DECLANSEAZA NEBUNIA , nu ultimul .
Am invatat in abstinenta sa nu ma mai ating de PRIMUL PAHAR si sa ma bucur de viata sau sa fiu trist fara sa consum picatura de alcool. Nu este usoar ,nu mi-a fost usor dar nu este nici imposibil.AM REUSIT ATATIA VEI PUTEA SI TU .Doar sa incetezi sa te mai lupti cu paharul in mana .
In familia mea avem o musafira, romanca ,prietena de familie acum care in urma 7 ani si 4 saptamini avea 0 zile de abstinenta si o situatie similara tie, cu o fata de 7ani si sotul rabdator.A scris pe alt forum (dependenta.ro ) care nu mai exista si dupa aceea a cerut ajutorul comunitatii AA iar din 8 august este abstinenta .A mers la ea in GERMANIA la grup si in concediu in Romania Conventii si Conferinte AA.
NU CONTEZA CE METODA FOLOSESTI ca sa ramai abstinenta ci sa ramai abstinenta .
VEI REUSI SI TU.
Ramai alaturi de noi .
Imagine
Ultima oară modificat 05 Sep 2020, 17:27 de către tudor, modificat de 2 ori în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Vine seara si nu sunt beată. Pentru prima dată de o săptămână. Mă pot uita si eu la fata mea, poate dorm cu ea la noapte. Dar mi-e rău. Atât de rău. Dar știti și voi asta deja. Fără să vă spun. Și imi va mai fi. Rău și poftă de alcool. Vise despre băut. Și le știu pe toate. Și le-am trăit de atâtea ori..

Tot eu, tot alcoolică. Vă mulțumesc pentru răspunsuri și pentru speranță. Am stat toată ziua pe forum. Nu sunt bine dar voi fi cu condiția să mă țin. Să nu mai încerc. Așa a fost după centru. Măcar mâine sper să îmi pot privi fiica în ochi.
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Vbc »

Vei depăși aceasta stare, maine o sa fie mai bine!
Vei fi și mai fericita și motivata, sa se repete ,starea senina.
Aproape Orice alcoolic poate rezista 1 zi, dupa o perioada de consum 7zile -cazul tău, nu te apropia de pahar, azi.
Vei reuși!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns