021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună din nou,

După cum spuen aRemi, ieri a fost doar inceputul. Acum o vrea două nopți, de parcă chiar o vrea că a zis de multe ori că fără mine el nu poate avea grijă de ea. Și acum că nu vreau să i-o dau două nopți pt că nu cred sincer să paote avea grijă de ea de sâmbătă dimineața pînă luni iar a in ceput că i-a fost milă de [...], că trebuia să sune la poliție când aeram beată, a urlat și a inceput să injure. I-am inchis dar m-a tulburat. Iar am plâns. Not so zen now, am I? De ce ți-e frică.. atât nu am vrut, să ne certăm pe copil. De ce sunt unii bărbați așa răi? De ce foloses copilul ca să se răzbune pe mamă?
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Reni »

Si femeile (nu toate, dar multe) se folosesc de copii ca sa se razbune pe barbati, situatia e reciproca, din nefericire pentru sufletele nevinovate din razboiul partenerilor. Linisteste-te, acestea sunt sicane care se vor rezolva la un moment dat, amiabil sau nu. “Problema” esti tu, sa nu te lasi atat de mult afectata, pentru ca amandoua aveti nevoie de liniste. Nu copilul este miza lui, prin el vrea doar ca sa ajunga la tine, sa te santajeze emotional, sa te provoace. Este un provocator si o va face cu toate armele ca sa te scoata din drumul tau bun pe care ai apucat-o.

Cheama-ti zen-ul inapoi :), ca doar de tine depinde! Daca nu faci asta, ii dai putere asupra ta fara ca el sa fie macar de fata. Nu depinde decat de tine daca sa te lasi afectata emotional sau nu de ce ti-a spus. Iar eu te sfatuiesc sa arunci la gunoiul psihic acel dialog si sa mergi mai departe.

Uite, si in asta consta reeducarea, inclusiv in acesti pasi mici, dar esentiali la povestea intreaga, de a iesi mental din relatia disfunctionala. Fizic ai facut-o, dar ai mult de lucru sa combati agresiunile emotionale si verbale, care, iata, sunt la fel de puternice si la telefon, dar asta pentru ca TU permiti. Permiti sa le lasi sa-ti intre in suflet, in loc sa le tratezi detasat, cu indiferenta.

Trebuie sa te linistesti pentru ca niciodata emotiile puternice si deciziile sub impuls de moment nu aduc rezultate bune. Fii mandra de ceea ce ai reusit pana acum, continua-ti toate planurile, inclusiv cele mici, zilnice, si treci rapid peste aceasta confruntare. In primul rand, nu trebuie sa te mai gandesti si mai reiei in capul tau ce ti-a spus pentru ca asta inseamna ca ii permiti sa existe la tine in psihic in continuare. Du-te si fa-ti un ceai gustos, aromat, suna-ti niste prietene, sora, sporovaieste despre lucruri frivole, ia-ti fetita in brate si joaca-te cu ea pana rade de se prapadeste, iesi afara in parc, cumpara-ti un ruj deosebit sau o caciula frumoasa de iarna, ca mai e putin pana la zapada, apoi vino zgribulita inapoi in casa, pregateste ceva sanatos si gustos de mancare pemtru amandoua, pune-ti o comedie (acum, comedie, in nici un caz drama), mai pune mana din nou pe telefon si vorbeste nimicuri cu cine e apropiat de tine, citeste o carte interesanta, iar apoi du-te la noapte la culcare senina, cu zambetul pe buze ca ti-ai facut o zi frumoasa, in ciuda unor impedimente.

Elsa, vei tot primi agresiuni verbale de la unii oameni din viata ta (si de la straini, dar aceia chiar nu conteaza!), depinde de tine daca le lasi sa-ti patrunda in suflet si in psihic sau daca le rejectezi. Numai tu poti permite ca agresiunile lor sa te afecteze sau nu. Tu nu poti schimba oamenii, si nici nu trebuie, in schimb, ai liber sa faci ce vrei din tine, adica sa te dezvolti pana la cer si inapoi, sa te eliberezi sufleteste de sub jugul fostilor tai agresori si sa-i privesti cu intelegere. Trebuie sa intelegi ca sunt la randul lor traumatizati si ca nu poti avea mai mult de la ei. Da, nu trebuie sa le permiti agresiunile, insa nici sa faci drame zilnice din orice cuvant rau care ti se arunca. Lasa sa treaca pe langa ureche si urmeaza-ti planurile. Fara ele esti in pom pentru ca ramai cu sufletul in aceleasi relatii disfunctionale. Tu trebuie sa-ti continui schimbarea personala si evolutia pe toate planurile, ASTA E ESENTIAL PENTRU TINE, nu ce-ti spun unii sau altii care simt ca nu te mai pot agresa. Nu uita Elsa, doar tu poti sa le dai celorlati, SAU NU, putere asupra ta!

Linisteste-te si continua-ti drumul vindecarii si evolutiei personale. In acest moment, tu esti cea mai importanta persoana din viata ta, pentru ca daca nu esti bine, nici fetita nu va fi. Si ce faci pentru cel mai important om? Numai lucruri bune, emotii pozitive, intelegere.
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Andreea S »

Buna ziua, dragii mei!

Reni, pari mereu atat de sigura pe tine si cu toate aranjate frumos si in regula.
Spune-mi te rog, tu poti sa urmezi zi de zi aceste principii pe care ni le expui (cu care in cea mai mare parte sunt de acord desi modul e exprimare mi se pare uneori prea dur si preaincrancenat)? Ai fost mereu asa? Ai si pregatire in domeniul psihologiei?

Multumesc,
Andreea
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Reni »

Si pe mine ma bucura mult de tot reactia ta, multumesc ca mi-ai luat piatra de pe inima! Puteai sa n-o faci, dar eu tot eram macar pe jumatate impacata ca ti-am cerut iertare. E foarte uman mesajul tau. Sa fii bine si tu.
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața,

Mulțumesc pentru răspunsuri, tuturor, Vizitator123$5, ești o dulce cu numărul copiilor, un fel de s-o semnăm și s-o trimitem anonimă :)

Încep in notă pozitivă că numai pozitivă nu sunt. cRed că suflu foc de când m-am trezit și ii fac bagajul. Da, e important și timpul pt mine. Mi-am luat nuanțator de păr că nu m-am vopsit de vreo 10 ani (deci sunt totuși o persoană zen că am 30+ și un copil și doar câteva fire albe :) ), o să fac o baie, o să îmi fac unghiile. Când se va deschide bazinul de inot îmi voi face abonament pt zilele astea fără ea. O să profit in loc să plâng, deși așa știu că el nu știe să aibă grijă de ea până luni... supă niciodată, vitmamine niciodată, baie fără mine niciodată.. Tura trecută o seară am trimis-o cu toate făcute... acum cică le face el. Nu știu dacă fac bine că i le las lui sau fac rău pt fată, dar vorba surorii mele, încă nu e mobilă deci cam cel mai rău lucru care se paote întâmpla e să cadă din pat.... Offf... ce om... Oricum, știu că nu ar trebui să mă mai gândesc laa sta dar ieri am aflat și că sunt nu doar a dracului dar și [...] pe pământ și când i s-a spus asta nu a ascultat... Offf,d aăc eu sunt necuratul, el cine mai e? offf..... grea zi, nasoală...
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună, tuturor,

Am făcut ceva util cu timpul meu, am fost in vizită la o prietenă. Supărată fiind, m-am dus la magazin să imi iau țigări (sunt dintodeauna fumătoare de ocazie, nu o să mă apuc de fumat frecvent acum, dar am zis că mai bine așa decât altele). Am zis apoi să mai conduc un pic că e o activitate care mă calmează. Și mergând așa mi-am dat seama că o prietenă îmi zisese acum vreo trei-patru luni să ne vedem și noi dar nu aveam timp. Am sunat-o, era acasă, am mers la ea, acum m-am intors acasă la mine. Mi-a făcut bine, tipa a fost n-șpe ani cu un alcoolic, era codependenta perfectă. De câteva luni a divorțat și acum, in sfârșit, s-a regăsit. Și-a regăsit valoarea, a început să facă lucruri pentru ea. Știam de la telefon dar de mult nu ne văzusem, decând eram gravidă și despărțită de individ. Am văzut o femeie nouă, puternică, care a reînceput să de pună pe primul loc, de fapt a început că nu o făcuse deloc până acum că era cu respectivul din liceu ea având acum cam 40 de ani. M-a bucurat, m-a întărit, tipa e și psiholog, cu facultatea făcută de mult, cu profesia de maxim un an, și am avut multe de vorbit. Ideea e că se poate. Știam, dar m-am bucurat să o văd. Acum urmează programul de relaxare și infrumusețare. Bravo mie, mă bucur și pt mine pe baza asta.

Vă imbrățisez cu drag și vă doresc o zi cu mult soare (în suflet, că afară plouă cu găleata, cel puțin aici).
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Buna seara,Elsa !

Nimic nu este intamplator ! :
"...mergând așa mi-am dat seama că o prietenă îmi zisese acum vreo trei-patru luni să ne vedem și noi ...Am sunat-o, era acasă, am mers la ea, acum m-am intors acasă la mine. Mi-a făcut bine, tipa a fost n-șpe ani cu un alcoolic, era codependenta perfectă. De câteva luni a divorțat și acum, in sfârșit, s-a regăsit. Și-a regăsit valoarea, a început să facă lucruri pentru ea. Știam de la telefon dar de mult nu ne văzusem, decând eram gravidă și despărțită de individ. Am văzut o femeie nouă, puternică, care a reînceput să de pună pe primul loc...."
Ma bucur pentru tine !
O seara frumoasa sa ai !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Mulțumesc pentru mesaje tuturor,

Am intrat să vă povesctesc ceva ce m-a șocat acum vis-a-vis de puterea intenției. După ce am ciitit si făcut un exercițiu din cartea Renunță la codependență am văzut un carnețel in care anul trecut am scris niște obiective și idei. Și am zis să il deschid să văd ce scriam. Am deschis la pagina cu obiectivul sunt gravidă și lângă obiectiv luna, luna exactă în care s-a intâmplat. Ce frumos, o să mai trec obiective.

Azi până la urmă a fost bine. Vizită la prietenă, pensat, spălat haine și dus la uscătorie fără să imi fac griji că e fata singură, mancat in liniște cu o salată făcută lent și cu tot ce am vrut să pun in ea. Și e abia 19.30 am timp si de păr și de baie. Și de un somn de o noapte intreagă, ceea ce nu s-a mai intâmplat de... sincer chiar nu știu ... că a mai fost fata la sora mea deci au mai fost nopți fără hrănit bebe dar eram ori amețită ori nu puteam dormi de sforăit.. deci prima noapte de... vreun an.... peste un an... de la inceputul sarcinii că de la mijlocul sarcinii nu am mai putut dormi. Cred că mâine mă doare capul de prea mult somn...

O seară frumoase și noapte cu somn odihnitor și vise senine vă doresc tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

"... Cred că mâine mă doare capul de prea mult somn..."
Sa nu mai crezi asta .Sa crezi ca vei dormi bine si vei avea un somn odihnitor !
Ceea ce iti si doresc !
Noapte buna !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața,

Cu regret vă spun că mă cam dureau ochii când m-am trezit. Era 8 in loc de 7 și m-am trezit doar din puterea obișnuinței azi noapte așa că clar am dormit prea mult . :) Glumesc, e bine că am dormit, și m-am trezit tot cu rugăciunea inimii in cap (mai am momente de astea) și acum imi sună in cap un cântec de copii I-m thankful for my family, I-m thankful for my friends, I-m thankful for the things I have, the thank yous never end. Incă nu mi-am dat drumul la altceva că imi place ce e pe repeat in capul meu, mult mai bun decât ce era acum câteva luni. Atunci mă simțeam pierdută și sătulă, că am incercat, că nu pot, că nu merită. În cartea mea cu codependeța e un pasaj care mi-a plăcut: Nu contează ce poți face pentru alții, nu contează că știi mai bine, nu contează că îi poți ajuta (cu forța) Nu contează, nu contează, nu contează. (citatul nu e exact, e ce mi-a rămas mie) Deci, ce contează? Să trăiești pentru tine, azi și numai azi să te bucuri de ziua asta. Pe mine m-a ajutat mult ca să mă iert pe mine și pe alții trăitul in aici și acum din cartea Puterea Prezentului, și acum sunt aici și iau ce e bun. Mă iert pentru fiecare clipă deși mai am mult, fac exerciții din cartea Renunță la codependeță. Sunt bine și sunt spre si mai bine. Sunt recunoscătoare pentru ziua asta. deși mi-a lipsit zâmbetul micuței dimineața, pot fac in ziua aceasta lucruri pe care nu le-am făcut de mult și pe care imi e greu să le fac cu ea. Sunt recunoscătoare pentru tot ceea ce am, tot ceea ce sunt si tot ceea ce este (ăsta e unul dintre citate pe cale le am lipite pe pereți, că am și de alea 🙂).

O zi minunată vă doresc și vă mulțumesc pentru tot ceea ce mi-ați oferit!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Scrie răspuns