021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Ambasador »

Parca te-as contrazice putin Tudor, dar nu-mi permit! Adevarul este ca nici nu-mi doresc. Tu chiar esti foarte bine! Tu chiar esti binecuvantat cu o abstinenta senina! Te felicit!

Cat despre forum!!??? El ii ajuta doar pe cei ce vor sa fie cu adevarat ajutati. In plus, are un farmec aparte. Stie cum sa-ti aminteasca! Imi place teribil asta, chiar daca nu ma aflu printre cei abstinenti. Nu inca, cel putin..!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună dimineața, oameni frumoși,

Nu prea știu ce să răspund, decât că mă bucur tare să scriu și să citesc pe acest forum. Vă îmbrățișez cu drag!

Tare e frumoasă viața asta, nu? Hai să ne bucurăm de ea, azi și in fiecare zi!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună dimineața, oameni frumoși!

Azi m-am trezit deosebit de bine dispusă. Am si dormit mult și bine azi noapte, micuța mea trezindu-se doar o dată la 4 și apoi la 7 fără 10. Adică aproape 8, adică wow! Ce am mai dormit!! După cât ne-am jucat aseară, pe limba ei cu îmbrățișări, pupicei și chităieli, a avut un somn destul de liniștit, chiar lung si tare bine a fost.

Și dimineața, jucându-mă cu pisica in ghiuveta de la baie (că ea e scai după mine prin toată casa, vrea și ea joacă și iubire) mi-am dat seama că aș liniștită nu am mai fost de... niciodată.. așa de fără griji, așa de lin să curgă viața. Sigur, sunt in concediu de creștere copil, dar e ciudată senzația asta de Nu am nici o grijă, e așa plăcută. Nu am nici o grijă, nu port nici o povară, nu am nimic de iertat sau schimbat, doar de evoluat, și asta mă privește doar pe mine si doar eu pot face. Iar e pisi pe mine, mai precis pe picioarele mele că am pus o mare palpumă în jurul patului și stau pe ea să scriu (plapuma e pt micuța exploratoare dacă pică din pat să pice mai pe moale că deja incepe să treacă de cazermata de perne și pături).

Vă îmrățișez cu drag, oameni frumoși, să aveți o zi minunată!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Elsa !
Mă bucur pentru tine și bebica ta!
Nu că aș fi trist său suparat însă dimineața rece de toamnă nu m-a ...încălzit 😃 însă energia pozitivă din mesajul tau m-a înveselit Deci mie bine că sunteți bine! .
Vă doresc să aveți în fiecare zi ... zile vesele.
Mie mi-au plăcut mai mult pisicile și chiar mă jucam cu ele când ... aveau ele chef !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,Elsa !

Ce mai faceti , tu si bebica ?
Toate cele bune va doresc si o duminica frumoasa sa aveti !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună,

Bine facem. Sper că si toată lumea pe aici la fel!

Duminică frumoasă!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața, dragelor și dragilor!

Nu am mai scris de mult pe aici, v-am tot citit și ieri chiar intrasem să scriu de așa zisele mele probleme dar am citit problemele altora și mi-a pierit cheful. Știti vorba aia Dacă toți oamenii și-ar scoate problemele in fața lor și le-ar vedea pe a altora, le-ar lua pe ale lor inapoi? Cam asta am simțiti ieri. Eu sunt tare obosită, cam asta e problema de bază, și normal că sunt obosită că nu am mai avut o noapte fără micuță de peste o lună iar pauzele de la stat cu micuța sunt de făcut cumpărături sau treburi casnice. Am vrut sâmbătă să o las la sora mea, să o ia de fapt sora mea la ea, dar când a văzut-o a inceput să plângă de mama focului, deci nu a mai luat-o. Tatăl ei nu a mai luat-o pt că prefer să doarmă el aici decât să o ia la ea. E mai ușor pt fată, e mai ușor și pt mine că nu îi strică ritmul și clar și pt el care e intr-o perioadă grea la lucru. De când sunt cu NLP-ul m-am înțeles oricum deosebit de bine cu el. Schimbarea a fost clar doar a mea, incepând cu lăsatul de abuz de alcool, plecatul din casa lui, căutarea de sine și cursurile de NLP (primele fiind centrate pe comunicare, ieri a fost un live pe facebook pe relatii - pe care il voi vedea azi că ieri nu am avut când el fiind la mine cu chitara - ceea ce il rugasem doi ani de relație și acum spontan a venit cu ea la mine deși nu mai cântase zise el de vreo 15 ani). De asemenea azi ar trebui să se rezolve o problemă veche de trei ani și pe care insist de câteva luni dar care până săptămâna trecută părea că nu se rezolvă. Deci, dacă las oboseala la o parte și faptul că pare că duc lipsă de timp (aș vrea să citesc mai mult - inclusiv cărți recomandată de NLP și să fac sport - la sport e lipsa de motivație - la citit lipsă de timp că oricum citesc două cărți in paralel - cred că o incep pe a treia - și am și de revizuit cartea mea, revizuiri destul de consistente din ce pare - și micuța vrea mereu atenție că e mică și dulce și iubitoare și nu o pot tot lăsa la desene că nu e ok pt creierașul ei) viața mea e foarte roz bonbon acum, nu am nimic de ce să mă plâng... Deci, mulțumesc lui Dumnezeu, mulțumesc acestui forum și tuturor forțelor, oamenilor, circumstanțelor care mă ajută, sper să fie tot așa și să ofer și eu cât mai mult inapoi dar de data asta din prea-plinul meu, nu din lipsă și obligație.

Cam atât despre mine, vă îmbrățișez cu drag, suflete frumoase și vă doresc o zi senină, minunată, magică, plină de iubire!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,Elsa!

Ma bucur ca ne-ai scris !
Ai grija de tine .Singura ti-ai incarcat programul asa ca singura poti alege sa renunti la ceea ce nu "Arde" .Nu uita ca abstinenta si seninatatea sunt pe primul loc .
O zi frumoasa iti doresc !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,Elsa !

Ce mai faceti , tu si bebica ?
Nu ne-ai mai scris .Nu uita că alcoolul care este puternic, derutant, viclean si lucreaza mana in mana cu uitarea.
Asteptam se ne mai scri despre tine !
O zi frumoasa iti doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună seara,

Da, de mult nu am mai scris. Pentru că nu mai simt fix acum nevoia să scriu pe acest forum, nu pentru că am uitat. Din punctul meu de vedere, și e o opinie personală, nu alcoolul e viclean, derutant și puternic. Ci traumele noastre care ne duc la alcool. Că e alcool, că e o dependență de mâncare, țigări, oameni, sex sau orice alt substitut pentru iubirea și respectul de sine nu contează. Eu cred in vindecare, nu in abstinență veșnică. Vindecare prin vindecarea traumelor care au cauzat nevoia de a bea. Vindecarea emoțiilor și a suferințelor. Eu cred că dacă cu adevărat crești ca om nu mai ai nevoie să bei pentru a îneca o suferință. Și atunci, paradoxal, poți bea. Nu ca un om normal, că oamenii normali nu se intreabă dacă pot sau nu bea. Nu asta visez, să beau ca un om normal dar nici nu vreau să mă auto-intitulez toată viața alcoolică ca să nu beau, nici nu cred că de la o bomboană cu alcool sau de la un pahar nu mă voi mai putea opri și mă voi reapuca. Pentru că bomboane cu alcool am avut in casă și lunile astea și must care bănuiesc că de acum e vin am mai băut. Dar câte un pahar nu 10. Și bere fără alcool. Și nu la supărare sau nervi. Nu cred că o să cad iar unde eram acum câteva luni sau acum câțiva ani atâta timp cât lucrez cu mine. Știu că nu asta e calea AA, cale îmbrățișată de majoritatea de aici, dar e calea mea. Probabil nu am mai scris pentru că nu am vrut să deranjez pe cineva sau să dau speranțe cuiva că băutura poate să fie in continuare calea. Abstinența e necesară ca să ai mintea limpede să lucrezi cu tine. Asta fac acum. Zilnic. Zilnic citesc ceva, particip la cursuri, vorbesc și scriu despre traume și vindecare, mă vindec. E solicitant, sunt mereu obosită, și micuța a avut febră și iar nu am mai dormit mai deloc săptămâna asta. Dar nu am pus mâna pe pahar, deși intr-o noapte mă temeam că asta voi face. Lucrez cu mine, nu zic că totul e magic bine. Dar cred că va fi dacă privesc la azi, la aici și acum, și la viitor. Dar nu la trecut, nu cu spaimă și groază că alcoolul mă poate pune la pământ oricând. Da, am mai renunțat și m-am reapucat. Dar in perioadele acelea atât făceam, renunțam la alcool. Acum mă vindec și vă mulțumesc tuturor pentru to sprijinul vostru.

Cu drag și iubire multă, eu
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Scrie răspuns