021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de And_y »

Buna seara Elsa,
Din cele scrise de tine aici pe forum, trag concluzia ca esti o femeie puternica ca si celelalte femei codependente/dependente de alcool care fac ceva pentru viata lor.
Nimic nu e intamplator.
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Andreea S »

Elsa, daca ti se pare utila Renunta la codependenta, iti recomand Labirintul codependentei si Iesirea din labirint. Iesirea din labirint este un caiet de lucru pt codependente.
Nu stiu daca le vei gasi online, ti le pot trimite, daca vrei, pe mail sau pe wap. Eu le am in pdf, primite tot de la o tipa ca noi. Pt mine au fost cartile cu cel mainmare impact.
Felicitari, imi esti model!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața,

O săptămână minunată tuturor!

De ieri am bebica inapoi că cică era nefericită la el. Nu am apucat să fac tot ce vroiam dar nu mă plâng, e bine că e acasă.

Ieri mi-a dat seara un mesaj că in ce situație nașpa a ajuns. De această dată când i-am zis că a fost fix alegerea lui si că nu imi mai pasăd e comportamentul lui de alcoolic în abținere ci daor să fie tată bun chiar am simțit asta. Cred că pt prima dată. Fiecare cu viața lui, doar despre copil mai avem de discutat.

Pupici!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună dimi,

Și mie, ca și lui Tudor din ce am citit la el în topic, mi se pare cam liniște pe aici. A venit frigul și am amorțit cu toții, oare?

Eu parcă nu am mai știut ce să scriu. E liniște și pace acum în cășuța mea, fata e liniștită, avem program, cartea mea e gata și trimisă la editură (a fost drăguță tanti de la editură că mi-a și mulțumit că am respectat termenul limită, ceea ce mie mi se pare absolut normal, doar avem un contract, nu?). Corectură, nu e așa liniștită fata, vrea să meargă și incă nu poate, e frustrant pt ea... Gata, un pic de joacă cu bebica și cu pisi.

In rest e bine că simt sincer că nu imi mai pasă de el. Adică el a ales, e ok așa, nu imi pasă de tendințele lui bipolare. Azi sunt o super femeie mai puțin când sunt copiii lui acolo se pare. Nu e el de vină pt comportamentul lui la el acasă, că aici e foarte de treabă, eu sunt că sunt altfel când sunt copiii lui. Asta e, ce mai contează? Eu sunt bine, micuța e bine, el mai vine să o vadă, să aducă câte una alta pt ea, a mai rămas o seară aici și apoi a plecat, tot imi zice să merg si eu la el, de acolo discuția cu cum e el și cum sunt eu acolo, asta e, chiar nu e treaba mea ce gândește el mai ales că eu știu că mereu m-am comportat cât am putut de frumos cu copiii lui.

Cam atât pe acum, azi e vreme frumoasă deci sper să imi fac chef de oplimbare in parc nu doar in jurul blocului ca de obicei.

Zi senină tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Bună ziua, Elsa !
Mulțumesc pentru mesajele tale.
Eu nu băut la fără frecvență și tot așa cred că recuperarea, prezența mea aici sau pe grupurile AA online este necesară zilnică . Așa aflu sau dau refresh informații care mă pot ajuta să rămân abstinent
Sper că vei ieși în parc la o plimbare mai lungă. Te vei bucura mai mult timp de natură.
In carantina din primăvară a dus rău dorul parcului și al pădurii.
Treceam cu bicicleta pe lângă parc și mă uitam trist peste gard . Sper că nu or să închidă iar parcurile.
Vom trăi și vom vedea.
Toate cele bune îți doresc!
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună din nou,

Da, așa e ce ai de cu fără frecvență. Și eu am intrat zilnic oricum pe forum și zilele astea doar că nu am știut ce să scriu.

Doamne ferește să închidă iar parcurile, atâta spațiu verde avem in orașe, nici astea să nu mai fie...

Zi senină!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Vbc »

Buna seara
Înfricoșătoare poza, postata de Tudor, dar mesajul este clar și adevarat
Nu cred ca se va repeta scenariul din martie, poate după 07.dec...
Seara buna și senina va doresc sa aveți!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Vizitator123$5,

Așa e, eu am bucurie oricum și fără parcuri, dar trebuie să ieșim zilnic la aer și e mai amuzant in parc decât în jurul blocurilor. Și aleile sunt mai bune de căruț decât prin zonele astea unde nici trotuare nu sunt uneori... Și se circulă cu viteză... De-alea.

Azi am fost in parc, ne-am plimbat, tare bine a fost. M-am simțit și eu in concediu creștere copil, deci despre asta e vorba... oau! Normal că eram depresviă că eu am trecut din stare de urgență când am stat doar in casă la casnică și bucătărească full time și mămică când apucam. Acum abia mă bucur de perioada asta. Și de ma-ma-ma. Nu știe ea ce spune, cred că știe că e de bine :)

Vă îmbrățișez pe toți, o zi minunantă!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

elsae85 scrie: Așa e, eu am bucurie...Acum abia mă bucur de perioada asta. Și de ma-ma-ma. Nu știe ea ce spune, cred că știe că e de bine :)
Vă îmbrățișez pe toți, o zi minunantă!
Ma bucur si eu pentru tine si bebica ta!
Te imbratisez si iti doresc o seara frumoasa !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Ma alatur si eu lui Tudor,Vizitator123$5 sa te felicit pentru cat esti de aproape de ai tai si eu sunt cel mai fericit cand petrec timp cu ai mei , cu cei mici .
Elsa si eu am lipite pe mobila , usa diferite maxime sa mi le aduc aminte sa nu ma indepartez prea tare de la ele si una o am in italiana dar spune cam asa :
,,Doar pentru astazi sa incerc sa fiu senin si
sa imi aduc aminte ca seninatatea mea nu depinde de ceeea ce spun sau ce fac ceilalti ,
Seninatatea este rezultatul de a fii in pace cu mine insumi."
O seara frumoasa va doresc !
Colea , sa nu uit 😉 ,alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns