021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Trebuie să reușesc

Aici puteti povesti experientele personale.
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de elsae85 »

Neața,

E bine că ai început ziua cu gânduri bune. Orice ar fi, azi nu lupta cu alcoolul. Lasă-l in treaba lui.

Despre somn și eu îmi aminteasc diferența dintre băut și dintre nebăut. Somnul generat de alcool e de fapt un fel de comă alcoolică, nu somn, și e tulburat oricum de coșmaruri, coșmaruri care mai țin ceva după ce încetezi consumul (la mine 2-3 zile cât era sevrajul țineau și coșmarurile). Apoi lucrurile se reglează încet-încet cam in două-trei lunI ajungi la un normal cu somnul. Eu acum nu am nici un mare sfat de dormit toată noaptea pt că la mine nu se întâmplă (am bebe) dar eu seara beau ceai de mușețel (preferatul meu) sau valeriană (dar acela poate da cică dureri de cap - eu aveam mereu dar asta era când eram în vechea relație deci nu știu dacă de la ceai erau) și eu mai iau uneori chestii naturiste gen Somn liniștit, Somn ușor.. de alea cu melatonină, tei.. poate găsești ceva să te ajute.

O zi senină și scrie pe forum, eu în prima săptămână și in perioadele de cumpănă am scris o grămadă (și cam toți au scris mai mult la inceput din ce am sesizat că e tare greu și creierul tare vrea să te prostească să bei măcar un pahar, măcar unul mic...)
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bună Elsa am luat ”somn ușor”, a avut efect în prima zi (vineri), dar de atunci nimic. Mi-am comandat echipament de alergat, vine mâine așa că ”azi nu beau” și de
mâine alerg, să nu mă prindă alcoolul. Sîc.
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de elsae85 »

Bravo, spor la alergat!! Fugi repede să fi sigur că și alcoolul e viclean tare.

Zi senină!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Buna seara ,Ioanide !

Ce mai faci ?
Cum te mai simti ?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bun[ dimineața Tudor. Mulțumesc bine și cel mai important nu am băut și nici ”azi nu beau”. Am alergat nu mult 30 min., dar am dormit mai bine. Voi coninua.
O zi fumoasă tuturor.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Salut, Ioanide!
Alergarea este benefica pentru corp și ajută la o bună oxigenare a creierului însă pentru pus în locul alcoolului este necesar și altceva în afară de sport.
După cum ai constant din cele scrise pe forum , membrii forumului abstinenți citesc mult cărți care ajuta la schimbarea gândirii , la creșterea spirituală.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bună ziua tuturor.
Nu am m-ai scris nimic , nu am avut timp, dar am intrat pe fugă sau când mi-a fost greu .Sunt un pic aglomerat, de fapt m-am decis să schimb ”macazul”, să lucrez cu mine, să triez prieteni și cei de pahar , dar și restul. Unii se uită cu neîncredere la decizia mea zilnică și mă bulversează. Tudor să știi că am citit Big Book, nu am aprofundat, în perioada de 3 luni de abstinență, va trebui să reiau ”studiul”, dar deocamdată n-am starea necesară, calmul, sunt un pic ”agitat”.
Azi nu am băut și nici în zilele ce au trecut, nu simt nevoia decât dumincă seara, dar fac o baie și trece.
O săptămână frumoasă și vă mulțumesc că sunteți aici.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Vbc »

Buna seara
Asa pățesc si eu, de peste un an, multe persoane se amuza la fel pe seama mea ca numai beau, (pocăit , păcăleli. Fie imi aduc aminte vorbe care le spuneam baut, ("Ia o .Doamne și p asta ca poate o fi ultima") ..unora nu le vina sa creadă, alții s au plictisit sa mi mai spună, am mai făcut și ceva trieri, între ei, dar nici eu nu ma pot rupe în totalitate de toti
Toate cele bune ! Seara senina sa avem!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Buna seara ,Ioanide !
Buna seara ,Tuturor !

Dupa ce i-am obisnuit eu pe toti ca beau mult si ... fara numar era ceva normal sa sa se mire NU MAI BEAU ... DAR am invatat de la altii mai vechi ca mine in abstinenta ca nu trebuie sa dau explicatii nimanui .Cand ma intrebau daca si de ce nu beau le raspundeam ca AZI NU BEAU .Celor insistenti si cu "gatul larg " ii intrebam nepoliticos "Nu puteti sa beti fara mine ca se baga de seama ?"😁
Eu eram de vina pentru intrebarile lor insa cu timpul "s-au triat singuri " in primul rand pentru cei ca mine eu nu mai prezantam interes ("m-am pocait😃 ) iar cei care tineau la mine s-au bucurat si din fericire nu mi-au facut statuie dar nu au ezitat sa "i-mi puna in carca sarcini "de lucru " ca de acum "treaz pot" numai ca in AA am invatat ca abstinenta mea este pe primul loc si apoi ceilalti . Am invatat sa spun NU cand sunt obosit, flamand. Am invatat ca sa nu fac ceea este treaba altora.
Daca eu sunt bine abia atunci pot fi util atat cat nu imi este pusa abstinenta in pericol .
Deci Ioanide ai grija intai de tine .Cum aveai timp sa bei si nu erai bun pentru altii asa poti sa iti faci timp pentru tine si abstinenta ta .Alfel " te vor calca in picioare "
Iata ce spune un intelept in textul "acceptarea " :
"De exemplu, consideram că este datoria mea să încerc să rezolv problemele altora, să le mediez disputele şi să le arat cum să-şi trăiască vieţile proprii. M-am simţit jignit când mi-au respins sfatul, pe care nu l-au solicitat. În final am înţeles că nu poţi să îi ajuţi pe oameni decât dacă au cu adevărat nevoie de ajutor, dorinţa de a fi ajutaţi, vor ca tu să îi ajuţi şi îţi solicită acest ajutor. Chiar şi atunci, îi poţi ajuta doar, să se ajute pe ei înşişi...
Mi-am cauzat foarte multă durere încercând să fiu „neegoist”, să mă gândesc prima dată la ceilalţi, la mine ultima dată, şi să încerc să-i mulţumesc pe ceilalţi. Dar nu-i poţi mulţumi pe toţi. Poţi să te epuizezi făcând una şi alta încercând să mulţumeşti „pe verişoarele mele si surorile mele si mătuşile mele”, şi să descoperi că de fapt ei nu sunt afectaţi oricum ai acţiona. „ Mulţumeşte-i pe toţi şi nimeni nu va fi mulţumit; mulţumeşte-te pe tine şi cel puţin tu vei fi mulţumit!”. Caritatea începe la tine acasă, un interes propriu limpede este o caracteristică de bază a naturii umane. Poţi să scapi de multa durere recunoscând zadarnica încercare de a-i mulţumii pe toţi sau încercarea de a mulţumi pe cineva care nu poate fi mulţumit.
Un număr surprinzător de oameni cred că alţi oameni le pot răni sentimentele. Şi nu te vor crede când le vei spune că nu este de loc aşa – că nimeni nu te poate răni decât dacă tu îi laşi să te rănească! Dacă criticismul iresponsabil sau irezonabil îţi cauzează nefericire, este în mică parte şi vina ta. Toţi spunem „Nu îmi pasă ce spun oamenii”, dar mai tragic este că la toţi ne pasă, iar prefăcându-ne că nu este aşa doar înrăutăţim lucrurile. Ce să facem?
Practic, poţi să-ţi întorci urechea surdă către persoana care te necăjeşte; pune-ţi în minte că nu te vei lăsa să asculţi ce el/ea spune, şi să iei în serios acestea. Nu vei crede asta până vei încerca. Daca refuzi, cel puţin să încerci, un suflet cinic şi suspicios(ca mine, de exemplu) va bănui că eşti obişnuit să-ţi răneşti sentimentele, pentru că altfel te-ai plictisit.
Atât de mult pentru o durere inutilă..."
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Bună seara, Ioanide !
Ne bucurăm că ne vizitezi .
Ce mai faci?
Cum te mai simți?
Cum stai cu abstinența !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns