021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Trebuie să reușesc

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de styx »

Salutare Ioanide, salutare dragă forum!
Alcoolismul meu este de tip Epsilon,adică sunt dipsomaniac, asta insemna că la momentul când eram băutor activ, puteam bea linistit un pahar de alcool si apoi să mă opresc, in acel moment, si/sau câteva zile să nu mai consum nimic... asta până când scăpam ca „vaca în lucernă” si câteva zile eram „muci de beat” apoi o perioadă (de obicei după ce mă intoxicam cu alcool),nu mai puneam gura iar pe alcool, odată cu progresia bolii, perioadele dintre consumul compulsiv au scăzut considerabil... Poate nu esti alcoolic,poti testa chestia asta, întrebarea este... chiar vrei să o faci?! Alegerea e a ta!
Cale senină si o săptămână linistită tuturor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de lupica »

Imagine
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bună dimineața.
Speranța nu-i nici o problemă, te găzduiesc cu plăcere.
Luna ianuarie este luna depresiei, așa scrie la gazetă. Probabil de aceea lumea nu prea este activă pe aici, sau... a fost frigul de afară și au fost înghețate simțurile .
Nu sunt veteran pe forum, citesc în general și sincer îmi lipsește activitatea de aici, mă ține activ în ceea ce privește abstinența. Dar, cred undeva, că am scăpat de teama că azi voi consuma. Încerc să iau viața așa cum e, relaxat, iar dacă mai scap, rar la un pahar am găsit un echilibru chiar dacă nu-i ultimul..., dar la al doilea mă opresc sigur , și ...important nu mai este obișnuință.
În încheiere nu spun ”azi nu beau”, se pare că m-am obișnuit să nu beau, să mă simt bine cu mine.
O zi frumoasă.
PS. Să vezi acum:”sfaturi”, ”păreri”, aștept.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Vbc »

Buna seara
Speranta, e foarte bine dc ai mers pe jos 8km, este de apreciat! :)
Seara linistita si senina sa avem!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Ambasador »

Buna seara si La multi ani tuturor!

Va citesc cu nostalgie.. ianuarie aduce un forum prea linistit. 😳

Speranta si Ioanide, ma simt cumva in aceeasi situatie cu voi... un mic grup pe cale de abstinenta senina, imi place mie sa cred.

Vizitator123$5, ma bucur ca ai ramas energica. Eu inca ma resimt dupa Covid.. Eh... e bine asa cum este. 🤗

Aveti grija de voi prieteni! Astept cu nerabdare sa va citesc! 😘🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Ioanide!
Ce mai faci?
Observ că ne vizitezi dar nu dai binețe!
Mai "zi-ne" câte ceva!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bună dimineața.
Vă mulțumesc că-mi sunteți aproape, fac curat în casă ,modific dresingul și vă citesc doar să stau departe de alcool , stres.
Sincer mai scap ”căruța” , dar trăiesc cu ”Speranța” că voi reuși. E foarte greu cu termenele de finalizare, legi toate perfect și nu merge o rotiță.
Promit să scriu mai des când termin.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

ioanide67 scrie:Bună dimineața.
Vă mulțumesc că-mi sunteți aproape, fac curat în casă ,modific dresingul și vă citesc doar să stau departe de alcool , stres.
Sincer mai scap ”căruța” , dar trăiesc cu ”Speranța” că voi reuși. E foarte greu cu termenele de finalizare, legi toate perfect și nu merge o rotiță.
Promit să scriu mai des când termin.
Salut ,Ioanide !

Pentru nmeni nu a fost usor sarenunte la alcool . Pnetru mine cat am lasat in coltu' mintii gandul ca s-ar putea sa beau intr-o buna zi rezonabil m-a facut sa o iau iar si iar pe drumul de calvar al consumului .
Spune-mi si mie daca te-ar , te-ai multumi un paharel de tarie inainte cu doua pahar de vin, o sticla de juma' de bere ai mai scrie pe aici ? Deci daca aceste cantitati de alcool nu ajung pentru o stare "buna " (nu euforica ) atunci eu iti scriu ca nu se merita sa te chinui .Eu de aceea m-am lasat de baut pentru ca nu im ajungeau si mai devreme sau mai tarziu beam sa ma ...imbat pentru ca numai asa credeam eu ca ... ma simt bine .

Acum ma simt bine pentru ca am pus alte lucruri in locul alcoolului .Am baut crezand ca uit de probleme si cand ma trezeam uitam intradevar ce facusem cu o seara inainte dar nu uitam problemele care se faceau mai mari .Am baut sa ma simt bine si apoi imi era mai rau.


Ai sa poti si tu sa te lasi de baut daca vrei insa de unul singur este greu .Nu uita ca facand acelasi lucru vei avea acelasi rezultat .
Ramai cu invingatorii ca sa fi invingator. Numai asa merge .Iti scrie unul care a reusit ca mine ca Vizitator123$5 asido, Proco , Mihai si altii care au scris pe aici !
Toate cele bune si abstinenta continua iti doresc.
P.s. Nu mai promite nimic nimanui .Nici macar tie .Doar pune in aplicare .Este mai simplu.De cate o ri ti-ai promis ca nu mai bei ?
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Draga "Speranta ",
Daca te simti cu " musca pe caciula " nu este vina mea si daca bei este treaba ta.Eu nu am ascuns niciodata ca m-am chinuit destul demult pana sa ajung la concluzia ca alcoolul si mintea mea sunt dusmanii .Nu m-am dat rotund ca sunt abstinent si daca am scris (recunoscator)de cata abtinenta am facut sa arat ca se poate daca am reusit eu care am fost in ..... pana peste nas .Am mai scris pentru cine vrea sa se lase de baut este mai usor sa faca ce au reusit altii iar daca inca tu inca nu ai reusit este vina ta si nu a ceea ce scriu eu aici .Nu lua personal tot ce scriu eu, chiar daca te incadrezi .
Te-ai gandit ca mandria te trage in jos ?
Nu este nevoie sa mi raspunzi de niciun fel .Este indeajuns sa iti raspunzi tie .
Mie orgoliul si impulsivitatea mi-au creat indeajunsuri si inainte de bautul compulsiv iar alcoolul le-a adus la maxim. Cu vremea in abstinenta, cu lucru la mine , s-au mai atenuat.Nu sunt vreun sfant si nici nu vreau .
Asa ca eu te rog pe tine nu le mai lua personal. Daca te deranjeaza ce scriu eu, te rog sa ma treci la persoane neagreate si s-a rezolvat .
Toate cele bune iti doresc!


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Vbc »

Speranta Vizitator1@345, :)
Pentru inceput, mi-am ales o zi de baut pe saptamana, daca e musai:(, si asta e vineri, dar sper ca scap eu si de ziua asta.>> si eu în trecut am avut perioade, cand îmi propuneam tot asa ...sa beau numai vinerea... si abia așteptăm sa vina ziua de vineri, bineînțeles ca beam pana duminica , cu mici pauze de câteva ore între beții:( nu stiu dacă este ok, la mine nu a funcționat
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns