021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Trebuie să reușesc

Aici puteti povesti experientele personale.
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bună dimneața Tudor,
Bună dimneața tuturor.
Sunt abstinent, nu am consumat alcool de când nu am m-ai scris, nici azi nu beau, dar am citit și vă mulțumesc că sunteți aici.
Tudor legat de mesajul meu privind credința, am interpretat, ca novice, greșit din cei Doisprezece pași, dar mai lămurit tu: "În cadrul Comunităţii, alcoolicul este învăţat că este responsabil pentru consecinţele primului pahar; este învăţat de asemenea că vor fi timpuri când nimic altceva nu îl va scăpa de acel prim pahar decât puterea lui Dumnezeu. Este atât paradoxal, cât şi crucial. Pe de o parte, el va spune poate, că nimeni nu l-a obligat să bea; dacă s-a întâmplat, a fost prin pura lui alegere. Pe de altă parte, recunoaşte că a renunţa la alcool necesită o putere mult mai mare decât poate el singur să aibă, şi că nimic altceva decât directa implicare a lui Dumnezeu, nu va putea să o aducă la îndeplinire.După primul pahar, responsabilitatea alcoolicului este zero, din moment ce gândirea lui este automat distorsionată. Cu toate astea, el este responsabil pentru luarea acelui prim pahar şi este întotdeauna responsabil pentru faptele care urmează, chiar şi pentru acelea pe care nu şi le poate aminti, atunci când este din nou treaz."
Formularea pașilor mi s-a părut cam scolastică, dar se pare că realitatea, discuțiile la AA sunt din viața practică și experiență. Sunt credincios, cred în Dumnezeu, dar nu sunt habotnic.
Am revăzut până la sfarsit Filmul FLIGHT, da poate D. l-a ajutat să fie sincer în legătură cu accidentul de avion, dar cred că a avut și pilotul declicul lui de conștiință.
Îți muțumesc că ai avut timp să mă lămurești și ai grijă de mine, cum de altfel văd că ne sfătuiești pe toți cei ”novici” în abstinență.
Mulțumesc Speranța tu chiar ai sintetizat extraordinar credința în D.: ” Ca ma poate ajuta in lupta mea, categoric da, dar n-o va face fara contributia si determinarea mea.” Așa gândesc și eu.
Azi merg la biserică și mă voi ruga și pentru sănătatea lui Asido, a fost prima poveste care am, citit-o aici și mereu m-am gândit la ce a reușit.
Vă mulțumesc că sunteți aici, citesc zilnic, dar scriu rar. Nu am încă ”liniștea mea, echilbrul”, mă țin ocupat și sunt ocupat cu ordinea fizică și psihică din viața mea, fizic încă am dureri de cap dimineața de zici că sunt mahmur.
O zi senină (aici e cam înnourat) , frumoasă și fără alcool.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Buna dimineata , Ioanide !
Multumesc pentru mesajul tau .
Felicitari pentru abstinenta ! 👍
I-am trimis lui Asido mesajul tau , s-a bucurat mult si iti multumeste tie si celor care se gandesc la el .
Cat despre "văd că ne sfătuiești pe toți cei ”novici” în abstinență." ele sunt sugestii asa cum si mie mi s-au facut sugestii pe care daca vream le urmam sau nu .Nu exista trebuie in Comunitatea AA ci "daca vrei ceea ce avem noi atunci insemna ca sunteti dispus sa parcurgi anumite etape..."
Poate cateodata mesajul meu pare a fi dur dar niciun alcoolic nu se lasa de baut daca este pupat pe frunte ci i se da instrumente de recuperare pe care sa le foloseasca EL INSUSI . Programul AA nu este un panaceu universal pentru alcoolism si nici nu se vrea.
Avem liberul arbitru .
Nici eu nu sunt Habotnic si la sedinte nu se vorbeste despre evanghelie , Biblie sau Coran ci despre niste princiipii spirituale de RECUPERARE din dependenta, principii cuprinse in toate religiile lumii .Programul AA nu este si nu vrea sa inlocuiasca vreo religie ci se adreseaza celor AU NEVOIE SI VOR sa se RECUPEREZE din alcolism .
Intre timp cand scriam acestea am primit un mesaj de la Asido adresat tuturor celor care il cunosc sau inca nu il cunosc .
Voi posta mesajul la topicul lui .
Ioanide , O duminica frumoasa iti doresc !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Bună seara, Ioanide !
FELICITĂRI pentru cele trei săptămâni de abstinență !
Keep going back pe forum și să ne scrii cât mai des că de aceea se numește "Grupul tău de sprijin!"
Asculta de sugestiile Speranței și ale lui VBC și aruncă berea din frigider.
Și mie" îmi ploua in gura" când eram "șef la grătar" sau găteam ceva special pentru familie.
Dar AZI NU BEAU a devenit "mă simt bine fara băutură". Acesta este scopul.
Deci nu am ținut băutură in casă, nu am băut bere fără alcool, nu am stat alaturi de consumatori fruntași și altele.
Cu timpul te întărești în abstinență dar imunitate permanenta la alcool nu capătă nimeni fara să facă nimic și de unul singur așa că ține garda sus și aproape de forum.
FELICITĂRI încă o dată.
P.s. Aveam doi ani de abstinență când fiul cel mare mi-a spus că este mândru de mine.
Vei trai și tu bucuria asta dar sa ai răbdare și să fi abstinent pentru tine.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bună seraa tuturor,
Speranța, Tudor, berea stă acolo de 3 săptămâni și o zi, când deschid frigiderul mă uit la ea și spun cu voce tare, că sunt singur cuc, ”Doamne ce prost am fost, ce bine mie acum fără tine”. Promit că o arunc când o visez, sincer nu mă tentează, AZI.
Vă mulțumesc pentru sprijin.
Seară bună.
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Off. ești fantastică m-ai făcut să râd am pus-o la ușă mâine când duc gunoiul o las la bodegă pe masă. Oricum eu după ora 22,00 nu am băut, conduceam a doua zi și nu știam pe ce șantiere trebuia să fiu.
Mulțumesc mult pentru sfat, ești drăguță și empatică ,nu cicălitoare.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Salut ,Ioanide !

Ce mai faci ?
Vi in vizita dar nu ne scri nimic ?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bună seara tuturor,
Sunt bine, mulțumesc Tudor și Speranța că vă interesați de mine , vă mulțumesc la toți că scrieți aici și vă pot citi trăirile, sfaturile și tot ce simțiți..Ieri 07.nov. am făcut o lună de când nu am băut, o perioadă frumoasă, senină, plină de îndoieli dacă voi reuși. Dumnezeu m-a ajutat și cu voi alături a trecut. În dimineața în care am împlinit o lună de abstinență am visat că am băut, și ce am băut...lichior de vișine cu bere, ce combinație aiurea. M-am trezit scârbit, vinovat, dezamăgit, ”off am spus că azi nu beau” și uite...., dar m-am bucurat că a fost un vis.
Citesc zilnic, analizez , mă gândesc, încă nu sunt în apele mele, am trecut prin abstinență și n-am reușit, încă mi-e frică, sub nici o formă nu-mi doresc să mă întorc , alcoolul mă trage înapoi, eu vreau înainte...
Sunt aici, aproape, simt că mă ajutați, nu am încă ”busola”, o caut, ușor, ușor o voi găsi. Este o schimbare în bine, dar grea cu insomnii, stări de depresie, singurătate, izolare, azi m-am eschivat de la ”sfinți” cu nume... alcool. Voi reuși !
O săptămână senină și liniștită.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Ioanide, Felicitări pentru luna de abstinență.
Ține aproape de forum și ține garda sus.
Alcoolul este PUTERNIC DERUTANT VICLEAN ȘI RĂBDĂTOR.
Numai tu poți reuși dar nu poți de unul singur.
Viața este ca o scară rulantă care coboară și dacă nu dai din picioare te trage înapoi.
In ABSTINENȚA este mult mai frumoasă și dacă abstinența este și senină atunci este superbă.
Toate cele bune îți doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Andreea S »

Felicitari! Si sa aduni cat mai multe zile senine!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de And_y »

Buna seara Ioanide,
Felicitari pentru luna de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.
Scrie răspuns