021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povesti adevarate

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ambasador »

tudor scrie:Bună dimineața, Tuturor !

Da !
Unei persoane dependente de alcool care este încă în consum pare de necrezut.
Am fost "acolo" și mi se părea imposibil că poate exista "viață fără alcool" .
Așa m avut binecuvântarea sa cunosc oameni (care ulterior mi-au devenit prieteni ) care erau veseli,senini deși mai beau de ani de zile și pe care vazându-i "liberi m-au convins și determinat .
Anii mei petrecuți în abstinență sunt cei mai frumoși ani .
Cei care nu credeți nu aveți decât să încercați.
Nu contează metoda, terapia atâta timp cât timp te simți bine fara băutură.
.O zi frumoasă vă doresc!


Imagine
Imagine
Îmi caut drumul potrivit către abstinenta zi de zi. Uneori pare că îl găsesc, alteori iar mă rătăcesc. Dincolo de orice, mă bucur doar de acea amorteala a simțurilor, nicidecum de gustul alcoolului. Efectul primează înainte de gust, in cazul meu. Asta e clar. Sunt bucuroasa pentru orice clipa de abținere si întristată pentru orice moment de consum.. E că un carusel ups and down care se invarte in funcție de tumultul vietiii mele. Nu am găsit aceea frana magica, nu inca!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ambasador »

[quote="Ginditorul"]Buna ziua Forum!
Va multumesc frumos pentru raspunsuri si sa o iau pe rand:

Ambasador, chiar asa este si pentru mine personal a accepta si a incerca sa imit ceea ce au facut cei care au reusit inaintea mea a fost cheia.A fost extrem de usor acesta metoda pt ca doar am calcat in urmele lor pt ca atunci cand am incercat sa ma consider altfel am esuat de fiecare data.
Mult succes si tie!

Melodia este f frumoasa si este pt tine!
https://www.youtube.com/watch?v=cJkXpVa7JdQ

Gânditorule, am așa un deja-vu când te citesc, nu u as putea spune de ce mai exact. Însă ești un sufletist, se simte asta. Nu știu multe din povestea vieții tale, nu știu relația ta cu alcoolul în viața ta prezenta sau trecută, dar îmi place că te dăruiești cu mult altruism acestui forum. Îți mulțumesc mult pentru dedicație, recunosc că mi-a plăcut și dedicația muzicala oferita lui Tudor!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna ziua tuturor!
Vreau sa-ti raspund tie Tudor si daca ar fi sa analizez eu femeile cu siguranta merg pe mana lui Coco Chanel, adica imi plac si cele in fusta si cele in pantaloni, diferenta facand-o caracterul si personalitatea fiecareia!😂😉👍

Zi frumoasa cu soare-n suflet va doresc tuturor!

Imagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Ginditorul scrie:Buna ziua tuturor!
Vreau sa-ti raspund tie Tudor si daca ar fi sa analizez eu femeile cu siguranta merg pe mana lui Coco Chanel, adica imi plac si cele in fusta si cele in pantaloni, diferenta facand-o caracterul si personalitatea fiecareia!😂😉👍

Zi frumoasa cu soare-n suflet va doresc tuturor!

👍🏻



Imagine
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Felicitari Vbc, smart boy si tu...😂😂👍
Multumesc pt feedback!😉
https://www.youtube.com/watch?v=RIZdjT1472Y
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Aliata »

O sa-ti spun o poveste. Imi plac povestile, sper sa-ti placa si tie:).
Ajunsa la o varsta foarte inaintata, o persoana care nu s-a cait cu sinceritate , ar fi facut orice sa-si mai cumpere 10 ani din viata. Si-a cantarit toata averea, nu insemna nimic. Si-a vandut sufletul din disperare si a obtinut acei 10 ani, dar au trecut si n-a invatat nimic, din contra, a devenit mai haina si ar fi vandut pe oricine si orice sa mai obtina macar un an. I s-a oferit si anul si a facut mai mult rau decat in cei 10. In ultima clipa a mai cerut o luna si a capatat si asta. In loc sa se caiasca, a imprastiat venin. Si am ajuns la ultima zi, in care ar fi dat orice sa fie prima zi din restul vietii, dar din pacate si-a vandut sufletul.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Ginditorul scrie:Felicitari Vbc, smart boy si tu...😂😂👍
Multumesc pt feedback!😉
https://www.youtube.com/watch?v=RIZdjT1472Y
Smart boy " > ))
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata lume frumoasa asa cum este si abstinenta!

Citeam eu pe acest Forum povestile voastre adevarate si mi-a placut extrem de mult faptul ca cei care sunteti bine sunteti fericiti si sunteti ca indragostitii, emanati si impartasiti idei frumoase, bunatate,iubire si speranta pt toti cei care inca se mai lupta cu demonul adictiei asadar nu-mi ramane decat sa ma bucur si sa va felicit, voi fiind exemplul viu ca se poate scapa din acest infern.

O zi senina cu mult soare in suflet chiar daca afara ploua, va doresc tuturor !🙂👍

Si o melodie frumoasa pt voi toti:
https://www.youtube.com/watch?v=lt-6Ch-a3pk
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Povesti adevarate

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,FORUM !
Buna dimineata,Ganditorule !

Chiar daca ploua ca in poeziile lui Bacovia eu nu las ploaia si negativitatea unora sa imi strice ziua .Nu-i de iesit prin parc asa ca m-am decis sa termin de citit o carte pe care am inceput-o in concediul de vara .De fapt o recitesc . Prima data am citit-o in liceu, acum o suta de ani. 🙂 Titlul este ”Peripetiile Bravului Soldat Svejk ” de Jaroslav Hasek .Este o carte pe care nu poti sa o citesti in tramvai sau prin parc cand sunt oameni pe langa tine pentru ca te face sa razi fara sa te poti abtine si poti fi ori molipsitor pentru unii razind cu tine or vor rade de tine dar in ambele cazuri nu vor sti de ce razi tu !😀😀😀
Recomand.
Am citit la sugestia unui Prieten un articol pertinent despre si cum se trateaza dependenta de alcool Ș https://newsmed.ro/cum-tratam-dependent ... Vifb9dJAj8
La fel ,daca aveti timp si dispozitia necesara vi-l recomand .
Revin la Bacovia .
Nu stiu daca a fost alcoolic dar trist si singur scria ca este mereu !🙂
Nu vreau sa va molipsiti dar asa simteam si eu in perioada consumului !
Acum pot sa aleg sa nu beau si sa ma bucur de ce am sau sa accept ca nu toate sunt cum mi-as dori eu .
O zi cu ganduri bune va doresc sa aveti !


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Extraordinar Tudor, cautam acesta poza sa o atsez la ceea ce am scris anterior si negasind-o am postat melodia frumoasa de mai sus.

Da si eu gadndesc la fel si nu ma deranjeaza nici vremea rea, iau pozitivul si consider ca apa inseamna viata, este buna pt pamant si totodata la ceea ce pot face eu cand ploua.Da ce frumos este sa stai la caldura si sa te uiti pe fereastra cum ploua, nu?

Mda, ma uitam ieri la o emisiune la tv care a fost foarte trista si era exemplul unei femei care a acceptat ca este invinsa de adictie(avea in jur de 50 de ani), nemaidorind sa lupte cu toate ca odata avea lumea la picioare.A fost internata de peste 60 de ori de-a lungul timpului la dezintoxicare si accepta faptul ca a fost distrusa fiind parasita de familie si de prieteni fiind foarte trist sa stii ca te omori si tu sa continui.

Asadar cum sa nu vedem noi cat de frumoasa este viata cu ploaie, fara ploaie , cu bine, cu rau, adica cu tot ce ne ofera ea?

Multumesc si eu Tudor pt tot binele pe care-l raspandesti pe acest Forum!

PS DAAA, FERICIREA ESTE O ALEGERE...!
Scrie răspuns