021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povesti adevarate

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata Tudor si tuturor celor care citesc!
Da, ce vorbe profunde si intelepte si chiar asa este de multe ori in incercarea de a te considera diferit de cei care au acesta boala te afunzi si mai mult in problema pe care o ai cu alcoolul indreptandu-te spre ceva care uneori este prea tarziu de reparat.
In acesta perioada cand sunt Sarbatorile de iarna este chiar si mai grav pt ca un alcoolic intotdeauna gaseste un motiv pt a bea.
Sarbatori abstinente si frumoase va doresc tuturor!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Multumesc pentru urari ( cu intarziere ) . Va doresc si eu la randul meu sanatate, seninatate si bucurii traite alaturi de cei dragi voua !
Si DA ,se poate trai frumos fara alcool .Cine nu ne crede nu are decat sa incerce cativa ani ca noi si daca nu ii place asa sa se intoarca la alcool si va vedea diferenta cum este '' sa iti faca alcoolul programul " sau liberi ca noi .



Asa este Tudor! :) se poate trai și fara alcool !
Foarte adevărată aceasta vorba "alcolismul este singura boala care te face sa crezi ca nu o ai"

Seara frumoasa!
Weekend senin si frumos tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Multumesc si eu pt urari Vbc, weekend minunat si tie!

Cred ca Tudor, tu si eu suntem "Cei trei muschetari" ai Forumului!Ups si cu Lupica 4

Cred eu ca perseverenta este un lucru f bun pt cei cu probleme...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Povesti adevarate

Mesaj de tudor »

Ginditorul scrie:Multumesc si eu pt urari Vbc, weekend minunat si tie!

Cred ca Tudor, tu si eu suntem "Cei trei muschetari" ai Forumului!Ups si cu Lupica 4

Cred eu ca perseverenta este un lucru f bun pt cei cu probleme...
Cei trei activi muschetari sunt... patru . VBC fiind D`Artagnan cel mai tanar muschetar .
Eu ii multumesc lui VBC pentru ca este constant in prezenta lui pe Forum pentru ca fiind tanar in abstinenta imi da imbold permanent a fiu activ aici pe forum cu tot asa sper ca si el la randul lui sa aiba sa aiba pe cineva caruia saii fie de ajutor cu experienta sa in abstinenta.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Si eu iti multumesc Tudor, povestile si mesajele tale le am citit cu atentie :) si m au ajutat tot timpul;
nu sunt chiar tanar, nascut mai tarziu da, fata de tine :) si eu la randul meu incerc sa ajut alte persoane atat in viata reala, cat si aici
Zi buna, va doresc!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata Tudor, Vbc si tuturor celor care citesc!
Am pus numele topicului meu"povesti adevarate" pt ca intr-adevar toate povestile citite aici sunt adevarate, sunt senzationale in sensul bun pt ca prin exemplul lor ajuta clar alti oameni "bolnavi" sa inteleaga fenomenul si sa se cureze.
Si daca pe Tudor(te salut , prietene) fiecare il admira pt ajutorul dat de-a lungul timpului(alaturi de multi altii), concluzionez si eu Vbc(hello) si te felicit pt ca prin prezenta ta si prin ceea ce faci ajuti la randul tau f mult.
Am remarcat ca una dintre conditiile de baza pt a adeveni abstinent este sa-i ajuti pe ceilalti asa cum faci si tu ,Vbc, asa lucreaza si se transmite abstinenta.

O duminica frumoasa si linistita va doresc tuturor si sa continuam sa ne pregatim "intelept" pt cele mai frumoase sarbatori din an!

https://www.youtube.com/watch?v=uOk_zF0 ... Y&index=12
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

LA MULTI ANI Tudor, Vbc, Lupica & tot Forumul iar Anul Nou sa va gasesca abstinenti si sa va aduca sanatate, liniste cu pace sufleteasca si tot ceea ce va doriti!

Petrecere frumoasa fara alcool va doresc!
https://www.facebook.com/paginameacudet ... 4149237749

Ps La multi ani Admin si Paul si voua nu va urez fara alcool..., distractie frumoasa de Revelion!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Povesti adevarate

Mesaj de tudor »

Ginditorul scrie:LA MULTI ANI Tudor, Vbc, Lupica & tot Forumul iar Anul Nou sa va gasesca abstinenti si sa va aduca sanatate, liniste cu pace sufleteasca si tot ceea ce va doriti!

Petrecere frumoasa fara alcool va doresc!
https://www.facebook.com/paginameacudet ... 4149237749

Ps La multi ani Admin si Paul si voua nu va urez fara alcool..., distractie frumoasa de Revelion!
Un An Nou bun sănătate, seninătate și bucurii vă doresc și eu !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

La multi ani va doresc si eu!
Sa aveti parte de sănătate, fericite și seninatate din plin!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna seara Tudor, Lupica , Vbc si tuturor celor care citesc!
Am urmarit un film pe N.....x despre adictii si "mi-a placut" daca pot sa ma exprim asa o descriere simpla a ceea ce inseamna adictie si cred ca toti cei care au o problema cu alcoolul sau orice alta substanta care te face dependent de ea si te distruge este de fapt o despartire a eu-lui de persoana ta, nu mai esti tu cel care ar trebui sa fii dupa ce le consumi...😞

O seara frumoasa si senina sa aveti toti in continuare!
Scrie răspuns