021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povesti adevarate

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
mizeriashul
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mar 2021, 21:21
Zile de abstinență: 12,12,2022

Re: Povesti adevarate

Mesaj de mizeriashul »

Daca vrei sa vorbim, Speranta scrie-mi pe * la *.*
Toate bune, Catalin
Ultima oară modificat 10 Iun 2021, 10:19 de către Ivan Petre Paul, modificat 1 dată în total.
Motiv: Adresă de e-mail eliminată pentru protejarea confidențialității.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Aliata »

Am spus ca nu mai scriu, dar scriu iar:).
https://youtu.be/-NOp5ROn1HE

M-a marcat filmul si poate ajuta.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Il voi viziona :) colega
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
mizeriashul
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mar 2021, 21:21
Zile de abstinență: 12,12,2022

Re: Povesti adevarate

Mesaj de mizeriashul »

mizeriashul scrie:Daca vrei sa vorbim, Speranta scrie-mi pe * la *.*
Toate bune, Catalin
multumesc!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Povesti adevarate

Mesaj de tudor »

Ginditorul scrie:Citind Forumul de la cap la coada am concluzionat ca sunt extrem de multe povesti adevarate care mai mult sau mai putin seamana intre ele, numitorul comun fiind alcoolul.Sunt unele care au un final fericit, altele... nu stiu pt ca cei care nu mai scriu aici pot fi bine sau poate nu...
Un lucru este clar insa ca alcoolismul este o boala f de temut si daca nu realizezi ca trebuie sa faci ceva cu viata ta lasandu-l pe el in urma cu drumul lui, tu vei fi cel care va plati foarte scump infruntarea cu el.Alcoolul nu tine cont de nimic, cine esti,ce faci, ce ai etc,nu, el distruge la fel pe fiecare si se merita sa faci orice(in sensul bun al cuvantului) pt a scapa de el , lucru care se poate, dovada fiind povestile tuturor celor care scriu aici.
Abstinenta senina si sanatoasa va doresc tuturor!
Salut , Ganditorule !
Salutări la toată lumea!
Poveștile de abstinență "reușită" ale unora din cei care au scris pe forum continuă la unii mergând și întreținând abstinența la Alcoolicii Anonimi iar ale în altora scriind mai rar aici pe forum dar găsind, după terapia pe forum sau la Alcoolicii Anonimi , resursa interioara care îi susține în abstinență.
Dependența de alcool este o boală a voinței și numai abstinența totală de la consumul de alcool înseamnă recuperare din alcolism ceea ce este greu de acceptat de cineva căruia încă nu s-au dat bătut .
Exemplu personal de abstinență al fiecărui membru AA este primul exemplu că se poate trăi frumos viața fără băutură . Cel abstinent dacă va voi va mai merge la grupul AA dacă va vrea să rămână în abstinență.
Alcoolic este denumirea celui care este dependent de alcool și sună urât dar daca nu accepta adevărul despre el atunci dependent de alcool va bea sperând că nu va mai fi "ca înainte" .
Foarte adevărat.
Nu va mai fi ca înainte pentru că va fi mai rău dependența de alcool (alcolism, etilism cronic) este cronică și progresivă.
Stampila nu stă pe fruntea alcolicului când este abstinent ci și-o pune singur când este in consum indiferent daca se îmbată public sau doar acasă efectele consumului vor apărea"în public prin lipsă de la serviciu, stările de rău dese, internări dese și autoizolarea socială.
Este un slogan care spune celui care vrea să renunțe la alcool
"Numai tu poți reuși dar nu poți reuși de unul singur !"
Cei care înțeleg asta reușesc! abstinent fiecare zi la timpul ei.
Toate cele bune vă doresc și abstinența senină celor care și-o doresc !

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna Tudor si sunteti de felicitat pentru ca citindu-va am remarcat ca sunteti o Comunitate pe Forum foarte unita si de mare ajutor pt cei cu probleme cu alcoolul si in disperare de cauza cer ajutorul(prin povestile voastre de succes).
Am sa recomand cu caldura prietenilor mei care au aceasta problema cu alcoolul pt ca prin povestile voastre adevarate si de succes ii puteti inspira si sunteti un exemplu pt cei care se confrunta cu aceasta grava boala si am apreciat mult faptul ca va ajutati intre voi sincer si dezinteresat.
Despre AA stiu doar ceea ce am citit aici si mi-a facut o impresie f buna si am recomandat deja unor prieteni sa merga cu incredere .
Va doresc tuturor o abstinenta senina si sanatoasa!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Povesti adevarate

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata!
As vrea sa sa va spun ca parerea mea este ca a pune "etichete" cuiva in afara de medici, este gresit.Am remarcat acest lucru si anume cand oamenii nu sunt intelesi unul sau mai multi pun "etichete" cuiva cand de fapt el (ea) se afla in aceeasi situatie.Cum se spune in popor"rade harb de oala" sparta.Acest fapt se datoreaza frustrailor fiecarui om pt ca fiecare om are frustrari, nemultumiri, dezamagiri si nu trebuie sa fii neaparat alcoolic ca sa te manifesti astfel.Vedeti in trafic de ex cati oameni "normali" in viata de zi cu zi isi exprima aceste trairi fata de ceilalti soferi.Cu atat mai mult cred eu ca cei cu probleme bahice trebuie sa fie mai atenti la reactii pt ca in cazul lor nu-si mai pot permite luxul de a fi suparati, maniosi.
Va doresc tuturor o abstinenta senina si sanatoasa!

PS Bine ca voi aici pe Forum nu faceti asta si sunteti uniti, buni , iubitori, sensibili si va ajutati reciproc.Felicitari!

https://www.youtube.com/watch?v=orJSJGHjBLI
mizeriashul
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mar 2021, 21:21
Zile de abstinență: 12,12,2022

Re: Povesti adevarate

Mesaj de mizeriashul »

tocmai am vazut pt prima data emisiunea aia cu rune si zodiace de pe a3 si mi am dat seama cat de proasta e majoritatea lumii in romamia. Daca crezi in zodiac e nai bine sa bei. Spor si sper sa nu faci copii.
Nu ma refer la detinatorul topicului dar nu am unde scrie. wake me up when september emds
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata M!
Nu stiu si nu-mi pot da cu parerea pt ca nu urmaresc astfel de programe.

Poti scrie ori de cate ori vrei aici ,esti binevenit si-ti raspund cu placere la ceea ce pot.

PS Parerea mea este ca indiferent cum se manifesta oamenii si timpurile eu cred si voi crede intotdeauna in bunatatea semenilor.
Scrie răspuns