021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povesti adevarate

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Salut
Din punctul meu de vedere , al unui fost consumator înrăit cu prob grave, trebuia sa faci orice sa stai departe de alcool, si de primul pahar, fie ca un maverik fie ca mergi cu turma!
Cum consideri tu ca e mai bine...
O zi buna și senina!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Multumesc pentru feedback Vbc si ai si tu mare dreptate.Eu m-am referit strict la cest Forum si la grupurile AA in care toti cei care au reusit au calcat pe urmele abstinentilor dinaintea lor, puterea grupului fiind uriasa.Cine poate si singur este f ok, desi foarte rare cazurile.
Succes tuturor deci ,le urez si eu!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Cu placere!
Eu m-am referit in general, cum vad eu lucrurile, nu înseamnă ca asa este normal , poate e anormal.Eu nu am fost la un grup A.A niciodata, dar am de gând sa merg în viitor... sigur ma va ajuta sa mentin abstinenta, in anumite situații, eu vad lucrurile asa: "ca și cum ai tine o dieta" nu e greu sa slăbești 10 15kg...etc, e mai grea menținerea, nu e greu sa deschizi o afacere, e greu sa o dezvolți, dar și mai greu cand esti sus, sa menții trendul de creștere.
Zi usoara!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Fiecare raspuns are valoare Vbc si este bun daca macar unui om ii foloseste.A nu se intelege ca a deveni abstinent este greu de mentinut asta dupa si sub nici-o forma nu este daca nu uiti niciodata de unde ai plecat, daca esti sincer cu tine si cu ceilalti, daca esti politicos si nu ingimfat si daca nu te consideri superior fata de restul lumii, modestia si bunul simt fiind ingrediente de baza pt toti cei care isi doresc sa-si mentina abstinenta.
Toate cele bune va doresc tuturor!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Ok.
Teoria o stăpânești destul de bine :)
Toate bune sa fie!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Multumesc si eu Vbc, toate cele bune si tie!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Povesti adevarate

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Cu placere!
Eu m-am referit in general, cum vad eu lucrurile, nu înseamnă ca asa este normal , poate e anormal.Eu nu am fost la un grup A.A niciodata, dar am de gând sa merg în viitor... sigur ma va ajuta sa mentin abstinenta, in anumite situații, eu vad lucrurile asa: "ca și cum ai tine o dieta" nu e greu sa slăbești 10 15kg...etc, e mai grea menținerea, nu e greu sa deschizi o afacere, e greu sa o dezvolți, dar și mai greu cand esti sus, sa menții trendul de creștere.
Zi usoara!
”nu e greu sa slăbești 10 15kg...etc, e mai grea menținerea”👍 Sunt campion la slabit ! 🙂
Am fost campion si cu ”Lasatul de baut ” AZI NU BEAU este motto-ul meu de 13 ani . La mentinerea unei greutati optime nu am inca un motto 😀
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Ma bucur pt tine Tudor! 🙂
La mentinerea unei greutati optime nu am inca un motto>> la fel și eu 😄
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata tuturor, felicitari baieti!
Deci, pt voi doi, Tudor si Vbc:

Am scapat si de grasime
Nuu, nu a fost usor,
Acum arat f bine
Si-mi propun sa mai cobor(de kg vb eu😂😂😂).

O zi frumoasa abstinenta si senina in suflet va doresc tuturor!



Imagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Salutari,
F bine! Ganditorule
Scapa de ele acum, mai tarziu e mai greu!
Toate cele bune!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns