021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povesti adevarate

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Citind Forumul de la cap la coada am concluzionat ca sunt extrem de multe povesti adevarate care mai mult sau mai putin seamana intre ele, numitorul comun fiind alcoolul.Sunt unele care au un final fericit, altele... nu stiu pt ca cei care nu mai scriu aici pot fi bine sau poate nu...
Un lucru este clar insa ca alcoolismul este o boala f de temut si daca nu realizezi ca trebuie sa faci ceva cu viata ta lasandu-l pe el in urma cu drumul lui, tu vei fi cel care va plati foarte scump infruntarea cu el.Alcoolul nu tine cont de nimic, cine esti,ce faci, ce ai etc,nu, el distruge la fel pe fiecare si se merita sa faci orice(in sensul bun al cuvantului) pt a scapa de el , lucru care se poate, dovada fiind povestile tuturor celor care scriu aici.
Abstinenta senina si sanatoasa va doresc tuturor!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Airam »

Ai dreptate, alcoolul nu tine cont de cine esti, sau de cat ai..
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Aliata »

Hey!

Daca tot fac parte din "tabara refugiatilor:)" , cel putin asa m-am simtit, indiferent de stare si zi, am intrat pe forum, ce-i drept.
Ca sunt bine, ca nu sunt, intotdeauna exista speranta, pe cuvant. Cum ma ridic eu, puteti si voi.
https://youtu.be/79fzeNUqQbQ
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Aliata »

P.S. Semnat, Speranta16:))
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Aliata,pentru ca eu am vorbit cu foarte multa lume care are acesta problema, ma gandesc cam cum as ajuta eu pe cineva daca mi-ar cere ajutorul.In primul rand nu as judeca pe nimeni deoarece asa este corect :nimeni nu poate intelege pe cineva decat daca a trait experientele lui si odata o mama mi-a spus ca luat droguri pt a vedea ce simte si pt a-l intelege pe fiul ei care era grav bolnav din aceasta cauza.
Din toate povestile adevarate si toate comentariile citite aici, parerea mea este ca cei 10, 11, 12 pasi din AA(nu stiu sigur cati sunt) sunt baza unei abstinente sanatoase pt cineva care are o problema cu alcoolul sau drogurile sau cu ambele.Nu este neaparat necesar sa urmezi orb acesti pasi dar in mare, adaptati fiecarei personalitati cred eu ca se poate.
Am vorbit cu unii oameni care s-au crezut vindecati si dupa ani si ani de abstinenta au recazut.Poti aplica acesti pasi la tine acasa nu neaparat sa mergi la grup AA(vb in general si depinde de personalitatea fiecaruia) daca nu te simti confortabil acolo si iarasi cred ca si asta da roade.In zilele de astazi mai mult ca oricand oamenii fac fata foarte greu stresului si se refugiaza in alcool acest fapt adancind si mai mult problemele pe care le au dar cea mai grava problema este ca in timp isi ruineaza sanatatea.
Abstinenta senina si sanatoasa va doresc tuturor!
Ultima oară modificat 08 Iun 2021, 22:52 de către Ginditorul, modificat 1 dată în total.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Aliata »

Asa e:)
Ultima oară modificat 08 Iun 2021, 22:56 de către Aliata, modificat 1 dată în total.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Aliata »

Ganditorule, am inteles ideea:)
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Aliata »

Multumesc frumos!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Aliata »

Buna seara!

Nu stiu ce s-a intamplat cu mine, in ultimul timp, ca am inceput sa-mi asum tot ce fac, chiar si pe fond de consum si am fost usor ocupata in ultimul timp:).
Aseara am scris din urmatoarele motive: dor, regret, tristete, vinovatie. Consumul, cu siguranta, le-a acutizat pe toate. Ma opresc la vinovatie si e una sincera acum, care ma bantuia. Am considerat ca sunt unul dintre motivele pentru care nu mai exista interactiune pe forum si-mi pare rau (am simtit sa zic asta). Plecasem cu un sentiment de vinovatie, asa ca, imi cer scuze! Nu am intentionat sa fac rau nimanui!
Acum plec impacata.
P.S. Cum ziceam si aseara, never give up!
https://youtu.be/WyF8RHM1OCg
mizeriashul
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mar 2021, 21:21
Zile de abstinență: 12,12,2022

Re: Povesti adevarate

Mesaj de mizeriashul »

Buna Speranta, uite ceva super fain: https://www.youtube.com/watch?v=OPcYSkH ... 83linMoise
Sper sa iti fie bine
Scrie răspuns