021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Tot eu!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Hey si aici:)!

Multumesc, Colea, pentru feedback!
Sper ca esti bine. Imbratisare si de la mine.
Seara frumoasa!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Buna ziua:)!

Plec de la "va iubesc, dar va urasc"! Agonie si extaz, as zice. Inteleg cuvintele astea mai bine ca Stone:). Cand mi-e bine, vreau sa-mi fie un pic rau, cand mi-e rau, vreau sa-mi fie bine si tot asa. E clar, pentru mine cel putin, ca problema e din interior si ca trebuie sa ma impac cu demonii mei. Alcoolul, cum bine zicea cineva, e doar un simptom. Impacarea e musai:)!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Tot eu!

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Scriu si aici pentru ca recomand o carte de Francis Scott Key Fitzgerald - "Cei frumosi si blestemati".
Pe scurt, urmareste transformarea unui tanar sofisticat intr-o "epava josnica si degustatoare" din cauza alcoolului.

Sanatate tuturor:)!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tot eu!

Mesaj de tudor »

Aliata scrie:Scriu si aici pentru ca recomand o carte de Francis Scott Key Fitzgerald - "Cei frumosi si blestemati".
Pe scurt, urmareste transformarea unui tanar sofisticat intr-o "epava josnica si degustatoare" din cauza alcoolului.

Sanatate tuturor:)!
Buna seara ,Aliata !
Multumesc pentru recomandare.
Am recitit de curand cateva pagini din cartea scrisa de Jack London "Spovedania unui betiv " in care descrie cercul vicios in care se invarteste alcoolicul si demonii cu care se lupta alcolicul. El personifica alcoolul si il numeste John Barleycorn :
"RAŢIUNEA PURĂ
Oricât de tare ai fi, ziua scadenţei faţă de John Barleycorn soseşte invariabil. Începea să aibă pretenţii, nu asupra corpului, ci mai ales asupra spiritului meu. Simţeam că boala cea mare, ucigaşă de suflet, îmi revenea şi se înrăutăţea din zi în zi. Fantome de mult îngropate se ridicau şi-şi dădeau la o parte giulgiurile funebre. Sub noua lor înfăţişare, erau cu mult mai primejdioase decât odinioară. Pe atunci, mă loveam numai de spectre de origine intelectuală, pe care creierul meu relativ sănătos şi normal le înlăturase după un timp. Fantomele care reveneau astăzi, aveau altă putere. Ele mi se ridicau în faţă sub influenţa raţiunii pure stârnite de John Barleycorn. Trebuie să spun că niciodată acest demon viclean nu răstoarnă el însuşi strigoii pe care îi răscoleşte.
Pentru a potoli noua criză de pesimism cauzată de alcool, nu mai exista alt mijloc decât să caut în băutură balsamul liniştitor pe care John Barleycorn îl promite totdeauna dar nu-l oferă niciodată."
A murit la trei ani dupa ce a scris cartea :
Jack London a murit la ferma lui din Glen Ellen, California, la 22 noiembrie 1916, rămăşiţele sale pământeşti fiind arse pe o movilă din apropierea proprietăţii unde se consumase tragedia. Sfârşitul său a fost determinat, oficial, de probleme gastrice, însă au existat nenumărate voci care au pus finalul său, la doar 40 de ani, pe seama supraconsumului de morfină, după o criză de rinichi, sau a faptului că suferea de o boală depresivă – tulburare bipolară – şi că s-ar fi sinucis, ori că suferea de infecţie tropicală."
Toate cele buna iti doresc !
Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Tot eu!

Mesaj de Ginditorul »

Buna seara Aliata si scuze ca intervin si eu!
Este inspaimantator cat de trist poate fi!Si pentru ca ii cred pe cavant pe toti cei care au trait expriente cu alcoolul pe Forum si au devenit abstinenti sunt de acord si eu 100% ca singur este extrem de greu sa reusesti, puterea grupului fiind enorma(ma refer in general, nu la tine).
Vorbeam cu un prieten in privat care ma intreba ce as face eu daca mi-ar veni pofta sa beau.Nu m-am gandit prea mult ci am raspuns instinctiv:m-as apuca de baut numai in cazul in care as dori sa mor si sub nici-o forma nu doresc asta.
Multumim pentru recomandarea cartii si am sa o citesc si eu!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Ca si London, si Fitzgerald era alcoolic si a murit la 43 de ani. Mai am timp, se pare:)). Glumesc! Personajul din carte ar fi chiar el. Chiar e o carte care merita citita!

Seara faina!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Tot eu!

Mesaj de Vbc »

Chiar e o carte care merita citita! >>
Încerc sa o procur:)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Ti-o fac cadou la aniversarea de 2 ani:).

https://www.historia.ro/sectiune/genera ... e-romantic
Scrie răspuns