021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Tot eu!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Tot eu!

Mesaj de HOPE »

Glumeam, evident!
Nu cred că există o rețetă universal valabilă, ce la mine poate funcționa la tine poate da greș.
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Stiu, tizo, ca glumeai:). Daca nici eu nu mai inteleg umorul, atunci cine:)? Numai ca, cateodata sau des, exprimam si o parte din adevar prin umor.
Clar nu e o reteta universala in nicio situatie, doar sugeram ca atunci cand nu functioneaza ceva si tot insistam pe anumite metode, merita incercate si alte abordari.
Trebuia sa ma nasc inaintea lui Einstein:)). Gluma, pentru cine intelege:).

Noapte buna!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Tot eu!

Mesaj de HOPE »

Mesajul era incomplet, l am scris la repezeală...
Vezi tu, asta nu se întâmplă din pacatesi și nu numai aici, ci în general, în orice domeniu, situație. Nu se învață din greșeli, nu evoluăm. Dar na, cine nu învață este sortit să le repere "again and again".

Numai bine tuturor!
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

La un moment dat, invatam! Dovada, in cazul prezent, abstinenta voastra. Dovada, in cazul meu, ca am schimbat anumite lucruri. Nu multe, dar e un inceput.
Spuneam la inceputul anului, ca e anul meu, chiar si astrele prevedeau lucrul asta, daca va aduceti aminte de cifra destinului:)). Numai ca n-am fost pregatita. Au fost schimbari majore, au aparut multe oportunitati in toate domeniile importante, pe care nu am stiut sa le gestionez. De ce? Pentru ca nu eram pregatita emotional! Ce am invatat? Ca nu mai vreau schimbari majore, ca trebuie sa ma schimb eu!
Numai bine si de la mine!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Tot eu!

Mesaj de lupica »

🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Tot eu!

Mesaj de Vbc »

Buna

<<Spuneam la inceputul anului, ca e anul meu, chiar si astrele prevedeau lucrul asta, daca va aduceti aminte de cifra destinului>>
Anul nu este terminat!
O zi buna! :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Spuneam ca a fost un an generos:). A inceput mai prost, dar, ulterior, mi-a adus de toate, pe toate planurile. Nu incep sa le enumar ca va starnesc invidia:)). Ideea e ca nu eram pregatita, am facut alegeri proaste si am cam dat-o-n bara. Vorba aia, ai grija ce-ti doresti, doar sa stii sa gestionezi...
In concluzie, nu mai astept nimic din exterior, nu mai astept ani minunati. Schimbarea sta doar in mine si atat! Nu e vreo revelatie, stiam asta, numai ca eu ma consideram chiar misto:) si asteptam sa se schimbe totul in jurul meu, mai putin eu. Well, nu-s chiar asa misto, dar, cu putin efort si determinare, pot ajunge:)!
Zi frumoasa tuturor!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Tot eu!

Mesaj de Vbc »

👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Am sa pun o intrebare incomoda, dar care ma bantuie de ceva vreme:). Pentru admin direct adresata.

Citeam, acum ceva vreme, un material, sa-i spunem asa:), ca la inceputul lunii iulie, a fost desfasurata o campanie de preventie intreprinsa de Ministerul Sanatatii in colaborare cu ALIAT, instrumentul principal de testare fiind chestionarul AUDIT, pe care cei cu varsta peste 18 ani il puteau completa.
Intrebarea mea este de ce nu a fost promovata si aici?:)
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

???
Scrie răspuns