021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Tot eu!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Nu stiu de ce ma tot intorc, dar, de fapt, stiu. Nu mi-e bine!
Tot ce am facut in ultimul timp,a fost in detrimentul meu. Am alungat cateva persoane toxice din viata mea si am primit altele, in schimb. Am avut iesiri necontrolate cu unele persoane care nu meritau, pe fond de consum, cand trebuia sa-mi exprim sentimentele/ emotiile la momentul respectiv.

Am simtit sa scriu si atat:).
https://youtu.be/SsdkvYdSzlg
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Tot eu!

Mesaj de HOPE »

Tizo, puteam să jur ca vei reveni, însă recunosc, nu credeam că va dura atât.
Eu îți urez bine ai revenit!
Am trăit și eu ceea ce trăiești tu și știu cât de greu este. Sper să găsești într-o zi aceaa forță care te va ajuta să te echilibrezi. Este foarte important să stai departe de persoanele toxice, dar cel mai important să știi din timp să le identifici, înainte să - ți facă rău.
Și tine minte idiferent prin ce stări treci Forumul nu este Rău! Este un Bun care ne poate ajuta și la care putem apela oricând, nu ne întreabă, nu ne judecă.
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Tizo, iti multumesc!💝
Cand spui ca "Forumul nu este Rau", oare nu este? "Nu ne intreaba, nu ne judeca", oare nu o face?
In fine, ideea nu e asta. Sper si eu sa-mi gasesc, din nou, forta necesara si sa fie si cea definitorie. Pe cuvant ca m-am plictisit si eu de mine, asa instabila.
Multu pentru feedback, mi-ai mai diminuat putin angoasa ca am scris iar.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Tot eu!

Mesaj de HOPE »

Nu, nu forumul este rău ci cei ce-l populează. Așa cum nici lumea nu este rea ci oamenii o fac să fie așa.
Eu am avut privilegiul să întâlnesc oameni minunați pe acest forum, care mi au fost de mare ajutor. Și cei care m au blamat sau judecat mi-au fost de ajutor. Mi-au arătat partea urâta a acestei boli și, deși vindecați de alcoolism, există ceva acolo în ei care îi oprește din evoluție. Asta ca să o zic așa pe fin. 😇🙄
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

De acord 100%.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Tot eu!

Mesaj de Airam »

Buna dimineata fetele!

Va imbratisez cu drag! Ma bucur ca ai revenit, copil ratacitor. Sunt convinsa ca-ti vei gasi calea in viata, acea cale in care sa te duca spre bine. De pe forum trebuie, zic eu, sa luam ce-i bun. E normal sa fie, exact ca in viata reala, oameni diferiti, opinii diferite. Am suferit si eu tare mult la inceput, cand aveam nevoie de ajutor, si mie-mi parea ca nimeni nu ma ajuta.
Va imbratisez cu drag, aveti griga de voi!
Maria!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tot eu!

Mesaj de Aliata »

Te imbratisez si eu Maria!
Multumesc!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Tot eu!

Mesaj de HOPE »

Airam scrie:Buna dimineata fetele!

Va imbratisez cu drag! Ma bucur ca ai revenit, copil ratacitor. Sunt convinsa ca-ti vei gasi calea in viata, acea cale in care sa te duca spre bine. De pe forum trebuie, zic eu, sa luam ce-i bun. E normal sa fie, exact ca in viata reala, oameni diferiti, opinii diferite. Am suferit si eu tare mult la inceput, cand aveam nevoie de ajutor, si mie-mi parea ca nimeni nu ma ajuta.
Va imbratisez cu drag, aveti griga de voi!
Maria!
Multumim, Maria!Si tu sa ai grija de tine!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Tot eu!

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Tot eu!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bună Speranța , bine ai revenit , așa îmi dai motiv sa scriu și eu .😘
Mi-am adus aminte o frază din AA , care spune ceva de genul , că , daca depui același efort pentru a bea și pentru abstinență , nu ai cum să nu reușești .
Eu nu prea mă țin de acest principiu , grupul meu a redus întâlnirile , de la 2 la 1 pe săptămână și ieri am sarit peste , așa că ar fi fost 2 săptămâni fără nici un suport , iar pt băut nu prea era seara sa nu fac ceva să-mi iau doza , eram f punctual .
Va îmbrățișez ,o zi frumoasă vă doresc !
P.s.
aștept și reîntoarcerea lui Iliuță .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns