021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de Eulcon »

Eu cred ca daca n-as bea in fiecare seara si as astepta vineri, cel mai praf m-as face duminica, si luni as cauta un loc unde sa tremur :) Oricum... eu nu cred ca merit sa dau sfaturi. Doar pot sa spun ce incerc eu, sa am grija sa nu "ma fac praf", si tot se mai intampla... Si atunci cand se intampla, macar sa nu beau nimic o zi dupa ce ma trezesc. Si nu e usor.
mizeriashul
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mar 2021, 21:21
Zile de abstinență: 12,12,2022

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mizeriashul »

Buna tuturor, am trecut si de vineri. A fost o zi obositoare (adica faina), vremea e super, asa ca am avut cateva tentatii pe la 3-4. Insa mi-am comandat niste mancare indiana (imi place la nebunie furtuna asta de gusturi si picanterii) asa ca ... m-am recompensat.

Eulcon, rare au fost weekendurile anul asta cand nu prindeam si duminica in hora (ca na, e cu home office luni). Dar tu pare ca esti cumva resemnat cu starea de rau ... pot intreba ce varsta ai?

Toate bune!
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de Eulcon »

Am 31 de ani. Nu stiu, starea de rau e o consecinta. Eu incerc sa n-ajung la ea, si daca se intampla sa ajung, sa nu beau berea aia sau paharul ala care sa ma faca sa ma simt mai bine, ca pana la urma o merit, o duc. Dar nici asta nu-mi iese mereu :).

Bravo ca ai trecut si de vineri si tine-te de drumul asta fara alcool, ca e mai bine. Weekend frumos tuturor!
mizeriashul
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mar 2021, 21:21
Zile de abstinență: 12,12,2022

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mizeriashul »

Grea e ziua de sambata..cand stii ca a doua zi iti poti reveni si gata a trecut. Am stat pe playstation mai tot toata ziua sa nu simt realitatea.
Trece si azi ca e aproape 6 seara si.. noi seara nu bem.

Eulcon, eu la varsta ta nici nu ma gandeam ca se poate fara tigari si alcool. Dar uite ca nu mai fumez de vre-o 5 ani. Cu alcoolul e alta situatia.

Toate bune
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Salutare la toata lumea !

Bun venit celor care sunt veniti recent pe forum !
Numele meu este Tudor si sunt abstinent de la alcool de 13 ani si patru luni . Eram abstinent de un ani si opt luni in decembrie 2009 cand am devenit membru pe acest forum dar faceam terapie de grup de un an si sapte luni intr-o comunitate AA . Nu am avut nicio recadere .Adica nu am mai baut alcool. Pofte ("de plouat in gura" )a fost rare la inceput si nu s-au transformat in obsesii pentru ca terapia de grup a fost sprijinul necesar care m-a ajutat si ma ajuta. Inainte de terpia de grup am zis ca "rezolv singur " si dupa abtineri crunte de 9 luni apoi de 6 luni si apoi abia de 3 luni reluam bautul de unde il lasasem ca pe urma sa beau mai mult si mai tare ca inainte/
Ce am invatat in acesti ani din timpul consumului :
Odata dependent de alcool nu mai pot bea normal .
Dependenta de alcool este o boala fizica ,psihica si spirituala si consumul in cazul unui dependent de alcool duce la degradare in toate aceste planuri .
Mie asa ceva nu mi se va intampla .Ba da !Se poate intampla "oricui caruia ii place paharul ".
Un pahar este prea mult si o suta nu ajung.
Nu merge cu jumatati de masura daca vreau sa ma las de baut.Adica odata ce am luat decizia sa renunt sa imi pastrez aceiasi motivatie in permanenta si asta se face la grup unde aud ce patesc cei care pun mana pe "primul pahar".Este mai usor sa invat din greselile altora .Eu am facut de destule ori aceiasi nebunie si anume sa cred ca "de data asta voi bea doar o bere "
Alcoolul este PUTERNIC ,DERUTANT, VICLEAN si RABDATOR si singur nu pot sta abstinent dar imreuna cu altii, DA .
Concluzia nu este numai a mea :
"Numai tu poti reusi dar nu poti reusi de unul singur."
Pentru cine citeste aceste randuri ii pot scrie ca nu a ajuns din greseala aici pe forum ci a "experimentat "destule betii si aesut in a bea normal de destule ori incat a cauta raspunsuri la "o problema" numita alcolism" .
Raspunsul este unul singur ABSTINENTA numai ca asta vine la pachet cu schimbarea modului de gandire iar asta se face cel mai greu . La mine a fost foarte greu .
Nu exista medicament sau tratament "minune" care sa faca din alcoolic un bautor normal. Daca existau acum erau multi oameni salvati de decese premature , cantareti,actori, scriitori .
Toate cele bune si abstinenta senina daca asta va doriti!
P.s. Inainte de a pune mana "pe primul pahar" intreaba-te :
"Ce imi mai pot permite sa pierd din cauza alcoolulului "
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Clar este drogul legal!

Bine ai revenit Tudor!
O zi plăcută și senina tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Clar este drogul legal!

Bine ai revenit Tudor!
O zi plăcută și senina tuturor!
👍👃🙂
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de Eulcon »

Salut, @Tudor, desi eu nu am fost activ pe forum, de-a lungul anilor am citit ce ai scris si cred ca m-a ajutat. Stiu ca asa e cum ai zis mai sus. Macar stiu. Sunt multi care nu stiu.
mizeriashul
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mar 2021, 21:21
Zile de abstinență: 12,12,2022

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de mizeriashul »

6.

Multumesc tuturor, mai ales tie, Tudor. Sper ca m-ai iertat, imi cer mii de scuze!
Intru in fiecare seara pe https://aa-intergroup.org/oiaa/meetings/ si gasesc cate o sedinta online atunci cand doresc.
Inteleg ca nu sunt ca cele face to face dar mie imi fac bine si astea.

Toate bune!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut sunt Catalin si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

mizeriashul scrie:6.

Multumesc tuturor, mai ales tie, Tudor. Sper ca m-ai iertat, imi cer mii de scuze!
Intru in fiecare seara pe https://aa-intergroup.org/oiaa/meetings/ si gasesc cate o sedinta online atunci cand doresc.
Inteleg ca nu sunt ca cele face to face dar mie imi fac bine si astea.

Toate bune!
Cele mai" bune" ședințe sunt cele în care îi vezi și îl simți pe cel care este in recuperare langa tine.
In spatele "tastaturii" "tentația" este mare . Mulți evită prezența pentru că la grup există și mirosul "in direct" iar cel care se prezintă "sunt x ,alcoolic... nu am consumat azi " miroase nu îi vede minte pe cei din sală ci pe el. Online este inodor dar are curaj pentru că se simte "acoperit."
De când sau deschis sălile de ședințe mulți dintre cei online au ... dispărut. 😐😐😶
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns