021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Tata alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tata alcoolic

Mesaj de tudor »

rlfu19 scrie:Buna! Iti scriu si eu pentru ca ma confrunt cu o situatie similara. Eu am 31 ani, sunt plecata de acasa de vreo doi ani, dar locuiesc tot in oras cu ai mei. Tata e alcoolic de cand il stiu. Altfel, peaceful, nu face probleme, nu cheltuie banii familiei, gospodar, ajuta la gatit, la curatenie, face o gramada de treburi prin casa, zugraveala, electricitate si tot ce iti poti imagina. Painea lui Dumnezeu, ar zice unii. Singurul downside, de parca ar fi putin lucru, nu e mai niciodata treaz 100%, inclusiv in timpul activitatilor mentionate mai sus. Implicit, nu e reliable pentru lucruri comune decat daca ii comunici in avans ca maine mergem sau facem anume lucru. Atunci se abtine, bifeaza taskul, apoi o ia de la capat.
Aceeasi situatie de a fi intre ciocan si nicovala cu mama mea, am avut nenumarate discutii cu ea, la telefon, pe viu. Am vorbit si cu el, si cu plans, si cu coarda sensibila. Promisiuni pana a doua zi.
Din pacate, nu am nici eu vreo solutie, caut de multi ani si nu vad lumina de la capatul tunelului. Cumva te invidiez ca macar distanta fizica te ajuta sa nu mai fii la fel de presat de discutiile de acasa.
Urmaresc cu mare interes niste solutii pentru problema ta, din partea unor oameni cu mai multa experienta, in speranta ca as putea sa replic si eu ceva in situatia mea.
Poate veti gasi un sprijin de la cei care au trecut prin ceea ce treceti voi :

https://www.facebook.com/Copii-Adul%C8% ... 5514139552
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tata alcoolic

Mesaj de Aliata »

Te-ai gandit vreodata cat de nefericit e? Te-ai gandit vreodata sa-l intrebi ce-l doare? Te-ai gandit vreodata ca mama ta are aceeasi parte din vina?
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tata alcoolic

Mesaj de Aliata »

Exista cazuri unde alcoolismul duce la abuzuri pe toate planurile. Din ce ai scris nu este cazul tau, dar totusi judeci atat de tare.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tata alcoolic

Mesaj de Aliata »

De ce?
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Tata alcoolic

Mesaj de Vbc »

Aliata scrie:Exista cazuri unde alcoolismul duce la abuzuri pe toate planurile. Din ce ai scris nu este cazul tau, dar totusi judeci atat de tare.
👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Tata alcoolic

Mesaj de Airam »

Aliata draga, judeci prea aspru acest tanar. E drept, e sadic,sa doresti moartea parintilor. Parintii care fac copii, au datoria sa-i creasca, eu ca si copil respect parintii ca mi au dat viata, îi ajut cu ce pot, dar ca ei s-au sacrificat sa ma creasca, a fost alegerea lor. Persoanele care beau, isi gasesc diverse motive de nefericire, ca sa-si justifice consumul. Si noi parintii, nu trebuie sa impovaram copiii, cu problemele noastre. Mi se intampla si mie cu mama, eu nu apuc sa-i spun nimic, fiindca ea tot timpul se vaita. E dureros!
Unul din motivele care m-au determinat sa ma las de baut, a fost si dorinta mea, de-a nu impovara copilul cu problemele mele.
Un sfat pentru tine, tinere, roag-o pe mama ta sa nu-ti mai povesteasca tot timpul problemele dumneaiei!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Tata alcoolic

Mesaj de Aliata »

Buna seara!

Draga mea, nu am judecat, doar am simtit ca e un pic cam dur si m-am exprimat. E sadic, zici:)? "Datorie" suna cam obligativ, fara sentimente reale in adevaratul sens al cuvantului.
Te imbratisez!

Seara frumoasa tuturor!
Scrie răspuns