021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Aici puteti povesti experientele personale.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de joystick »

@Crissa: de ce nu incepi cu niste analize?
Pe mine astea m-au convins (o ecografie).

Nu stiu ce parere au altii, dar lasatul de alcool trebuie sa vina cu un echilibru...la mine nu a venit (inca) dar ma motiveaza faptul ca reusesc sa ma tin departe de alcool. Ah, sio ce satisfactie am...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de lupica »

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Minks
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Dec 2021, 00:54

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Minks »

Bună ziua, vreau sa îmi cer mii de scuze pentru dispariția mea brusca de pe aici, dar veștile sunt bune.

Am rămas fidel angajamentului pe care l-am luat în ziua în care am deschis acest topic pe forum. Nu m-am mai atins de niciun gram de alcool, mi-am schimbat complet viata în astea câteva luni.
N-a fost ușor, au fost momente când am crezut ca o sa cedez, am ajuns chiar în punctul în care îmi cumpărasem alcoolul dar a sfârșit în tomberon.

Ziceam de dispariția mea, singurul motiv a fost acela ca m-am concentrat foarte tare pe job și pe relația cu familia încât efectiv am încetat sa mai folosesc internetul pentru o perioada de câteva luni.

Multumesc mult ca existați, sper ca sunteți bine, sper și ca povestea asta de aici o sa fie un gram de motivație pentru cei ce se afla prinși în adictia asta. Eu nu ma culc pe ureche, știu ca este și o sa fie o lupta continua.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de joystick »

Pai sa vedem...cred ca eu am inceput programul "zero alcool" cu o saptamana inaintea ta.
Sunt ok si eu. Am baut o gura de bere normala dar neintentionat (credeam ca e fara). De fapt s-a intamplat de vreo 3 ori, insa de fiecare data, restuld e bere a zburat.

Eu mi-am facut o alta teorie. Nu are nicio importanta ca bem. Problema e DE CE BEM? Adica problema trebuie rezolvata de la radacina. Eu nu am reusit sa atac radacina. Imi imaginez chestia cu dependenta ca pe o planta. Eu acum i-am rupt partea de deasupra pamantului (adica nu am mai baut, fortat). Nu am rezolvat insa cauza. Iar aia e adanca. O stiu...dar...e mult mai complicat. Stiu ca oricand pot recidiva...pentru ca as vrea doar sa mai calmez durerea (radacina). momentan, ma motiveaza senzatia de bine pe care mi-o da lipsa alcoolului. Ma simt liber, imi place! Nu mai vreau sa fiu iar dependent...si poate, usor, usor, lucrez si la cauza. Acum, stiu ca e acolo dar parca, am reusit un pic sa afecteaz radacina...e un pic slabita fara frunze...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de tudor »

Vă salut!
Felicitări pentru abstinență!
Keep going!
joystick scrie: Eu mi-am facut o alta teorie. Nu are nicio importanta ca bem. Problema e DE CE BEM? Adica problema trebuie rezolvata de la radacina. Eu nu am reusit sa atac radacina. Imi imaginez chestia cu dependenta ca pe o planta. Eu acum i-am rupt partea de deasupra pamantului (adica nu am mai baut, fortat). Nu am rezolvat insa cauza. Iar aia e adanca. O stiu...dar...e mult mai complicat. Stiu ca oricand pot recidiva...pentru ca as vrea doar sa mai calmez durerea (radacina). momentan, ma motiveaza senzatia de bine pe care mi-o da lipsa alcoolului. Ma simt liber, imi place! Nu mai vreau sa fiu iar dependent...si poate, usor, usor, lucrez si la cauza. Acum, stiu ca e acolo dar parca, am reusit un pic sa afecteaz radacina...e un pic slabita fara frunze...
Poate va ajuta:
<<Am crezut ca *imprejurarile* ne au condus la baut,dar cand am incercat sa le corectam si am descoperit ca nu le putem schimba pana la satisfacerea noastra totala,bautul nostru a scapat de sub control si am devenit alcoolici.Nu ne a trecut niciodata prin minte ca e nevoie sa ne schimbam pe noi insine pentru a face fata imprejurarilor ,oricare ar fi ele.>>
Din cartea Alcolicii Anonimi

Imagine
Toate cele bune vă doresc și abstinență continuă!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de lupica »

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns