021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Aici puteti povesti experientele personale.
Minks
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Dec 2021, 00:54

Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Minks »

Salutare și Sărbători Fericite!

Numele meu este Cristi, am 27 de ani, am probleme cu alcoolul și sper ca faptul ca am decis sa povestesc prin ce trec o sa ma ajute în primul rand sa ma descarc și în al doilea rand sa găsesc ajutor fiindcă dpdv. psihic sunt destul de răvășit în momentul de fata, deci, sa începem, sper sa cuprind tot ce e de zis, e posibil sa ma lungesc un pic.

Ca și introducere mi se pare foarte important sa menționez ca am cazuri de alcoolici în familie, și anume tatăl meu, dependenta de alcool i-a adus din păcate și sfârșitul, în 2005, la 37 de ani, din cauza cirozei. De asemenea și tatăl lui a avut aceleași probleme dar nu la fel de grave, consuma mult dar nu ajungea în stările de beție la care ajungea tatăl meu.
Decesul tatălui meu a fost și motivul pentru care o buna perioada de timp efectiv am urat alcoolul și oamenii care se îmbată, atunci nu ii înțelegeam și mergeam pe ideea ca nu iti toarnă nimeni pe gat și te poți stăpâni, ce naiv eram. :))

Primul contact cu alcoolul mi-l amintesc perfect fiindcă cumva mi-am dat seama ca din momentul ala o sa am de "tras" din cauza asta, aveam 17 ani și eram la ziua de naștere a unui verișor, cu toate rudele pe lângă noi, am început cu o bere, apoi am trecut pe vin și am continuat cu tărie, mi-am dat seama ca îmi place, ca simt nevoia sa beau, mi se părea ca îmi merge mintea mai ager, ca sunt mai amuzant, etc., mi se părea ca efectiv ma face un om mai bun dar e evident ca nu era asa, mi-am dat seama a doua zi, când mi-au povestit ceilalți cât de repede am băut și în ce hal m-a schimbat, toți mi-au zis ca sunt "alt om" la bautură, și nu neapărat în sensul cel mai bun. Nu eram violent dar trecusem de limita aia de dezinhibare și ma îndreptăm rapid către penibil - eu sunt o fire introvertita, dar la alcool trec în extrema cealaltă și devin extrem de enervant și agasant cu cei din jur. După episodul cu ziua de naștere mama mea a ținut neapărat sa vorbească cu mine și sa îmi explice ca urmez același tipar cu tatăl meu și m-a rugat din tot sufletul sa nu mai beau fiindcă o sa ajung ca el. Eu atunci nu prea o credeam, încă aveam impresia ca știu ce fac, ca nu am o problema și ca nu sunt singurul care s-a îmbătat.

A urmat apoi febra majoratelor, aveam un anturaj cu aceleași interese comune (printre care și excesul de alcool) și chestia asta cumva m-a și păcălit ca nu am o problema, aveam impresia ca asta face toată lumea, dacă ii vedeam și pe ei la fel ca mine, nici nu eram judecat, și efectiv eram cumva mândri de noi, aveam impresia ca suntem "smecheri" și ca asta fac oamenii smecheri. Singurele treziri la realitate erau când o vedeam pe mama cât e de îngrijorată când ma vedea în ce stări ajungeam câteodată acasă, dar îmi trecea repede, bagam celebra replica cu "o data la nu știu cât timp... N-are nimic"

Apoi a urmat întrarea la facultate și începutul unei relații care cumva m-a ținut departe de excesele mele o perioada dar nu în totalitate, când se ivea câte un eveniment, era clar ce urma. Cu riscul de a ma repeta, asta ma și pacalea atunci, aveam impresia ca o data la ceva timp n-are nimic, fiindca nu beam când eram acasă și nici când ieseam în oraș fiindcă luam mereu mașina după mine.
Problemele mele mari au apărut în momentul în care au început sa scârțâie lucrurile în relație, la fiecare cearta simțeam nevoia sa consum alcool având falsa impresie ca ma liniștește dar nu reușeam decât sa ma agit și mai tare, sa devin violent din punct de vedere verbal (de regula certurile erau prin mesaje) - am o limba foarte taioasa când sunt băut și arunc cu lucruri grele, chestie care mi-a făcut enorm de multe probleme, pe toate planurile.
Am decis sa închei relația dar am rămas cu dorința asta de a consuma alcool, la fiecare chestie negativa care apărea în viata mea - fuga la magazin. Mi-am dat seama ca am probleme și în momentul în care am început sa beau pe ascuns, sa nu ma vadă mama - beam în mașină, beam pe scara blocului, deja ajunsesem în punctul în care beam din obișnuită dar eram oarecum temperat, nu ajungeam la Black out dar ma făceam destul de bine. Sunt și fumător, și în timp ce consum alcool fumez extrem de mult (după o seara "puternica" am degetele galbene din cauza fumului.

Cu timpul, mulți cunoscuți și prieteni au început sa fie îngrijorați de felul în care beau și cât de repede ma transform, mi s-a spus în nenumărate rânduri sa o las mai ușor și în mare parte din cazuri chiar ma conformam, urmau perioade de abstinenta - pana la următorul trigger, următoarea chestie negativa (și nu erau neapărat chestii grave). Următoarea zi nu eram bun de nimic, nu ma ridicam din pat, nu mancam și efectiv am început sa ma izolez, mi-era rușine de mine și de felul în care ma comportam, am început sa am probleme la locul de munca (întârziam, deficiente de atenție, etc.), în relații, în familie, etc. Mereu îmi cautam motive și scuze sa consum, a doua zi efectiv ma uram, juram ca nu ma mai ating de el, ma tineam de cuvânt 1-2 săptămâni și se întâmpla din nou.

În momentul de fata am cam atins apogeul, am deja 6 săptămâni din care 70% din seri am consumat minim 6 doze de bere, la munca nu mai dau absolut nici un randament, ai mei nu vor sa mai vorbească cu mine, am devenit incredibil de emotiv (eu fiind genul de om mai rece), mănânc o data pe zi și atunci puțin, am început sa îmi neglijez aspectul fizic și toate chestiile astea ma fac doar sa revin la dozele mele de bere. Chiar am nevoie de ajutor, nu vreau sa îmi plâng de mila, am noroc ca încă nu am probleme de sănătate asociate cu chestia asta, dar sunt foarte afectat din punct de vedere social.
Sunt foarte conștient ca am o problema și sunt dispus sa lucrez la ea, nu vreau sa ajung ca taicamiu.


Multumesc frumos ca ati citit, îmi cer scuze dacă e prea lung, sper ca nu v-am plictisit. Sărbători fericite și sper sa legam o prietenie, chiar m-a ajutat mult ca m-am descarcat.
Minks
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Dec 2021, 00:54

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Minks »

Îmi cer scuze pentru dublu post, dar nu am somn și voiam sa mai adaug niște chestii.
Nu am stări de sevraj în perioadele în care nu consum, nici nu pot sa zic ca ma gândesc foarte mult la alcool în timpul zilei și nici nu salivez când ii vad pe alții ca beau, am si momente când efectiv "nu are cădere" și momente când o bere o consider suficienta.
Problemele mele sunt în momentele în care, cum spuneam, apar mici bruiaje în viata mea, mici chestii care ma fac sa cred ca trec mai ușor prin ele dacă beau ceva, și pierd controlul, a doua zi ma simt efectiv groaznic (și fizic dar mai ales psihic).

Ultimul impediment care a apărut și m-a aruncat în pasa asta de care va povesteam în primul mesaj a fost tot legat de o relație sfârșita prost din care am ieșit sifonat și cu mari probleme cu încrederea în oameni și efectiv am dat fuga la magazin. Sunt genul de om autocritic și de multe ori am impresia ca sunt un om slab fiindcă acționez asa, am impresia ca sunt laș și alcoolul îmi da curaj cumva sau ma deconectează de realitate sau cel puțin ma face sa o privesc distorsionat.

Din păcate nu am cerut pana acum ajutor nicăieri, știu ca ar trebui sa încep sa vad un psiholog fiindcă multe chestii mi se trag din faptul ca țin în mine și nu ma descarc, nu discut cu nimeni, nu ma deschid în fata nimănui. Sunt conștient ca am și o forma de depresie și anxietate fiindcă corespund tuturor indicatorilor, stima de sine foarte scăzută, nu ma mai bucura absolut nimic, la gânduri suicidale încă nu am ajuns și sper sa nu.

Ultima oara am băut ieri seara, 6 doze de bere și aproape 2 litri de vin, am adormit pe la 7 dimineața și am zăcut efectiv toată ziua, nu am mâncat absolut nimic și presimt ca o sa adorm iar dimineața. Mi-e foarte rău dar vreau sa fie ultima escapada, mi-a ajuns, ajung la vorbele mamei de acum 10 ani și nu vreau, mai am extrem de multe lucruri de făcut și o groaza de demonstrat, chestia asta mi-a adus și probleme financiare fiindcă am ajuns sa cheltui extrem de mult pe vicii, am ajuns la 2 pachete de țigări pe zi.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de And_y »

Buna dimineata Cristi,
Bine ai venit pe forum!
Povestea ta seamana cu a mea. Si eu m-am imbatat prima data la 17 ani, la 28 de ani am realizat ca am o problema cu alcoolul, dar am continuat inca 10 ani. Acum i-mi doresc sa ma fi lasat de baut de atunci. Scuteam multa suferinta.
Aici pe forum o sa gasesti ajutor, sunt membrii cu vechime in abstinenta.
Nimic nu e intamplator.
Minks
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Dec 2021, 00:54

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Minks »

Salut And_y, mersi frumos de răspuns și sper ca ești bine acum!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Vbc »

Salut
Povestea ta seamana foarte mult si cu a mea, defapt majoritatea povestilor sunt asemanatoare in tr un fel sau altul, aici .
Daca iti doresti cu adevarat sa renunti la baut , o poti face cu siguranta, cheia e la tine Cristi, mai tarziu poate fi mai greu, cand dependenta de alcool te acapareaza in totalitate.
Ramai pe forum, citeste povestile altora, sfaturile lor sunt foarte motivante si te pot ajuta foarte mult, vei descoperi persoane aici care au foarte multi ani de abstinenta, poti merge la sedintele A.A , ai posibilitatea daca iti doresti cu adevarat, sa stai departe de primul pahar!
Zi buna!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Minks
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Dec 2021, 00:54

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Minks »

Salut Vbc, mulțumesc frumos de răspuns și de sfaturi!

Sa știi ca asta urmează sa fac, m-am interesat deja unde se țin întâlnirile AA la mine în oras, și o sa îmi fac curaj și o sa merg la prima cât mai curand.
Am avut o discuție deschisa pe tema asta, cu 2 prieteni mai apropiați. Aparent nu sunt asa de singur și neînțeles cum aveam eu impresia.


Sper și trebuie sa reușesc, o sa va țin la curent, am trecut de primele 24 de ore treaz, am reușit sa mănânc bine astăzi și continui sa citesc pe aici, cum ai zis și tu, sunt povesti și sfaturi foarte puternice printre rândurile astea.
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Ginditorul »

Buna Cristi si sarbatori abstinente si fericite iti doresc!
Nu toti cei care vor sa devina abstinenti si reusesc, imi spunea un bun prieten abstinent cam de-o vre-o 15 ani, prieten care si scrie aici pe Forum.Probabil ca nu ti-a vazut inca postarea dar cu siguranta iti va scrie si el.
Deci, este f laudabil ca ai realizat ca ai o problema si daca vrei sa faci ceva bun in sensul bun al cuvantului ,cu viata ta, aceasta este atitudina corecta si primul pas l-ai si facut ceva.Nu conteaza in viata cine esti si ceea ce ai pt ca alcoolul distruge democratic la fel in fiecare, netinand cont de nimic.
Invata si tu din povestile adevarate de pe acest Forum din care multi au inteles ceea ce trebuie sa faca si s-au curat de acesta "boala" cumplita care se numeste alcoolism si care in timp progreseaza si se cronicizeaza daca nu o tratezi.Asadar citeste si reciteste Forumul si suntem aici alaturi de tine pt orice intrebare, mult mai bine este sa inveti din greselile altora decat dintr-ale tale...
Mult succes si tine aproape!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de And_y »

Buna seara Cristi,
Multumesc ptr. intrebare, sunt bine.
Nimic nu e intamplator.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Vbc »

Minks scrie:Salut Vbc, mulțumesc frumos de răspuns și de sfaturi!

Sa știi ca asta urmează sa fac, m-am interesat deja unde se țin întâlnirile AA la mine în oras, și o sa îmi fac curaj și o sa merg la prima cât mai curand.
Am avut o discuție deschisa pe tema asta, cu 2 prieteni mai apropiați. Aparent nu sunt asa de singur și neînțeles cum aveam eu impresia.


Sper și trebuie sa reușesc, o sa va țin la curent, am trecut de primele 24 de ore treaz, am reușit sa mănânc bine astăzi și continui sa citesc pe aici, cum ai zis și tu, sunt povesti și sfaturi foarte puternice printre rândurile astea.

Ma bucur pentru tine!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de tudor »

Buna dimineata , Cristi !
Bine ai venit pe acest forum car a ajutat multe persoane sa intre si sa ramana in abstinenta.
Si eu m-am regasit in ce ne-ai povestit despre " experienta" ta cu alcoolul Am baut si eu in liceu apoi a fost episoade de abuz pana ce am inceput sa beau regulat si compulsiv dupa 30 de ani .
Am avut un bunic si doi unchi care au murit de boli generate de alcolism si desi stiam ca este boala ereditara am continuat sa beau .
Despre mine poti citi aici : viewtopic.php?f=9&t=182&p=79715#p79715
Ma bucur ca vrei sa mergi la Alcolicii anonimi si te indemn sa faci asta . Pe mine m-a ajutat din momentul in care am cunoscut AA nu am mai dorit sa beau dar tot de atunci particip la sedintele AA pentru ca eu nu am baut la fara frecventa de recuperarea nu se face la fara frecventa .Dar fiecare are "mersul sau in abstinenta".
Dupa sarbatori iti sugerez sa mergi si la psiholog dar la sedintele AA iti sugerez sa mergi imediat dar vrei cu adevarat sa incetezi bautul . Pune mana si suna . https://alcooliciianonimi.ro/ acolo vei gasi numarul general unde vei primi indicatii despre grupul din orasul tau . Nu crede tot ce iti spunea mintea ta dependenta de alcool .Intotdeauna ea spune "de maine" .La AA vei gasi programul de 24 de ore AZI NU BEAU !
Ramai alaturi de noi pe forum si vei gasi in noi prieteni care te vor intelege prin ce treci tu pentru ca am trecut prin cele ce treci tu .
Sugestii : Nu te atingi de primul pahar , nu te poti imbata .
Un pahar este prea mult si o suta nu ajung.
Fiecare zi la timpul ei.
Nimeni nu spune ca este usor dar nu este imposibil . Nimeni nu a murit ca nu mai bea alcool dar majoritatea mor pentru ca nu vor sa se lase de baut Este o bola care omoara incet .

Imagine

Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns