021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Aici puteti povesti experientele personale.
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Ginditorul »

Felicitari si ma bucur mult si eu pt reusita ta si nu exagera cu grija pt diseara, pt ca sunt sigur ca vei fi abstinent daca ai cititt acest Forum.Ca si tine au fost f multi care astazi au ani buni de abstinenta.Construieste-ti in creierul tau ca asta este starea normala in care trebuie sa fii, abstinent si nu o stare falsa creata prin a mima fericirea prin alcool...
La multi ani cu sanatate, fericire si intelepciune si un Revelion abstinent alaturi de cei dragi!

Tine aproape si scrie aici daca iti vine sa bei si cineva te va ajuta sa nu faci asta...!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de And_y »

Buna ziua Cristi,
Felicitari pentru cele 7 zile de abstinenta si un An nou fericit!
Nimic nu e intamplator.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Vbc »

Cristi,Ma bucur pentru tine!
Felicitari!
Tine-o doar asa !
La multi ani!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Minks
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Dec 2021, 00:54

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Minks »

Sper ca anul nou v-a găsit asa cum v-ați dorit!

Pe mine m-a găsit treaz și înconjurat de oameni pe care alcoolul m-a făcut sa ii îndepărtez, mi-am strâns mama in brate după luni de zile în care abia dacă mai schimbam o vorba, am putut sa discut cu prietenii ore în șir fără sa mi se impleticeasca limba sau sa se uite cu îngrijorare la mine cum golesc paharele din 2 înghițituri. E bine asa și vreau sa dureze, asa trebuie sa fie.

Va mulțumesc din suflet, încă o dată, ca sunteți "complici" în procesul asta de schimbare la care am început sa lucrez, chiar dacă nu demult.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de tudor »

Minks scrie:Sper ca anul nou v-a găsit asa cum v-ați dorit!

Pe mine m-a găsit treaz și înconjurat de oameni pe care alcoolul m-a făcut sa ii îndepărtez, mi-am strâns mama in brate după luni de zile în care abia dacă mai schimbam o vorba, am putut sa discut cu prietenii ore în șir fără sa mi se impleticeasca limba sau sa se uite cu îngrijorare la mine cum golesc paharele din 2 înghițituri. E bine asa și vreau sa dureze, asa trebuie sa fie.

Va mulțumesc din suflet, încă o dată, ca sunteți "complici" în procesul asta de schimbare la care am început sa lucrez, chiar dacă nu demult.
Felicitari Cristi!
Tine aproape de forum !

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de lupica »

felicitari !!!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Airam »

Cristi, sper ca esti bine!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de joystick »

Eu sunt cred ca cel mai tanar "abstinent" de aici.
Din ce am mai citit de la colegi, chiar daca ai un derapaj si ai mai consumat ceva, important e sa revii pe drumul cel bun.
Eu inca nu am derapat...sper sa fiu mereu cel putin la fel de "puternic" ca si pana acum.

Si eu o sa vreau sa merg la intalnirile AA dar sa mai dispara mizeria asta e covid. La munca se infecteaza birouri intregi...
Crissa
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 21 Aug 2022, 16:52

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de Crissa »

Bună Cristi, eu sunt Cristina și este prima data cand postez pe acest forum.
Mi-a atras atenția cât de mult ni se aseamănă povestiile și am rămas oarecum marcata cum mulți dintre noi începem din aceleași motive..Spre deosebire de tine n-am reușit niciodată sa trec de mai mult de 3 zile fără sa beau și asta îmi termina stima de sine și ma face sa ma urăsc însumi zilnic. La mine e mantra aia de mâine..mâine fac mâine dreg dar se pare ca nu reușesc oricât de mult mi-as dori sa închei capitolul asta efectiv..îți doresc mult noroc și stăpânire de sine!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Cristi și asta e povestea mea.

Mesaj de tudor »

Bună ziua, Cristina!
Numele meu este Tudor și sunt abstinent la alcool de câți ani de zile.
Procrastinare se numește amânarea zilnică a lucrurilor și acțiunilor care ne-ar putea salva viața.
Și eu am amânat ani de zile sa mă las de băut până am ajuns sa îmi pierd stima de sine Într-o zi am zi "Gata !!!" Și am trecut la acțiune.
Adică am încetat băutul și am început să merg la grupurile de suport AA și de atunci sunt abstinent.
Programul meu de abstinență este AZI NU BEAU fiecare zi la timpul.


Imagine

Imagine

Imagine
Și tu poți reuși.
Numai tu poți reuși dar nu poți de una singură.
Mergi la grupul de suport din localitatea unde te afli.
Caută pe internet Alcolicii anonimi.ro și sună pentru informații exacte despre Grupul AA din localitatea ta
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns