021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Am revenit...
Am avut cateva scapari...niste analize...de genul...ce-ar fi daca as mai bea o bere la un moment dat, ce-ar fi daca...

Adevarul este ca am nevoie de niste momente de relaxare, de deconectare si nu prea stiu cum sa le gasesc. E drept ca am facut niste schimbari in ultimul timp insa tot deprimat ma simt. Parca nu s-a schimbat mare lucru in ultimii 10 ani.

E drept ca daca as bea o singura bere as regreta-o foarte mult. Am mai bine de 5 luni fara alcool. Parca au trecut 1000 de ani din acea perioada urata. Parca nu am baut niciodata. Multi se mira cand le zic ca nu mai beau ptr ca am facut excese..."tu...beai?". Eu, eu sunt ala.

Am uneori niste stari de-alea in care imi doresc sa fac ceva...sa...nu stiu ce. Imi mai bagasec bucurii efemere in diverse achizitii insa alea dispar repede.... Voi ce faceti/faceati in astfel de momente?

Poate ca m-am invatat cu binele, poate pentru ca nu am pierdut mai nimic din cauza alcoolului mi s-a urat cu binele....
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de lupica »

👌👌👌
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Daca se mai intreaba cineva ce mai fac...bine, nu se intreaba nimeni.
Exceptand ziua de azi cand am lucrat de acasa si am baut tot ce am prins prin casa (de la lapte la cola si de la apa la ...2 beri fara alcool) sunt ok.

Alcool am baut o singura data...semiconstient. Am fost plecat din tara si mi-am luat niste beri fara alcool impreuna cu apa si suc. Am ajuns la hotel si cum am mers prin soare am zis sa beau o bere cu un prieten. El nu (mai) consuma alcool de mult timp decat f putin insa de data asta si-a luat o bere normala. Eu am desfacut berea mea pe care scria fara alcool dar dupa ce am baut cateva guri am vazut ca e de fapt 0.5%. Am mai baut cateva guri iar constiinta a zis...sa o arunc. Asa ca nu s-a pus. Am desfacut alta ca aveam luate vreo 2 sau 3 (diferite tipuri).

In rest...seara...continui sa beau cate una fara si apa. Am inceput sa limitez sticlele de cola care ajungeau deja la 3 pe zi (0.33) la una. Incerc sa o tin asa...Banii de pe alcool ii dau pe gadgeturi. Tocmai ce eram trist ca am dat vreo 70 EUR pe un ciclocomputer iar cand scriam randurile astea ma gandeam ca dadeam banii astia pe bautura poate in 2-3-4 saptamani asa ca....

Sper ca bautul sa nu ami revina in viata mea niciodata (cu atat ami mult cronic) si sper sa pot sa ajut si eu pe cineva. Se fac imediat 7 luni de abstinenta...
Nu stiu ce fac maine, dar azi nu beau nimic cu alcool :)...bine, exceptie paote cativa castraveti cu otet!

PS acum vad ca la status imi scrie: 200 de zile de abstinenta!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de lupica »

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de admin »

Felicitari !!!
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Am avut ieri o zi...cu o incarcatura emotionala cam puternica. In mod normal bagam vreo 2 beri...de relaxare.
Trebuie sa recunosc ca multe decizii (bune) le-am luat dupa o cantitate de alcool. Stergeam anumite inhibitii stupide de care nu pot sa scap si gandeam mai bine. Stiu ce scriu. Nu, nu e un motiv pentru a bea dar am luat nute decizii dupa 2 beri mai bune decat le-as fi luat fara. Dar asta este...in alta ordine de idei...am avut nevoie de suport....de ceva.

Ei bine, am gasit ceva care m-a ajutat sa ma calmez si sa dorm linistit. Nu este alcool, nu este ilegal...

Alcoolul nu mai este o provocare fizica...poate ca nici nu a fost. Acum e ca un fruct interzis...dar sunt bine. Desi vin dupa o perioada lunga de consum, sunt bine. Sunt relaxat.
Am in continuare berea fara alcool. Pe mine se pare ca m-a ajutat pana in acest moment desi unele persoane spuneau contrariul.

Nu stiu ce fac maine...poate ca beau alcool, poate ca nu. Stiu sigur ceva: AZI NU BEAU!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Salut,

Mi-am facut inca o ecografie...ficatul e mult mai bine...doar putin gras. Medicul a zis ca s-a recuperat bine si se vede ca am luat actiuni. Din pacate acum mi-a atras atentia asupra unei alte afectiuni de care trebuie sa ne ocupam. Nu e grav dar trebuie sa vedem cauza (nu e alcool). O sa refac aceasta eocgrafie peste un an. Sper sa fie la fel de "alcool free".
Am 251 de zile de abstinenta si mi-e bine...poate doar ca ma gandesc ca alcoolul e ca un fruct interzis si...parca as vrea dar doar ptr ca stiu ca nu am voie.

Pacata ca nu e mai multa activitate pe acest forum...sunt multi cu probleme...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

joystick scrie:Salut,

Mi-am facut inca o ecografie...ficatul e mult mai bine...doar putin gras. Medicul a zis ca s-a recuperat bine si se vede ca am luat actiuni. Din pacate acum mi-a atras atentia asupra unei alte afectiuni de care trebuie sa ne ocupam. Nu e grav dar trebuie sa vedem cauza (nu e alcool). O sa refac aceasta eocgrafie peste un an. Sper sa fie la fel de "alcool free".
Am 251 de zile de abstinenta si mi-e bine...poate doar ca ma gandesc ca alcoolul e ca un fruct interzis si...parca as vrea dar doar ptr ca stiu ca nu am voie.

Pacata ca nu e mai multa activitate pe acest forum...sunt multi cu probleme...
Joystyck , felicitări pentru cele 251 de zile de abstinență.
Ficatul gras "se redresează" cu dieta adecvată și medicamente iar apoi se menține sănătos într-un regim de viață... sănătos.
.
Cât despre activitatea slabă de pe forum ce pot sa spun decât că este... plictisitor să postezi de unul singur.
Postează tu mai des și vei primi feedback ...mai des.
Momentan ești tot boboc și așa spune mult despre numărul postărilor tale.
Toate cele bune și să ne citim numai de bine.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Am 251 de zile de abstinenta si mi-e bine...poate doar ca ma gandesc ca alcoolul e ca un fruct interzis si...parca as vrea dar doar ptr ca stiu ca nu am voie. FELICITARI

Din nefericire eu am recazut , de cateva ori vara asta , 2 3 pahare de vin ,crezand ca pot controla , ..... pana aseara cand am baut pana la amnezie....😥 stiam ca ma amagesc sigur, alcoolul chiar este viclean si rabdator" te asteapta tot timpul la cotitura
Nu am decat sa o iau de la capat, asta incerc sa fac de azi...perioada in care nu am baut 2ani si 9luni a fost foarte frumoasa
Zi frumoasa sa aveti si senina!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

Hey!
Nu-i bai, ai vazut cum e inapoi si nu e bine. Treci peste! Spuneai, acum ceva timp, ca prima zi e cea mai grea si chiar asa este. Maine, va fi totul mai binisor:).
So, capul sus si mergi inainte! Incearca sa identifici cauza si s-o rezolvi cumva. Regretele nu-si au rostul acum. Important e sa te aduni si sa nu mai pui mana pe pahar.
Scrie răspuns