021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

😊😊
Pff, abia ma trezisem (din somn:)) si citisem ca si continuitate. Chiar ma gandeam ce l-a apucat sa doneze sange:)).
Oricum, ce-am scris e universal valabil pentru toti consumatorii abuzivi, asa ca n-am scris in van.
Nu e asa ciudat, esti "alcoolic" (cum ai afirmat) si nu pui gura:), dar problema e acolo, ca la orice adictie.
Si la diabetici, nu au voie zahar dar au o problema cu el.
Cat despre raspuns, dupa un an pe dreapta:), eu as raspunde "Nu, nu consum"!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Eu as fi răspuns "ocazional in fiecare zi " :(
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Am cateva intrebari (nu am supar daca nu imi rapsunzi....si daca ma supar..ce daca :) ). Poate ca ai raspuns sub o forma sau alta dar...
1. De ce ai baut primul pahar? Eu nu il beua pentru ca mi-ar pare rau sa pierd "recordul"
2. De ce nu ti-ai propus un tel: beau doar vinerea, beau doar cu un prieten (cu sotia cat bea el/ea sau cu o unitate mai putin).
3. Acum daca totusi nu mai e abstinenta pe primul loc, de ce nu iti impui o portie? "beau doar vineri si sambata si am la dispozitie 2 sticle de vin" sau... "cumpar luni 2 sticle de vin. ATAT! daca le beua de luni, o saptamana nu mai beau nimic". Ma gandesc ca este singurul lucru care ar putea functiona la noi.

La mine asa merge: ok, nu beau alcool dar ce beau? Bere fara alcool si....lapte. Am chef sa beau? Bag bere. cata? pana imi trece. Daca ma gandesc bine, nu este prima data cand ma apuc de bere fara alcool. Am mai baut..doar ca sa reduc numaruld e calorii. Nu a tinut. Asa cum am mai zis, fara erea fara alcool eram acum probabil iar la consum. Cat? Probabil ca mai putin insa tot as fi ramas la 1-2-3 beri pe seara ceea ce e enorm. Mai bine o ameteala vinerea sau sambata decat zilnic.

Citisem un blog, al unei persoane care zicea ca bea zilnic (mai tanar ca noi) si a zis ca a constientizat ca nue bine. A incetat sa mai bea singur iar apoi, cand iesea cu prietenii, bea "in urma lor", adica era mereu cu in rand in spatele lor. A zis ca asa a redus consumul de alcool. Sunt sigur ca anumite metode merg pe mai multi oameni insa sunt sigur ca sunt si cazuri aparte.

In fine, eu zic ca, daca poti, ar fi ok sa iti limitezi consumul. In pandemie cand aveam chef sa beau ceva si nu aveam nimic (magazine inchise la 21) decat sa ma urc in masina sa ma duc intr-o benzinarie sa imi iau bere...rpeferams a tin post de multe ori (era si mai scumpa si era prea mare deranjul). Nu am intelege gresit, nu mor de foame...nu am o problema sa bau 10-20 de lei pe alcool zilnic insa sunt zgarcit :). Berea fara alcool cred ca e mai scumpa...acum sunt la a 3-a. E drept ca sutn mic, de 0.33 ca nu am mai gasit la sticla mare.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Dacă mi ai pus mie întrebările, uite răspunsurile:
1. Pt ca sunt alcoolic (un moment de neatenție)
2. Aceste metode nu tin mult
3.ultimele 2 sapt am baut 2L sau 3 de vin cate 200ml nu chiar zilnic (ma abținem tare sa beau doar atat, cum a zis Tudor ..

Persoana aia e un bautor abuziv cel mult!!! Sau doar un pusti care se juca de a bautul...cel cu vlogul - asta consider eu
O sa vezi unde te va duce berea fara alcool....lasa calculele ...
Sper sa nu te mai atingi de alcool, asa cum pare ca ti doresti
Seara buna!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Mda... La mine e mai mult o chestie de frustrare ca nu am voie decât ca am nevoie.
Stau și pun acum pe o lista virtuala pro și contra alcool și la naiba dacă în afara de "ma dispera ca nu am voie" mai găsesc ceva pro alcool.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

Multu, Vbc:)

Daca mi te-ai adresat, nu am sa-ti raspund si stii de ce? Nu esti un om sincer, chiar si undercover:). Imi pare rau sa-ti spun asta...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Mesajul era ptr mine.
Nu mai insist. O spun doar ptr ultima oara: berea fără alcool m-a dus la abstinenta de 10 luni. Fără nu știu dacă reușeam și nu știu dacă vedeam clar ca nu făceam bine ce făceam.

Cred ca oricum... Trebuie sa îmi găsesc ceva...

Un weekend frumos sa aveti.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Aliata scrie:Multu, Vbc:)

Daca mi te-ai adresat, nu am sa-ti raspund si stii de ce? Nu esti un om sincer, chiar si undercover:). Imi pare rau sa-ti spun asta...
Am răspuns la un mesaj care urma după raspunsul meu, nu vad ce am greșit?! mai ales ca eram și baut.. am scris ca dacă era pt mine uite răspunsurile
Problema nu este dc sunt eu prefăcut sau nu.. crede-mă ca am destula activitate în viata reala și socializez foarte mult, nu întru pe forum aici ca nu am ce face:).....
Dacă va induc in eroare , voi citi doar
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Nu trebuie sa ti para rau, pt un undercover care nu e sincer....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

[quote="Vbc"]Nu trebuie sa ti para rau, pt un undercover care nu e sincer....
Cu toată sinceritatea eu nu as putea spune același lucru despre tine
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns