021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Salut,

Ma numesc "Joystick" si sunt alcoolic. Am 35 de ani si beau de la vreo 20. Am inceput prin a bea...cola, apoi usur usor am dat-o pe bere. Am avut o scurta perioada in care am vaut si ceva tarie (dar aici...sa zic ca nu am depasit 20-30l in total) si apoi vin. Spre final m-am intors la prima dragoste...berea.
Cat beam? 3-6 beri pe seara sau 0.75-1 L de vin de casa (tare) sau pana la 1.5 l de vin ieftin din comert (bag in box...dintr-ala cu 30-35 de lei dar mai luam si din lidl cu 20 lei).
Provin dintr-o familie de alcoolici: bunica din partea tatalui, unchiul din partea tatalui, tata (care s-a si stins recent, prea devreme, lasand un gol imens in sufletele noastre; cancerul nu a fost de ficat, cel putin nu asta a fost cauza mortii ci localizat la gat), bunicul din partea mamei. Toti sunt morti, au decedat mult prea repede.
Eu am o fetita superba pe care nu vreau sa o parasesc mai devreme. Nu vreau sa ma simta mirosind a alcool asa cum il simteam eu pe tata.

Eu sunt constient de mult ca sunt alcoolic. Si nu sunt mandru deloc. O ecografie recenta, cu alt scop, a relevat un ficat gras alcoolic. Nimic nereversibil a zis medicul. Am recunoscut instant cand m-a intrebat daca beau. Tampenii la bautura nu fac, dar cel mai grav este ca beau seara si dimineata ma urc la volan. Evident ca nu e cea mai buna stare. Nu m-a oprit niciodata politia dar si daca m-ar fi oprit... Alte tampenii nu stiu sa fi facut. De regula sunt "cuminte" cand beau. Putini ar spune ca sunt alcoolic. Muti imi spun..."da' cxe...tu stii sa bei?". Evident ca dimineata la munca nu sunt chiar in parametrii, stiu ca gresesc, iar asta imi distruge starea de spirit. Beau singur.

Am inceput sa discut despre acest aspect cu un prieten bun, care a avut aceeasi problema si a ascuns-o si el. A depasit momentul de ceva timp...si m-a ajutat tare mult discutia

Acum, in cazul meu, nu exista "beau controlat". Am incercat. Fail total. Cea mai lunga perioada de abstinenta a fost de 10 zile...apoi...am baut controlat (pe naiba).

De ce beau? Pentru ca imi place, pentru ca ma relaxeaza. Ce as bea? De preferat alcool insa as bea orice numai ceai si apa nu. In fine, cred ca fiecare alcoolic trebuie sa inlocuiasca bautura alcoolica cu altceva. Se spune ca un alcoolic nu e bine sa treaca la bere fara alcool ca ii va starni pofta. Eu nu cred. Cred ca important este sa renuntam la alcool. Si da, sunt unele beri care au alcool intr-o proportie...sub 0.5% insa e specificat pe eticheta. Sunt unele cu 0.00.

Da, berea fara alcool e naspa. Eu insa am gasit 2 acceptabile. Haineken e una dar...am trecut la Stella la sticla. E scumpa dar e mai ieftina decat cea cu alcool. De ce?
- nu imi face rau
- nu poti bea 5-6 ptr ca o elimimi mai greu
Eu imi iau din selgros cu lada. E 80 de lei o lada si imi ajunge o saptamana si putin.

Se gaseste si vin spumant fara alcool. Mai iau si o sticla de-aia cand vrea nevasta sa bem. Ea nu are nicio problema. Bea cu mine fara alcool si de cand am decis sa nu mai beau nu si-a mai luat nici macar o bere de 0.33. Isi mai lua 1-2 pe luna.

Seara, ca sa imi produc aceeasi excitatie pe care mi-o dadea alcoolul mananc ceva ce imi place f mult: biscuiti oreo cu lapte. Da, nu imi face bine la silueta pentru ca incep sa pun pe mine. Imediat incep sa devin supraponderal conform IMC insa...usor usor voi reduce si asta. Acum imi propun sa nu mai depasesc 2 peri pe zi si 6 biscuiti seara.

In fine, am dorit sa postez asta ca poate ajuta pe cineva. Nu am mai vazut o astfel de abordare.

Am in total 5 saptamani de abstinenta, o singura dorinta de consum dar am trecut peste relativ usor. Berea fara alcool ma ajuta sa pot sa nu fiu frustrat cand ies in oras...

Si inca o treaba...nu ma mai simt vinovat ca beau, ma simt mandru, ma simt liber ca pot sa conduc oricand, ma simt mandru de mine. Si cred ca e din ce in ce mia greu sa mai beau ceva ptr ca as narui ce am construit. Daca imi iau o bere cu alcool sub 0.5% nu o beau. Chiar daca teoretic e nimic, psihic nu e ok.

Sper sa ajute pe cineva acest post.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Salut ,Joystick !
Bine ai venit pe forum !
Abuziv am inceput sa beau dupa 30 de ani .Credeam ca imi face bine si nici nu ma gandeam sa renunt la alcool.Beam singur de cele mai multe ori dar beam mai mult cand era "de pomana" . "Nu faceam urat" dar abia asteptam sa scap de la munca "sa beau ceva " .
Week-end-urile erau "programate" pentru consum .Totul din "viata" mea se invartea in jurul alcolului Apoi anii de consum au inceput sa se simta .
Cand mi-a vazut doctora analizele de sange si ecografia abdominala m-a intrebat daca mai vreau sa traiesc . Mi-a mai zis ca daca vreau sa traiesc trebuie sa renunt la alcool .
""-Bere fara alcool am voie ?
"-Nici macar bere fara alcool pentru ca nu beti pentru gust,domnule pacient , ci pentru efect !
9 luni de azile am baut doar sucuri pana intr-o zi de sarbatoare mare ,vara la un gratar am zis ca nu osa mor muri daca beau bere fara alcool .Nu imediat , a inceput sa ma nemultumeasca berea fara alcool desi 5-6 era "portia mea".
Bineinteles ca am ajuns la bere cu alcool apoi altele.Incetul cu incetul am marit iar cantitatile si am schimbat pe vin si tarie .Am incercat sa nu mai beau deloc dar nu am reusit decat sa raman "uscat"maxim 6 luni o data si de doua ori cate trei luni : Dupa cinci ani de la prima vizita la doctora eram invins de alcool si am zis STOP . Am 13 ani 10 luni si 3 zile de abstinenta continua.Nu a fost usor la inceput si nu am putut singur .
Merg la un grup de suport unde se oamenii abstinenti ii ajuta pe altii sa ramana abstinenti .Nu sunt secta ci grup de terapie .Secretul este sa pui altceva in locul alcoolului , nu bere fara alcool sau sucuri ci ceva bun care sa-ti dea bucurie si sa imparti bucuria cu altii in familie ,cu prietenii. Eu ma destule bucurii ,plimbarii cu bicicleta,zilnic la serviciu si vara in afara orasului , excursii la munte si concedii cu o multime de de prieteni(caci copii sunt mari acum) ori cu fratele si cumnatii .
Dependenta de alcool este o boala cronica , fizica ,psihica (Obsesia pentru alcool) si nu merge cu jumatati de masura si cu "frana de mana trasa" caci se arde cerebelul de pofta si poc iarasi cu paharul in mana .Important este sa iti doresti cu adevarat sa nu mai bei AZI .Si maine la fel este tot un AZI.Si mersul la grupul de suport unde poti auzi ce i-a ajutat pe altii sa ramana abstinenti dar si ce au patit altii care au mai incercat sa bea "controlat ?" 🙂 crezand ca s-au "vindecat" .
Nu te atingi de primul pahar ,nu te poti imbata
Un pahar este prea mult si o suta nu ajung .
Ai grija la ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca .
Tine aproape de forum ca ajuta
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de lupica »

🖐🖐
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Alcoolismul este singura boala care încearcă sa te convingă ca nu o ai"
FOARTE ADEVARAT :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de lupica »

👍
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Salut Tudor, salut tuturor celor care ati avut rabdare sa imi cititi povestea.

Felicitari. As vrea insa sa te depasesc. Sper sa am suficienta ambitie. Ai mare dreptate in tot ceea ce spui. Da, poate ca berea fara alcool nu e o solutie. Poate ca daca va dispare stela de pe piata...voi avea o mare problema ptr ca momentan e singura pe care pot sa o beau (ca si bere). Cred ca la extrem ar merge si ursus...
In fine, beau cam 2-3 pe zi, nu simt nevoia sa cresc doza. As vrea sa o reduc. Mai greu in weekend cand doarme fetita la pranz si eu ma bag in pat in cealata camera si mai butonez ceva...trebuie sa beau. NU am o problema sa beau altceva...insa sucuri as bea in cantitate mai mare. Berea asta e singura care "nu intra" in cantitati mari.
Ai dreptate...iar...bautul e legat de PC/TV. Iar eu seara doar asta fac. Ar trebui sa ma apuc iar de citit poate. Ma bucur insa ca problema mea principala e bautul si nu bautul de alcool. Asta e a 2-a.
Simt seara nevoia sa ma "recompensez", sa ma "relaxez". Daca stau bine sa ma gandesc, si in adolescenta aveam necesitatea asta...ma recompensam mereu cu ceva de mancare seara, in fata tv-ului cand ma uitam la seriale. Drept urmare, ajunsesem la 96 de kg in anul 4 de facultate (e drept ca am 186) dar e mult.
Acum am ajuns lar la 86 (dupa ce scazusem acum 2 ani la 77). Pe langa alcool ma lupt si cu o depresie a cresterii in greutate. Da, lupt pe 2 fronturi dar trebuie sa o fac. Am totusi speranta ca sunt ambitios. De scazut in greutate am scazut de la 95 la 77 iar de paut nu mi-am propus niciodata sa ma las...doar sa nu beau o perioada. Acum sa vedem ce reusesc. E drept ca daca as "scapa" la macar o jumatate de pahar ar fi teribil de greu ptr mine. Ma motiveaza mereu rezultatele. Sa distrug ce am construit pana acum nu prea e o solutie pentru mine.

Nu stiu de ce cineva ar numi AA "secta". Poate doar niste persoane care nu stiu ce inseamna sa fii alcoolic. CIneva spunea, foarte frumos pe aici' ca bautul in exces e ca si cum ai purta o pereche de incaltaminte in fiecare zi. ii distrugi si va trebui sa nu ii mai porti. Asa si ficaul...i-ai dat toata "norma" de bautura pana la 30-40 de ani...iar apoi trebuie sa spui STOP. Si da, bautul controlat nu exista.

Revenind la AA... de unde pot afla unde se desfasoara astfel de intruniri. Nu sunt din bucuresti (si nici nu pot sa merg acolo ptr asa ceva) insa stau intr-un oras mare.

Am revenit destul de tarziu cu un post pentru ca am simtit nevoia sa fiu linistit cand scriu. e drept ca acum beau o bere (fara alcool) insa sunt multumit de unde am ajuns fata de acum 6 saptamani (aproape).

Sunt tare suparat ca nu l-am inteles pe tata...ziceam ca nu vrea sa se lase insa saracul nu putea si eu nu mai vorbeam cu el câteva zile....
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de lupica »

👏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Salut, Joystock!
Nu ai cum sa mă depășești în momentul de față decât dacă beau sau daca mor . Nu iimi doresc nimic din astea AZI. Mâine văd eu . In rest va rămâne aceiași distanță de timp cât timp voi fi abstinent în viață Nu este nici o concurență.
Atâta timp cât mi-am umplut golul interior cu alcool și mâncare neputând nimic in loc am făcut-o abuziv compulsiv.
Dacă vrei să încetezi băutul intra pe site-ul
https://alcooliciianonimi.ro/
Sună la nr de telefon afișat și vei primi detalii despre grupul AA din orașul tău. Totul sub anonimat.
Pot să spui că te numești Gheorghe și de fapt sa fi Ion.
Totul este să vrei să te lași de băut.
O sugestie. Renunță la berea fara alcool. Este o chestiune de timp până recurgi la bere cu alcool.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Salut,

Mersi pentru sustinere :). Ma refeream ca vreau sa te depasesc adica sa zic si eu la un anumit moment ca am 10 ani fara bautura.
Momentan stau bine, nu simt dorinta de a bea. Dependenta la mine se pare ca nu e fizica...e psihica. Nu am avut niciodata sevraj dar beau prea mult. Si da, am constientizat acum cativa ani ca e posibil sa fiu alcoolic. Totul a venit de la mine, nu mi-a zis nimieni asa ceva. Ba mai multi ziceau ca eu nu beau. Deh...nu stiau ei ce faceam eu seara si cat asteptam weekendul ca sa beau 1-2 beri si la pranz; era un cosmar cand ma gandeam ca trebuie sa plec cu masina ca nu trebuia sa beau.

Bun, revenind la berea fara alcool. Vad ca sustii treaba asta...ca nu e buna. Avand in vedere experienta ta, cred ca nu am cum sa te ocntrazic, insa, as vrea sa te intreb pe tine, pe cei care nu mai beti:
1. berea fara alcool va facut rau? Credeti ca a fost cauza unei recidive?
2. cat de mare era pofta?
3. la mine pofta a aparut o singura data...berea asta o stinge cu brio. Doza e in continuare in scadere.
4. eu incerc sa inlocuiesc alcoolul cu altceva ca sa imi fie usor si sa nu fiu frustrat...la voi cum a fost? Nu stiu daca as renunta la ea daca nu mi-ar fi greu.
5. ce va motiveaza sa nu beti? @tudor: mai simti nevoia sa bei? Ce faci atunci?

Da, o sa merg si la AA. De ce nu? O sa mai astept un pic sa mai treaca nebunia asta cu covid.
Oricum, mi se pare o tampenie AZI, sa beau o bere si sa stric saptamanile de abstinenta...pentru ce? Pentru o mizerie de bere cu alcool?
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

Salut:) si sa aveti un nou an asa cum vi-l doriti!
Nu intamplator, zilele trecute, am citit foarte multe povesti si raspunsuri. 2 zile asta am facut aproape non-stop. Povesti pe care le-am sarit in trecut sau le-am citit superficial sau pe oblic. Mi-au scapat multe lucruri din vedere, pentru ca inca nu voiam sa aud tot, aveam inca ideile si solutiile mele "grozave". Parca sunt mai luminata acum:). Multe dintre raspunsurile pe care le cautam imi erau date, dar nu citeam eu cum trebuie:).
Motivul pentru care am scris, Joystick, este faptul ca am observat acelasi lucru si la tine, asa la o aruncare de ochi pe dialogul cu Tudor. Nu te cert:), doar ca deja ai primit raspunsuri sau poate doar mi s-a parut mie:).
Cat despre berea fara alcool, am incercat si eu Stella. Nu m-a tinut minunea fara mult. De fapt, nu stiu niciun caz fericit in cercul meu de cunoscuti si e un cerc mare:). Anyway, ca sa si intaresc, am ajuns si pe la entitati avizate in domeniu si au o parere unanima. Toti cautam efectul, nu gustul (ce a zis si Tudor) si e doar o chestiune de timp pana se face trecerea.
O intrebare asa pe final:). Oare, in subconstientul tau, nu e doar o solutie pana se repara ficatul?
Scrie răspuns