021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc Calin si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Ma numesc Calin si sunt alcoolic

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata Calin83 si bine ai venit pe Forum!
A fost o "generatie de aur " pe acest Forum care a devenit abstinenta exact prin metodele pe care le aplici tu acum.Imi place f mult sinceritatea ta(cu masura, pt ca nu trebuie sa dai date personale ci sa ramai anonim), faptul ca nu vrei sa-ti diminuezi problema pe care o ai fata de ceilalti, faptul ca faci tot ceea ce crezi ca este posibil pentru a-ti schimba viitorul stiut fiind faptul ca trecutul nu poate fi schimbat.Si daca-l ai pe Dumnezeu alaturi de tine succesul este clar garantat 100% asa cum l-au avut toti cei din generatia despre care iti vorbesc...Scriau toti zilnic aici, cu modestie, umor si empatie unul fata de celalat fara a se judeca intre ei incercand sa se ajute reciproc...Si au reusit.🙏

Ca o remarca personala si ca un "secret" iti spun ca a pune abstinenta pe primul loc in viata ta este prioritar si dobandind-o toate vor fi ok, stiind ce decizii bune poti lua cu mintea limpede si fiindu-ti tie bine le va fi bine si celor din jurul tau(uneori trebuie sa iei pas inapoi sau trebuie sa renunti pt a fi o decizie buna...)

Iti doresc sa tii aproape!
Zi frumoasa si senina tuturor!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Ma numesc Calin si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Ma bucur și eu ca esti bine. Și eu sunt ok.
Fiecare isi gaseste alinarea in ceva. Eu am găsit-o in satisfacția de a nu mai bea. Nu sunt credincios și din punctul asta de vedere îmi este mult mai greu. E un mare minus cred pentru un agnostic/ateu sa isi gaseasca telul.
Uite ce am inceput eu sa citesc....e o recomandare de pe forum
Pe taramul fantomelor infometate.
O gasesti usor la em@g, elef@nt, etc, la maxim 50 lei.
Am citit aproape jumate și e interesanta. Nu exista format ptr kindle...de-aia și citesc greu. Nu am mai citit o carte pe hartie de muuuulti ani.
calin83
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 23 Feb 2022, 09:28

Re: Ma numesc Calin si sunt alcoolic

Mesaj de calin83 »

Salutare. Am cam sarit cateva zile. A fost ziua mea vineri si am fost cu sotia la munte pana aseara, cand am ajuns acasa si am adormit cu capul in palma, treaz fiind. Invat si eu sa fac ski la 39 de ani. Ce sa fac daca in tinerete can mergema in excursii mie imi ardea de baut, fumat, agatat?! 🤔 Astazi este ziua nr. 13 de sobrietate. Am inceput sa am vise cum ca as bea, ca as ascunde bautara, etc si sunt tare nelinistit din cauza asta. Maine urmeaza o noua sesiune de psihoterapie si apoi o iesire in oras de 8 Martie. Azi a inceput postul Pastelui si am vorbit cu parintele duhovnic ca incerc sa tin si eu macar 3 zile pe saptamana ca sa pot sa-mi antrenez poftele. Sper casaptamana asta sa revin cu detalii mai multe.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ma numesc Calin si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Salutare!
Bună mișcare pentru sănătatea corpului și a minții.
Felicitări pentru zilele de abstinență!
Keep going !
Este normal ca un dependent de alcool să viseze și să se comporte în vis că atunci în consum. După in timp mai îndelungat de abstinență se vor rari apoi vor dispărea visele despre băutură.
Mie mi-a făcut bine urmând o sugestie a unui prieten care 6spus să nu mai în(cerc) să fac ceva că pot lăsa loc de eșec ci să mă străduiesc să fac acel lucru. De atunci când am de făcut un lucru mă străduiesc să îl fac și îl fac .
Iese mai mereu, nu întotdeauna !😜
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Ma numesc Calin si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Felicitari (ne incurajam, asa, unii pe altii) :).
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Ma numesc Calin si sunt alcoolic

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata, daa Tudor, asa este, cand vrei sa faci un lucru il faci daca nu...gasesti scuze..., ba ca este prea frig sau prea cald afara, ba ca este pandemie, ba ca este razboi , ba ca este 8 Martie de ex azi si ne gandim ca cea mai potrivita zi este sa ne apucam de abstinenta de maaine dar cand ne trezim este tot astazi...🤔
ASTAZI NU BEM, nu?Acesta este secretul ceea ce va urez si voua tuturor!👍
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Ma numesc Calin si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Nu stiu ce facewti voi...insa eu AZI nu am baut :).

PS: au atacat astia forumul? Am vazut niste mesaje idioate...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Ma numesc Calin si sunt alcoolic

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata, felicitari pt decizia luata de a nu bea Calin83, feelingul meu este ca tu vei deveni unul dintre "absolventii" acesti generatii de abstinenti cu succes.Mi-a placut mult cum ai scris de la inceput si faptul cum vezi problema asta si cam tot ceea ce faci...
Tine aproape!

Nu-ti fa grji cu Forumul pt ca au mai fost cazuri din acestea si le vor curata Admin si Paul cand vor vedea.

O zi abstinenta cu pace si seninatate va doresc tuturor!
Scrie răspuns