021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Abstinenta senina

Aici puteti povesti experientele personale.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Ce drag imi este de mine cand imi este bine cu mine...!😊👍
Este peste puterea mea de intelegere cum cineva consumator sau abstinent nu se poate bucura ca esti bine si incerca sa te puna la pamant.Apropos, acum 2 zile la spovada i-am povestit putin preotului despre situatia neplacuta din acea zi de pe Forum si i-am spus ca poate este un semn ca eu sa nu mai scriu aici.El m-a incurajat sa scriu zicand ca pe Pamant sunt si oameni rai, nu toti sunt frumosi sufleteste si buni si scriind poate ca poate inspir alti alcoolici dar adevarul este ca eu scriu pentru mine si nu poti ajuta un alcoolic sa devina abstinent daca el nu vrea.
Si pt ca eu sunt aici pt mine si viata mea, imi spun ca inca nu am progresat atat de mult spiritual incat sa nu-mi peste cand cineva se ia de mine fara motiv, ma jigneste si spune neadevaruri toc'mai pt a-mi crea o imagine proasta.Mie mi-a pasat f mult de imaginea mea in viata si-mi pasa de mica(apropos, am cu vre-o 10 anisori mai putin decat zice dna. si arat traznet😂😉😂, sa spuna prietenii care ma cunosc plus ca sunt f mandra de ceea ce am realizat in viata...fara pile... si inainte de a bea si dupa🙏😊🍀👍).Sunt o fire extrem de sensibila si ma consuma orice nedreptate.
Pentru cei noi, eu sunt aici cea care de 11 ani de zile si scriu neancetat si poate ca si de aceea am viata asta frumpoasa care pe unii ii dreanjeaza. Faptul ca la inceput am avut nume de barbat nu a fost o joaca ci de frica si un mod de a-mi pastra anonimitatea dar in privat am vorbit cu toata lumea(cu 2-3exceptii) cu absolut toti pt ca sa le explic de ce am ajuns pe acest Forum si dorinta imensa de a ma cura.Si ca sa foloseti ulterior aceste confidente, minciuni cum ca eu as fi mincinoasa, mi se pare oribil din partea unora.In fine, trebuie sa stiu ca indiferent ceea ce face cineva si ma supara, alegerea este a mea pt a suferi sau nu.
Aplic si in viata privata nu numai aici principiile AA si chiar sunt mandra de mine nu ca lauda si de pretuire a darului divin pe care l-am capatat.
La sedintele AA este cate-un moment de reculegere pt cei care nu mai sunt cu noi si cand ma gindesc cate cruci grele sunt de dus pe pamant nu pot decat sa fiu extrem de multumita de viata mea frumoasa si mereu buna si recunoascatoare asa cum imi este firea.Ah si vesela.😉😂🍀👍
Si in inchehiere, conducand in aglomeratia care este peste tot in acesta perioada ,sunt cu zambetul pe buze si m-am gandit ca asa trebuie sa fiu si cu abstinenta mea, sa nu-mi peste de ce fac si cum conduc cei de langa mine, sa fiu iertatoare , politicoasa si sa dau prioritate noilor veniti pt ca nu este frumos sa lasi un invatacel cu lamaia pe masina sa treaca inaintea ta si sa te bucuri cand el iti multumeste cu farurile decat sa te iei la intrecere cu unii care au frustrarile lor in viata poate, nemultumirile lor, necazurile lor , sa te injuri si Doamne fereste nu mai poti ajunge teafar la destinatie...?

Sarbatori fericite , abstinente si tihnite sa avem toti!🙏💖🍀👍
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna seara!😊👍
Ma intreba un prieten la telefon, abstinent si el de cativa ani, de ce nu este corect sa dam sfaturi pe Forum in ceea ce priveste abstinenta.Daca la inceputurile mele aici si mie mi se parea ok sa dau sfaturi cam cum ar trebui sa devina unul si altul abstinent ca si mine, ulterior am inteles f bine fenomenul pe care mi l-am si insusit.
Asadar nu dai sfaturi nimanui pentru ca nu suntem la fel si ceea ce a lucrat pt mine nu va lucra pt tine, poate.Ideea este ca fiecare vorbeste despre el, de cum a putut deveni el abstinent iar noii veniti "fura" de la cei abstinenti si experienta lor ceea ce i se potriveste lui.Asa am facut si eu si am calcat cu succes in urmele predecesorilor mei care astazi ajuta alti alcoolici sa devina abstinenti!Nimeni si nimic nu te poate ajuta insa daca tu nu vrei sa devii abstinent.
Viata in abstinenta este cea mai mare realizare a mea pentru ca fara sanatate ar fi fost in van totul...🙏💖😊👍
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

No dragilor, eu va spun seara frumoasa , abstinenta si linistita in continuare si sa ne-auzim numai de bine!
Pe maine!🙏😊🍀👍

https://www.youtube.com/watch?v=0HamLPzAbuA
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Draga Admin si Paul!
Va rog sa-mi inchideti topicul "Abstinenta senina" ca sa respire toata lumea usurata si sa devina toti abstineti!😊

Parca eram ieri in arena si "popoul" ranjea bucurandu-se ca sunt la pamant.De aia nici nu prea sunt inteleasa pe aici...🤔😂😉👍

Sarbatori fericite si viata frumoasa sa aveti !Va multumesc pt tot!🙏💖🍀🤗

PS Forumistii "buni",acum iesiti la rampa, aveti subiect !😂😂😂😂😊👍
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Uite ca Iuda s-a gadit ca si asa nu bea indiferent ce ar fi pe cand tu si altii sunt afectati de mine pe acest Forum.Stati voi linistiti aici si curati-va toti.Si acel topic al meu al acestui Forum(sau topicurile) sa stii ca sunt foarte mandra de el(ele), este povestea vietii mele de cand am poposit aici pana acum, erau lucruri extrem de frumoase, de dureroase, trairi adevarate ale unei persoane alcoolice recuperate.Eu nu l-am sters de rusine(multumesc pt ajutor si nu voi uita) dar prea era descrisa viata mea zi de zi, asadar tot pentru anonimitate a fost sters.Mi-ar fi placut sa vad si eu putina recunostinta.
Chiar am fost f dezamagita ieri pt faptul ca niciunul dintre menbrii vechi nu au iesit la rampa sa spuna, "lasati-o fratilor in pace" ca nu a facut nimic rau si in decursul timpului a facut bine.Cred ca fiecare nou venit a fost intimpinat de mine in incercarea de a ajuta.
In fine, imi cer scuze acum pt toate iesirile mele fata de toti, imi pare rau ca imi ies din fire cand sunt nedreptatita dar apoi imi revin.Asta a fost si va fi mereu firea mea vulcanica, nu spun ca este un lucru bun dar cine este perfect sa arunce primul cu piatra...Sunt un om bun si sunt mandra de mine de ceea ce am facut inainte de baut si dupa.
Multumesc pt mesaj , parca nu a mai fost atat de veninos.

Va doresc sincer tuturor sa va curati si sa fiti bine asa cum imi doresc si pentru mine!
Doamne ajuta tuturor si sa aveti sarbatori fericite si abstinente alaturi de cei dragi!🙏💖🍀
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Aliata »

Sa fii sanatoasa si sa te ajute Dumnezeu!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Multumesc si eu!

PS Acum am citit cu AA-ul.Stai linistita, du-te cu incredere pt ca nu ai sa ma intalnesti nici acolo.
AA-ul pt mine inseamna biserica mea la care merg regulat!

Si nu, nu voi mai reveni niciodata aici sub nici-o semnatura!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Aliata »

Mai ca m-ai miscat putin:). Nu mai sunt aceeasi gasca din trecut. Empatia mea are o limita!
Faptul ca nu ti-a sarit nimeni in aparare, nu-ti da cu virgula, intreb si eu?
Nu consideri ca ai gresit?
Toti gresim in anumite situatii, inclusiv eu. M-am exprimat total aiurea si a 2 a zi am simtit ca mor de rusine. Nu era pe fond de consum, cum spuneai ca ma aflu in fiecare zi, ci pe fond de nervi. Cum am spus si aseara, nu sunt in cea mai buna perioada din viata mea. Ca sa fac si o paranteza, nu inteleg de ce s-au sters toate mesajele din ultimele 2 zile, dar probabil exista un motiv.
Sa revenim, tu, fiind abstinenta sa te iei de o persoana care inca are probleme, sa o faci betiva si restul, mi se pare inuman.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Aliata »

Si inca ceva, cu Nalina nu vorbesc, chiar ne-am impuns la un moment dat. Cu ocazia asta, ii multumesc pentru cartea sugerata. De multe ori, am stari de genul.
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Tehnician forum
Mesaje: 106
Membru din: 12 Feb 2013, 16:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Ivan Petre Paul »

Subiect închis la cererea autorului.
Creare site-uri web, introducere date, externalizare servicii call-center, externalizare outbound, externalizare inbound. Externalizare servicii | IPI SOLUTIONS SRL :: https://ipisolutions.ro/ro/acasa/
Încuiat