021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Abstinenta senina

Aici puteti povesti experientele personale.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna seara tuturor, salut Tudor!🙂👍

Alaturi de acel documentar vizioneaza-l si pe asta si bine ca nu traim in US pt ca eu siguur as fi luat medicamentul in trecut...De fapt nici nu mai pun documentarul aici ci ti-l trimit in privat Tudor pt ca la efecte adverse scrie clar"poti face fata la orice" si iti dai seama pt un adict sa faca rost de asa ceva.
Seara frumoasa si tihnita tuturor!🙂👍
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Si pt ca tot este acum CM fotbal, urmariti documentarul "What Killed Maradona" HBO max, cu viata, gloria si povestea de autodistrugere a celebrului Maradona R.I.P.
Sera frumoasa tuturor!

https://www.imdb.com/title/tt14140740/
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Vbc »

Messi<Diego A.M.:)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna seara!
Pt cei care mai scrieti pe Forum si pe care nu va intreseaza abstinenta, va doresc succes la taifas si constant ca nu mai este locul meu aici, subiectele voastre fiind de can-can si nicidecum de o dorinta de a va cura.
Asadar ma voi conforma si eu celor abstinenti care cu intelepciune au ales sa nu mai scrie deoarece chiar ne pierdem timpul degeaba.

Sarbatori fericite si aveti grija de voi!
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Alliona »

Bună dimineața!
Mă bucur mereu să revin pe acest forum.
Primăvara (ce nume frumos), mă bucur că scrii din nou.
Dragilor, nu vreau să intru în polemică cu nimeni, legat de medicamente, dar, dacă a-ți avea hipertensiune arterială sau diabet, sau orice altă boală cronică, nu a-ți urmă un tratament?
Medicamentele care ajută organismul să funcționeze bine, sunt necesare, asta nu este dependență, este o necesitate de a rămâne în viață.
Primăvara, noi ne știm, n-am mai intrat de mult și n-am mai știut adresa de email și mi-am făcut alt cont.
Tu ești o inspirație, pentru cei care vor să renunțe la alcool.
Viața este atât de frumoasă și fără să consumi alcool. Și cum cum spuneai, te poți distra foarte bine și fără consum de alcool.
Vă îmbrățișez și să aveți grijă, de sănătatea voastră.
Maria!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Woow Maria, ce ma bucur si eu sa te citesc si apreciez foarte mult ca vorbim despre "ale noastre" si faptul ca unii au inteles care este rolul acestui Forum si de ce am ajuns aici.

Daa, mi-am ales numele de "primavara" deoarece este foarte sugestiv pt mine:un nou inceput, o noua viata minunata...,cam asta am capatat eu aici!

Multumeesc mult Maria, esti un om bun si de aceea Dumnezeu te-a rasplatit cu abstinenta si pe tine!🙏🙂👍
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Alliona »

Mulțumesc pentru cuvintele frumoase! Încerc să mai scriu, poate pe cineva ajută. Chiar dacă cineva spune că scrii doar să-ți menții abstinența. Nu e nimic greșit. Fiecare scrie ce simte. De aceea suntem aici.
Vă îmbrățișez cu drag!
P.S. Aliata, bine te-am regăsit!
Cu drag Maria!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Da, asa este Maria si eu sincer regret ca ieri am scris la furie un mesaj de care am regretat ulterior.A trebuit sa fi invatat de acum ca atunci cand cineva vorbeste urat si blameaza este problema lui si nu a mea, nu trebuie sa raspund la provocari ci sa inteleg problemele acelor oameni care de fapt se descriu pe ei,eu fiind aici recuperat si recunoscator acestui Forum care mi-a daruit o noua viata reala, frumoasa.
In fond ceea ce scrie fiecare nu trebuie sa ma afecteze pe mine si daca aici nu exista intelegere si copasiune pt cei aflati in suferinta, atunci unde sa fie?
M-as fi privat de o bucurie nemaiscriind, adica mi-as fi taiat nasul ca sa ma razbun pe fata!😉😂
No, seara abstinenta si linistita sa avem toti!😊👍

https://www.youtube.com/watch?v=cbZTfrhcamA
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Vbc »

Joy (Primavara) ce aparitie surprinzătoare;)) acum am realizat cn esti );
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna dimi Vbc, ma bucur si eu ca ne-am regasit si-mi parea rau ca nu stiai cine sunt pt ca stilul meu la scris este si va fi mereu acelasi(indiferent de nume...), sincer din suflet si incurajator.Repet, anonimitatea este f importanta pentru fiecare dintre noi si trebuie sa o respectam reciproc.Toate scrierile mele au un mesaj iar scopul este abstinenta. Desi sunt o fire vesele niciodata nu rad de nimeni ci ma bucur impreuna cu voi de ceea ce este fun si ma intristez de necazuri.
Cu drag,
Joy
Încuiat