021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Abstinenta senina

Aici puteti povesti experientele personale.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Abstinenta senina

Mesaj de joystick »

Fara credinta...as zice mai degraba agnostic. Nu sunt atat de ignorant sa spunc a nu exista un "dumnezeu", oricare ar fi ala sau orice ar insemna "dumnezeu". E doar prea complex. Iar cel clasic nu ma satisface deloc.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Inteleg Joistck si apreciez sinceritatea ta pe care repet, o respect.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Wellcome, Guest!🤗👍 Pai cu "nimicul" asta am devenit abstinenta.Ce ne poti spune tu despre tine?🤔
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Abstinenta senina

Mesaj de dani »

Wellcome din nou draga Guest,crede tu ce vrei pt ca imortant este cum sunt eu,nu ce crezi tu...
Scuze ca folosesc numele prietenul meu abstinent si el odata cu mine,adica acum 11 ani,pt ca nu ma pot loga de pe cell cu numele meu, Primavara.🙋‍♀️Nu este sa ma joc este pt ca vreau sa-ti raspund in acest moment si nu sunt acasa la calculator.
Asadar am corectat de 3 ori raspunsul anterior pt ca nu vreau sa ma mai cert cu cei aflati in suferinta care-si varsa frustrarile pe aici(scze celor care scrieti pe Forum si vare cereti ajutor si care chiar vreti sa va curati🙏🙋‍♀️)sau cei care-si cauta clienti pt cabinet pe aici(sau consultatii private😉),asta era motivul ezitarii mele de a trimite un mesaj asa cum meritai.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Desigur ca ai dreptate Joystik si pt mine personal nimeni nu-mi poate spune ce este bine si ce este nu,eu hotarasc si sunt autoarea sortii mele asa cum fiecare este autorul sortii lui prin deciziile luate.Povestea mea am spus-o aici pt ca este reala, este de bine intr-un fel si poate da speranta(sau nu) altor persoane care au nevoie de ajutor si gandesc ca si mine.Repet, nu o fi singura solutie si m-as bucura sa existe si altele dar pana acum nimeni in lume nu le-a descoperit.Acesti pasi din AA sunt aplicati si de medici intr-un fel pt terapia alcoolicilor deoarece medicina nu a gasit un raspuns pt a-i cura, inca.Eu am incercat toate metodele sa devin abstinenta, absolut toate si nu am reusit.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna dimineata tuturor!😊👍
Scriu ceea ce scriu in primul rand pentru mine deoarece nu vreau ca niciodata sa uit de unde am plecat plus ceea ce am invatat aici. Cred ca este un lucru intelept deoarece in viata este mult mai important sa stii ceea ce nu vrei...decat ceea ce vrei...🤔
Asadar, cand am poposit eu pe acest Forum si am citit toate povestile adevarate, cand vedem ceea ce au facut unii imi spuneam cu incredere ca eu nu sunt la fel:sunt deoasebita, sunt cine sunt, sunt inteligenta etc deci problema mea nu este atat de grava ca si a lor.Totusi in sinea mea gandeam ca numai Dumnezeu stie cum sunt cu adevarat, cand voiam sa fiu sincera cu mine...Ba am inceput sa dau si sfaturi cam cum si ce as face eu pt a fi abstinenta si-i corectam pe abstinentii Forumului cu multi ani de experienta considerand ca un an de zile de ar fi fost de-ajuns la mine sa "ma vindec".🤔🤕
Cand mi-au spus nu unul ci mai mult ca abstinenta nu asa se dobandeste si se mentine, am inceput si fiu atenta, sa nu mai beau si sa urmaresc zi de zi cu incredere ceea ce faceau ei, sa particip cu interes crescut si eu la discutii si sa constat contienta ca ceea ce au facut si fac ei lucreaza , am capatat mare incredere iar acest drum il parcurg si-n zilele de astazi, acesta fiind motivul pentru care eu scriu pe Forum dupa cum va spuneam.
In concluzie am invatat ca alcoolul nu tine cont de cine esti, de ceea ce ai, de cat de inteligent sau prost poti sa fii, de culoarea politica, de religie etc, nu tine cont de nimic ci loveste si distruge la fel indiferent daca esti presedinte sau cersetor, in cazul in care nu vrei sa te curezi pt ca vindecati nu vom fi niciodata.
Bucuria mea mare este ca in timp, neuitand de unde am plecat am devenit adicta la abstinenta(cu bune si mai putin bune, ca fiecare om) si abstinenta a devenit ca respiratia!
Ii multumesc lui Dumnezeu care a lucrat prin voi toti si m-a ajutat sa fiu cea care sunt eu astazi!

O zi abstinenta, frumoasa si senina sa avem toti oriunde ne-am afla!🙏💗🍀😊

Ups, uitasem sa-mi ramintesc faptul ca atunci cand am inceput sa-mi etalez eu egoul aici care era cat Grand Hotel😂💤, Tudor mi-a atras atentia spunandu-mi ca nu asa se dobandeste abstinenta si nu este bine, fapt care m-a facut sa revin cu picioarele pe pamant si bine am facut.😊🍀👍

PS Va rog frumos sa nu cumva sa va simtiti vreunul dintre voi vizat, este pur si simplu experienta mea si eu merg la biserica, ieri m-am spovedit si nu as face rau nimanui nu numai in acesta luna cand toti trebuie sa fim buni, iubitori si iertatori , sunt asa mereu.🙏🤗

https://www.youtube.com/watch?v=zPE1aRbVaU8
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Abstinenta senina

Mesaj de joystick »

Mda... Eu sunt asa de deosebit... La naiba, in general am o problema cu stima de "sine".
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna seara!
Cred ca toti avem o problema cu stima de sine Joystick chiar daca vrem sa bravam, cred eu.🤔

Zilele trecute cand am fost la grup AA , sedinta s-a incheiat cu Rugaciunea seninatatii care este nu neaparat pt AA dar este esentiala pt un alcoolic.La inceputurile mele pe Forum o repetam mereu si noaptea daca ma trezeam din somn o mai spuneam odata.
Am realizat aici ca alcoolul in afara ca ne imbolnaveste, in timp boala se cronicizeaza si mai devreme sau mai tarziu pierdem nu numai familia, afacerile, prietenii etc ci mult mai mult, viata noastra.Vorbeam cu o prietena la telefon astazi despre un f bun prieten care candva era "foarte sus" in societate si din cauza alcoolului si a deciziilor proaste luate la betie a pierdut tot si a ajuns o epava fara nimic...😥

O seara abstinenta linistita sa avem toti!🤔👍

https://www.youtube.com/watch?v=zBUOvk8UgjI
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

ÎNŢELEGEREA BOLII

"Când avem de-a face cu un alcoolic, s-ar putea să fim în mod firesc deranjaţi de slăbiciunea, prostia şi iresponsabilitatea de care dă dovadă un astfel de om.
ALCOOLICII ANONIMI

Odată ce am suferit de alcoolism, ar trebui să înţeleg această boală, dar câteodată simt că mă irită, sau chiar mă dezgustă, o persoană care nu se poate întegra în AA. Când nutresc astfel de sentimente, îmi alimentez senzaţia închipuită de superioritate şi trebuie să-mi aduc aminte că dacă n-aş fi avut parte de îndurarea lui Dumnezeu, aşa aş fi fost şi eu."

Noapte buna tuturor!🙏🍀🤗👍
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna dimineata tuturor!😊🍀👍
Am stat si am mediat si m-am gandit, oare de ce mi-as facea eu rau mie pt ca cineva aflat in suferinta sau plin de rautate si venin da pe-a afara?
Nu, nu este intelept pe mine si este ca si cum mi-as taia nasul sa ma razbun pe fata... sau as arunca copilul spalat din copaita cu apa murdara.🤔😊😂😂😂
Astia care nu va puteti controla ura si veninul nici treji,si bucurati-va de calitatile voastre...🤔Improscati cu noroi si ura pe acest Forum unde ar trebui sa fie pace, intelegere si armonie.Ar trebui sa va rusinati si sa cereti scuze tuturor. Cum puteti vorbi asa despre un om pe care nu-l cunoasteti dar care a avut naivitatea sa creada in voi?Un om care a venit sa se cureze pe acest Forum, nu sa caute divertisment?Un om care numai a ajutat, incercand sa ajut pe altii m-am ajutat pe mine si tot asa voi face in continuare.Uitati-va in oglinda...
Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac... iar eu voi scrie in continuare pentru ca stiu cine sunt si sunt asa in ochii vostri pt ca fiecare te vede cum este el....🙏😊🍀👍

O zi frumoasa, senina si abstinenta sa avem toti!😊🍀👍
Încuiat