021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Abstinenta senina

Aici puteti povesti experientele personale.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna dimineata tuturor!
Prin tot ceea ce faceti voi aici, fara sa va dati seama, ajutati multi oameni in nevoia lor de a se salva de la ceva foarte urat, multi nedorind sa accepte cruntul adevar...
Eu va citesc zilnic si-mi dau cu parerea pt mine si constat ca linistea asta de pe Forum este "trista" pt nu te poti cura , nu te poti face bine si nici nu-ti poti mentine o abstinenta "sanatoasa" singur fiind asa cum bine puncta si Lupica in ultima postare.Trebuie sa fie cumplit de greu sa vrei sa te ajuti si sa nu poti, indiferent de cat de inteligent, ambitios sau "special" te crezi a fi in minte ta.

Pana una alta, pt ca abstinenta senina se dobandeste si cu umor si veselie va recomand un film supeer fain care mie mi-a placut f mult...

O zi frumoasa cu seninatate , bucurie si abstinenta va doresc tuturor !

https://www.youtube.com/watch?v=HCtDkpe89aY
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna ziua tuturor!👍
Chiar daca nu scriu zilnic, va citesc cu interes in fiecare zi de abia astept sa fac asa, pt miine fiind o bucurie, ca sa spun asa.Nu are importanta de cat timp sunt eu abstinent dar sa tot fie cativa anisori, timp in care m-am confruntat cu extrem de multe probleme care ar fi fost o problema si pt oamenii normali dar cu recunostinta am invatat aici pe acest Forum ca alcoolul este rezolvarea, acesta adaugand o problema in plus iar acesta ar fi fost cea mai grava deoarece fara sanatate nimic nu mai conteaza...
In fine.
Si vorbind despre probleme multi oameni alcoolici si nealcoolici sufera de depresie(nu neaparat in Romania pt ca problema este globala) si chiar daca nu esti adict la alcool sau la vre-un drog poti deveni f usor prin retetele prescrise de medici, acest fapt facand ravagii in multe tari.
Si tot apropos de acest subiect, va recomand sa urmariti pe Netflix documentarul extrem de important despre adicta la medicamente :
https://www.thereviewgeek.com/takeyourp ... viereview/

In rest, mentin parerea mea ca acest Forum a salvat extrem de multe vieti, ca oamenii care scriu aici sunt oameni buni,sinceri si au compasiune pt cei aflati in suferinta de aceea ii si inteleg pt ca odata si ei au fost la fel...
Seara abstinenta si linistita va doresc tuturor!👍
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Vbc »

Mulțumesc pt film, voi cauta documentarul!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Vbc »

In rest, mentin parerea mea ca acest Forum a salvat extrem de multe vieti, ca oamenii care scriu aici sunt oameni buni,sinceri si au compasiune pt cei aflati in suferinta de aceea ii si inteleg pt ca odata si ei au fost la fel...

👍🏻🙂
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Salut Vbc, cu placere!
Documentarul nu numai ca ne arata cat de periculos este sa iei acest medicament(si altele) dar ne arata si cam ce ar trebui sa facem pt a deasi aceste stari de frica, de stress, de viata tumultuoasa la care fiecare trebuie sa faca fata in zilele de astazi.Prin medicamente , in cazul nostru alcool, inhibam mecanismele de adaptare ale organismului la astfel de situatii ceea ce nu este bine.
Intr-un timp am luat si eu Xanax dar m-am oprit la timp inainte de a de instala dependenta.
Urmareste documentarul si nu-ti va parea rau!👍
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Abstinenta senina

Mesaj de joystick »

Da, am început și eu sa ma uit. Nu pot acum sa ne uit la tot dar o voi face.
Mulțumesc
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna dimineata !
Joystick pt ca noi suntem f sensibili in acesta boala nu as fi vrut sa crezi ca am facut aluzie la tine, nu dar este f interesant si bine de stiut despre acest documentar pt toti.Si pt ca toate mesajele mele au un mesaj vreau ca sa se stie ca noi aici nu facem aluzii sau referire la cineva ci vorbim despre noi cu sinceritate, despre trairile si experientele noastra din care altii pot invata si aplica pt ei sau nu.Problema este ca cel care citeste interpreteaza in fel si chip si se simte vizat, cand de fapt autorul nici macar nu s-a gandit la X, Y, Z.
Si daca Ovidiu despre care tot vorbeati aici spunea ca nimeni nu poate ajuta un alcoolic daca nu vrea el, eu cu tot respectul pt dansul, am alt crez ceea ce am aplicat si pt. mine a lucrat: am luat orb ceea ce au facut cei care au reusit, am calcat in urmele lor si am putut fi si eu ca si ei.Fiecare "fura aici ceea ce i se potriveste lui si asta cu "daca nu vrei tu" este ca si cand un antrenor ii spune echipei'"haide jucati bine", de parca ei nu ar vrea sa joace bine...!🤔Si mai cred ca orice polemica daca este facuta cu respect si-ti exprimi punctul tau fara a dori sa-i implementezi ideile tale celuilaltde este constructiv si de ajutor pt cei care citesc.

Revenind la documentar , uite au am "furat" pt mine ideea expusa de psihologi in afara de pericolul adictiei la medicamente, faptul ca trebuie sa accept in viata orice fel de stres si situatie negativa printr-o gandire de acceptare, de lupa echilibrata in rezolvarea problemelor si o traire pozitiva care va fi ca un drum batatorit pe care il stii cu ochii inchisi si mergi pe el in astfel de momente ceea ce eu fac fara sa fi vazut documentarul inainte.Daca iti alegi unul negativ inhibandu-l cu medicamente sau alcool, pe asta vei merge.
O zi frumoasa , abstinenta si senina va doresc tuturor!👍
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Abstinenta senina

Mesaj de joystick »

Mai fratilor...nu am constientizat ca traznaia aia de xanax poate sa fie periculos.
Totusi, in total, exceptand ce mi s-a pescris pana acum, am luat 2 cutii. Asta isneamna 60 de pastile. Doza era jumatate de pastile dimineata si jumatate seara. Am luat o luna, apoi pauza o luna.
Concentratia aceeasi, 0.25 Am cateva luni de cand nu am mai laut regulat. Medicul a zis ca nu trebuie sa iau ami mult de 30 de zile. Mi s-a parut ciudat ca mi-a dat doar o jumatate de cutie cand am cazut de acord (in special eu am insistat) ca nu e cazul sa iau pastile. Acum incep sa ma intreb daca pastilele alea mai au ce cauta in sertar, mai ales ca nu stiu daca sutn intr-adevar bune. Vazand documentarul imi dau seama ca au un efect...Bine, mai am vreo 20 de minute din el.

Per ansamblu va multumesc pentru atentia voastra. in special Aliata mi-a "f***t" directia (in sensul bun). A fost prima data cand am realizat ca astea nu sunt ca...faringoseptul sau vitamina C.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna dimineata tuturor, salut Joystick!
Acum am citit ceea ce ai scris si am specificat faptul ca am postat acel documentar nu pt tine ci in primul rand pt mine pt ca intr-un timp am incercat si eu sa iau Xanax pt a-mi amorti anumite suparari.In fine, repet ceea ce am mai retinut in afara de pericolul de a lua si prima pastila(m-am gandit la primul pahar) eu mi-am intarit ideea ca imi pot seta creierul cu idei si fapte pozitive in viata si pe acest drum vreau sa merg, lucrurile negative incercand sa le accept balantat, sa nu dramatizez nimic pt ca oricum nu le pot rezolva si nu este corect sa le inhibi pt ca atunci cand te trezesti din "amorteala" chimica va fi si mai rau...

Apropos de ganduri si fapte pozite, scuze ca nu am urat nimic ieri dar am fost ocupat cu...petrecerile😂😉😂👍si nu va pot spune cata bucurie, timp pretios si distractie am avut cu familia si prietenii si este falsa ideea ca cineva te considera nu stiu cum pt ca nu bei.La mine toti stiu ca nu consum alcool si sunt singurul "anormal" dintre ei fara a fi schimbat relatia de prietenie dintre noi.Cei care te privesc intr-un alt mod clar nu sunt prietenii tai iar eu am ales sa am alaturi oameni ca si mine(nu vb de alcool ci de caracter).
Ah, sa va spun ce mi-am dorit de la Mos Nicolae ceea ce va doresc si voua tuturor:in afara de sanatate Dumnezeu sa-mi calauzeasca pasii in viata asa cum a facut-o si pana acum...🙏👍🍀

Sarbatori fericite, abstinente si pline de bucurie va doresc tuturor oriunde v-ati afla!👍

https://www.youtube.com/watch?v=cIg6odS-fA0

Multumim frumos Admin pt minunatul decor de iarna!🍀👍
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abstinenta senina

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Mulțumesc, Primăvara pentru sugestia filmului despre medicamente. Când voi intra în vacanța de Sărbători mă voi strădui să îl văd.
Nu am dependența de medicamente indiferent de ce afecțiune am avut.
Ba chiar pentru problemele de "curente și specifice vârstei" recomandate de medic uit sa le iau.
In consum eram ipohondru dar îmi trecea repede cu alcool.
După ce luam câteva guri de alcool nu mai mă durea nimic.
In abstinență mi-am recăpătat repede somnul normal.
Știu 8n schimb mulți oameni care au dependența de medicamente și nu concep să trăiască fără.
Frica de durere anihilează orice avertisment.
Toate cele bune și abstinență senină celor care și-o doresc.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Încuiat