021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Abstinenta senina

Aici puteti povesti experientele personale.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Abstinenta senina

Mesaj de joystick »

Hmmm... Mai eu cu fotbalul... Mai slăbuț. Bine, eu nu înțeleg de ce sa ma bucur sau sa fiu trist dacă iau unii sau alții cupa... Mi-e indiferent...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Vbc »

Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Joistick ai dreptate dar apreciez valoarea atunci cand este cazul in orice domeniu nu numai in sport.Este prea mult sa spun ca ma bucur, apreciez si atat.😊Aaa, daca era vorba despre mine sa fiu prima la ceva asta era altceva.😂😊👍
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Alliona »

Ne-am bucurat de acest fotbal frumos, care rezultă doar din muncă și seriozitate.
Bravo Argentina!
Bravo Franța!
P.S. Sper că au urmărit acest campionat mondial și fotbaliștii noștri!
O noapte liniștită vă doresc!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Abstinenta senina

Mesaj de Vbc »

Fotbaliștii noștri au meciurile lor cu Insulele Feroe și Lichenstein, și sunt oameni bătrâni in fotbal care le iau apărarea spunând cât de mult au progresat aceste tari fotbalistic, dar nu spun cât de mult a scăzut nivelul nostru

Seara buna și o săptămâna asa cum v-o doriți!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Daa Alliona si tu ai dreptate asadar toti avem dreptate.Ce ma bucur ca ai revenit si tu.😊🍀🤗👍
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna dimineataa!
Eu in fiecare dimineata ma trezesc cu un gand frumos si intelept si incerc sa urmez ceea ce mi-am propus sa fac in ziua respectiva.😊
Asadar eu cred cu tarie ca uneori in viata desi nu meriti altii pot crea o situatie neplacuta pentru tine dar este alegerea ta daca vrei sa suferi sau.😊👍
O zi si o saptamana abstinenta si linistita sa avem toti!🙏😊🍀👍

https://www.youtube.com/watch?v=FppGSawWIIM
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna dimineata!Poveste adevarata de Craciun!😊🍀👍
Pentru nu se poate sa nu fiu patrunsa de spiritul celui mai frumos timp al anului si nu am sa descriu bucuria si lucrurile frumoase pe care ma concentrez ci pe faptul ca voi merge la biserica sa ma spovedesc ca de obicei(apoi ma bag in dulap sa nu mai pacatuiesc😂, asta insemnand sa nu ma mai cert in casa cu jum mea dar macar o fac mult mai rar ca intrecut😂).
Povesteam eu pe timpuri cat de disperata eram pt ca nu ma puteam lasa de baut si de faptul ca incet si sigur ma autodistrugeam, nimic nestand in calea mea de la acest drum spre pierzanie...🤔😓
Nu prea eram eu cu biserica si nici nu eram patrunsa de increderea ca Dumnezeu m-ar putea ajuta...Incercasem tot ceea ce este omeneste posibil pt a ma putea opri, ba la sfarsit de saptamana, ba jum. de sticla de vin, ba alternativ o zi da una nu, ba numai bere(10 ani am baut numai bere) etc dar nimic nu a lucrat cu toata ambitia mea.Ambitia este buna in afacerti, in sport, in cariera etc dar in aceasta boala este egala cu 0.Dumnezeu ne ajuta pe toti dar nu o poate face cand stam cu spatele la el, trebuie sa vrem si noi sa fim ajutati, am tras eu concluzia.🤔😊
Intr-o zi, dupa o betie cu raul aferent... m-am asezat in genunchi plangand si l-am rugat pe Dumnezeu sa nu ma lase sa ma distrug... si in cateva zile am ajuns pe acest Forum si dintre toti l-am ales pe Tudor ca si mentor si bine am facut.Peste putin timp fac 11 ani si nu conteaza asta ci faptul ca daca eu am reusit fiecare poate reusi.Nu spun ca cineva trebuie sa faca ca si mine doar am vrut sa repet inca odata povestea mea pe scurt pt ca imi face mie bine in primul rand sa nu uit de unde am plecat si sa consider ca sunt vinedecata.Viata mea este acum frumoasa, cu bune, cu mai putin bune uneori dar am invatat sa o pretuiesc enorm pt ca fara sanatate nu avem nimic...
Pentru mine concluzia este ca Dumnezeu lucreaza prin oamenii pe care i-am gasit aici, prin lectiile invatate cu "asa da" si "asa nu" si sunt si voi fi recunoscatoare pentru totdeauna pt ca prin ei mi-am schimbat cursul vietii.🙏🤗
Si daca inainte ma preocupa numai marimea bradului si ceea ce puneam in el acum il impodobesc din plin cu bunatate,iertare si iubirea pe care le am in suflet!🙏🤗

Sarbatori fericite cu abstinenta si bucurie va doresc tuturor oriunde v-ati afla!🙏🍀🤗

https://www.youtube.com/watch?v=Dkq3LD-4pmM
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Abstinenta senina

Mesaj de joystick »

Bine mai fratilor dar astia care nu suntem cu biserica...ce facem?
Serios acum, tot respectul pentru cei credinciosi...numai ca suntem o parte care functionam mai mult pe logica. Noi in ce sa ne gasim vindecarea?
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Abstinenta senina

Mesaj de primavara »

Buna Joystick, eu doar am spus povestea mea si cum a lucrat si am capatat eu abstinenta.Tu urmeaza sa-ti gasesti calea ta cum o poti dobandi, daca exista si alte cai eu nu stiu, personal eu am calcat pe urmele celor care au reusit , am facut ceea ce au facut ei si era clar ca voi reusi si eu.Am ales calea sigura si usoara.Sa vrei sa fii langa oameni de succes, tu vei fi urmatorul, stiu eu din experienta mea de viata.

Sa stii ca si cei care credem in Dumnezeu suntem cu logica, poate chiar mai mult decat cei fara credinta, este parerea mea, asta neansemnand ca nu respect tot ceea ce simti si spui tu.
Încuiat