021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Din nou...

Aici puteti povesti experientele personale.
Sica073
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 05 Oct 2022, 14:10

Din nou...

Mesaj de Sica073 »

Salutare,

Dupa o pauza de 4 ani de abstinenta, am comis-o din nou. Nici nu știu ce sa mai zic. Sunt dărâmat psihic.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Din nou...

Mesaj de dani »

Salut,camarad Sica!
No bine,nimic nou sub soare si sub nici-o forma nu te judec ci vreau sa-ti ridic moralul.Nu conteaza cati ani de abstinenta are cineva pt ca odata ce te crezi vindecat o vei lua de la capat.Important este sa nu-ti plangi de mila si sa continui sa bei pt ca asta nu va fi bine si invata si tu din greseli si incearca sa nu le mai repeti sperand ca vei avea un rezultat diferit stiut fiind faptul ca un alcoolic niciodata nu va mai putea bea ca oamenii sanatosi.
Sincer imi pare rau si-ti doresc sa tii aproape pt ca singur este extrem de greu daca nu imposibil sa reusesti.

Felicitari pt curaj si sinceritate si esti pe drumul cel bun.Poate ne povestesti si cum s-a intamplat.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Din nou...

Mesaj de joystick »

:(. Cred ca e ceva prin aer...pe bune ca ma gandesc daca are legatura si cu mizeria de razboi.
Si eu trec printr-o pasa naspa....vad canu conteaza daca ai o saptana,a o luna sau ani de abstinenta...poti sa te "lovesti" iar, foarte usor...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Sica, ai comis-o si asta e! Prea mult se pune accent pe perioada de abstinenta. 10, 7, 4... Aici e greseala celor care cred in AA. Parca alergati dupa un trofeu, vi se ofera medalii si restul:). Nu zic ca nu e ok, dar cand se intampla ca omul sa recidiveze, e drama suprema.
Cred in filosofia de a nu mai bea azi, si asta e cea mai importanta!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Asa ca, aduna-te si mergi inainte! Ai baut, asta e. Nu mai bea de acum si treci peste episod!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Asa ca, mai lasati razboiul:). Nu mai urmariti stiri de genul asta. Numai daca dati un salt pe stirile de la ora 17.00, sute/mii de oameni mor in tara asta random. Cade un bolovan/accident de masina si alte cauze stupide.
Fiecare cu destinul lui!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Din nou...

Mesaj de dani »

Salut camarad, Sica!
Stii care este trofeul pe care-l vei castiga daca vei urma calea celor care au reusit ghidati de invatamintele din AA?VIATA TA!
Fii intelept, cu toate ca inteligenta, intelepciunea, ambitia etc nu au nici-o "valoare" in a deveni abstinent...
Tine aproape !
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Din nou...

Mesaj de dani »

Salut camarad Dani si-ti scriu tie pt ca ne cunoastem!
Asadar tacerea ta nu cred ca este de bun augur pt ca foarte multi dintre noi incercam sa ne ascundem de rusine, de teama de a nu fi judecati, de dezamagirea enorma de a fi gresit etc pt ca nu este deloc usor sa accepti asa ceva...Din invatamintele celor din AA a renunta de a ascunde "gunoiul" ca pisica sub pres si accepta situatia nu-i bine si trebuie sa inveti din greseli pt a nu le mai repeta.Fii sincer cu tine si cu prietenii tai de aici(cu anonimitatea de rigoare, bineanteles) pt ca asta este solutia sa va ajutati reciproc si sa mergeti mai departe invand din greseli.
Nu este de glumit cu alcoolismul pt ca incet si sigur te indrepti spre ceva ce uneori nu mai poate fi recuperat...si este o boala pe care daca n-o tratezi zilnic cu pastila de abstinenta se cronicizeaza...
No, tine aproape s asteptam vesti de la tine!Succes!

PS Colea spunea aici pe Forum ca cine nu va pune Abstinenta lui pe primul plan, restul va fi in zadar...si sa stii ca asa este pt ca daca nu ai sanatate nu vei mai avea nimic...

https://www.youtube.com/watch?v=rLHfH7YjhuE
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Din nou...

Mesaj de dani »

Scuze,salutul era pt camarad Sica,nu pt mine!🙆‍♀️
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Sica073 scrie:Salutare,

Dupa o pauza de 4 ani de abstinenta, am comis-o din nou. Nici nu știu ce sa mai zic. Sunt dărâmat psihic.
Si eu dupa aproape 3 am comis o , si beau in conti uare din pacate ,de cand am comis u
nu reusesc sa ma mai adun si sa ma concentrez, sa ma opresc din baut' n.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns